Ріпакова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ріпакова олія — рослинна олія, що отримується з насіння ріпаку.

Ріпакове поле
Ріпакова олія

Традиційно використовується як харчова олія, причому частка ріпаку у виробництві олійних сільськогосподарських культур, на думку ряду фахівців, зростає,[1] що пов'язано з переважанням в його складі мононенасичених кислот олеїнового ряду[en] і незначним вмістом ди- та триненасичених, від чого зменшується окислюваність і збільшується термін придатності. У той же час переробка ріпакової олії пов'язана зі складнощами, зважаючи на необхідність виведення з нього фосфоліпідів, вільних жирних кислот, пігментів групи хлорофілу і сполук сірки.[2]

Вчені назвали ріпакову олію «північною оливковою» олією, так як вона за своїми біохімічними властивостями не відстає від оливкової, а щодо окремих елементів навіть перевершує її.

Ріпакова олія містить вітамін E і багато ненасичених жирних кислот: поліненасичені кислоти (лінолева кислота — Омега 6, ліноленова кислота — Омега 3) і мононенасичені кислоти (олеїнова кислота — Омега 9).

Харчова ріпакова олія має приємний горіховий аромат і характерний смак, а її колір може бути від жовтого до коричневого. Олія призначена для приготування різних страв (салатів, кондитерських виробів, консервування, для смаження) та виробництва харчових продуктів.

Зростає також інтерес до ріпакової олії як сировини для отримання дизельного палива.[3] Виробництво ріпаку для цих цілей починає зростати і в Україні.[4][5] Проводилися випробування тепловоза на ріпаковому паливі[6].

Вживання[ред. | ред. код]

Ріпакова олія досить широко вживається в декількох країнах світу, в той же час досить рідко — в Україні. Найбільшими виробниками і споживачами у світі є Китай, Індія, Німеччина, Канада, Японія, Велика Британія, Франція, США, Польща, Мексика і Чехія. Китай із Індією — найбільші у світі виробники та споживачі цієї олії. У Польщі більше половини олії (до 70%) — ріпакова, соняшникова вживається в значно менших обсягах.[7] Ріпакова олія до того ж у Польщі коштує дешевше, оскільки Польща сама вирощує і перероблює ріпак, а соняшникову олію більше завозить, ніж виробляє. Частина виробленої в Україні ріпакової олії експортується до Європи (у ту ж сусідню Польщу).[8][9]

У 2017 в Україні вироблено 84,3 тис. т ріпакової олії.[10]

Токсикологія[ред. | ред. код]

У нерафінованій ріпаковій олії, (а також в деяких інших: гірчичній) в сортах без селективної відбірки насіння (насіння, яке має зменшену концентрацію токсичної речовини - у обсязі 2% ) міститься ерукова кислота,[11] яка не утилізується ферментною системою ссавців і має тенденцію накопичуватися в різних тканинах, що сповільнює ріст і наступ репродуктивної зрілості організму. Ерукова кислота при її споживанні викликає цироз печінки та захворювання серця в людини.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. П. І. Осадчук, С. М. Кудашев. Ріпакова олія: перспективні напрями використання[недоступне посилання з квітня 2019] «Олійно-жировий комплекс»: Щоквартальний науково-виробничий журнал.
 2. Зоя Федякіна, Лариса Семенова, Наталія Сидорова. Можливість і проблеми очищення ріпакової олії[недоступне посилання з квітня 2019] «Олійно-жировий комплекс»: Щоквартальний науково-виробничий журнал.
 3. В. А. Марков, А. І. Гайворонський, З. М. Девянин, Є. Г. Пономарьов. Ріпакова олія як альтернативне паливо для дизеля[недоступне посилання з липня 2019] «Автомобільна промисловість», 2006, № 2.
 4. Н. Ягур. Ріпакова олія `змаже` механізм АПК Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine. //«Економіка і час»(Санкт-Петербург), № 43 (678), 12.11.2007.
 5. Во Львовской области начали производить уникальное для Украины масло (рос.)
 6. У Бєлгородській області тепловози переводять на ріпакову олію // Newsru.com, 6 березня 2006.
 7. Рослинні жири – міфи, правила, поради... УНІАН, 11 серпня 2009
 8. Волинський виробник ріпакової олії інвестує у модернізацію*, Волиньпост, 14 травень, 2015
 9. Компанія «Оліяр» перша в Україні почала випускати рафіновану ріпакову олію, Agravery, 28 квітня 2017
 10. ТОП-5 найбільших виробників ріпакової олії, Agravery, 27 травня 2018
 11. Користь та шкода ріпакової олії для організму: склад, харчова цінність, Їжаінфо

Посилання[ред. | ред. код]