Ріпакова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ріпакова олія — рослинна олія, що отримується з насіння ріпаку.

Ріпакове поле
Ріпакова олія

Традиційно використовується як харчова олія, причому частка ріпаку у виробництві олійних сільськогосподарських культур, на думку ряду фахівців, зростає,[1] що пов'язано з переважанням в його складі мононенасичених кислот олеїнового ряду[en] і незначним вмістом ди- та триненасичених, від чого зменшується окислюваність і збільшується термін придатності. У той же час переробка ріпакової олії пов'язана зі складнощами, зважаючи на необхідність виведення з нього фосфоліпідів, вільних жирних кислот, пігментів групи хлорофілу і сполук сірки.[2]

Вчені назвали ріпакову олію «північною оливковою» олією, так як вона за своїми біохімічними властивостями не відстає від оливкової, а щодо окремих елементів навіть перевершує її.

Ріпакова олія містить вітамін E і багато ненасичених жирних кислот: поліненасичені кислоти (лінолева кислота — Омега 6, ліноленова кислота — Омега 3) і мононенасичені кислоти (олеїнова кислота — Омега 9).

Харчова ріпакова олія має приємний горіховий аромат і характерний смак, а її колір може бути від жовтого до коричневого. Олія призначена для приготування різних страв (салатів, кондитерських виробів, консервування, для смаження) та виробництва харчових продуктів.

Зростає також інтерес до ріпакової олії як сировини для отримання дизельного палива.[3] Виробництво ріпаку для цих цілей починає зростати і в Україні.[4][5] Проводилися випробування тепловоза на ріпаковому паливі[6].

Токсикологія[ред. | ред. код]

У нерафінованій ріпаковій олії, (а також в деяких інших: гірчичній) в сортах без селективної відбірки насіння (не елітне насіння) міститься ерукова кислота, яка не утилізується ферментною системою ссавців і має тенденцію накопичуватися в різних тканинах, що сповільнює ріст і наступ репродуктивної зрілості організму, а також викликає деякі інші розлади організму людини. Саме тому продаж неочищеної ріпакової олії (що містить більш високий відсоток даної речовини, у порівнянні з рафінованими варіантами) заборонений в Євросоюзі та ряді інших країн.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]