Медсанбат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Медичний батальйон)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Медсанба́т — скорочена назва медичного санітарного батальйону (ще інакше санітарний батальйон або медичний батальйон). Це окрема військова частина в складі військового з'єднання (зазвичай у дивізії), призначена для його медичного забезпечення, що відрізняється від медичного обслуговування у мирний час.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Як правило медсанбат розташований в польових умовах, при бойових діях. Або в евакуації, у тилу діючої армії (у більш безпечному місці). Так звані стаціонарні медсанбати або евакуаційний госпіталь, евакуаційний шпиталь (евакого́спіталь). Такий госпіталь воєнного часу надавав медичну допомогу для лікування уражених і хворих; він міг не мати власних транспортних засобів, використовувався в складі госпітальних баз.

Евакуаційні госпіталі можуть бути терапевтичними (абревіатура «ТЕГ») і хірургічними (ХЕГ), які можуть бути спеціалізованими (СТЕГ й СХЕГ). У Велику Вітчизняну війну 1941–1945 рр. існували сортувально-евакуаційні госпіталі (СЕГ), що сортували по евакогоспіталях поранених до госпітальної бази фронту, і контрольно-евакуаційні госпіталі (КЕГ), що контролювали правильність відбору й підготовки до евакуації поранених і хворих за межі даної госпітальної бази. Але в історії війни відомі пересувні медсанбати — на залізничному поїзді.

Є інші форми запису в офіційних документах: медико-санітарний батальйон, медичний пункт при батальйоні тощо. Приклади виразу військового жаргону: «Відправити пораненого в медсанбат» (як наказ), «людина медсанбатовська» (симулянт уникаючий важкої військової служби).

Завдання медсанбату воєнного часу
 1. евакуація уражених (поранених) і хворих з полкових медичних пунктів або з районів масових санітарних втрат;
 2. надання першої лікарської медичної допомоги;
 3. підготовка поранених і хворих до евакуації в госпіталі;
 4. лікування легкопоранених і легко хворих (зі строком лікування від 5 до 10 діб);
 5. проведення санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів у військах і в смузі дій військового з'єднання;
 6. заходи щодо захисту військ від зброї масового ураження й по ліквідації наслідків його застосування;
 7. постачання військових частин і медичних підрозділів військового з'єднання медичним майном;
 8. підготовка медичного складу.
У мирний час медсанбат здійснює
 1. лікувально-профілактичне обслуговування особового складу з'єднання, у тому числі стаціонарне лікування, консультативну роботу й військово-лікарську експертизу, здійснює контроль над харчуванням, водопостачанням, умовами праці й побуту військовослужбовців, гігієною й фізичним станом особового складу тощо.
До складу медсанбату входять відділення
 1. спеціальної обробки (дезінфекції, дегазації, дезактивації);
 2. приймально-сортувальне;
 3. операційно-перев'язувальне;
 4. госпітальне;
 5. евакуаційне.

Історія[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • «Современный толковый словарь русского языка», гл. ред. доктор филологических наук С. А. Кузнецов, изд. «Ридерз Дайджест» (Российская Академия Наук институт лингвистических исследований), г. Москва, 2004 г., ISBN 5-89355-108-7, стр. 340. (рос.)
 • «Большой медицинский энциклопедический словарь», ред. Владимир Бородулин, сост. В. Бородулин и Алексей Тополянский, изд. «Рипол Классик», серия «Библиотека энциклопедических словарей» (БЭС), ISBN 978-5-7905-5017-1; 2007 г. (рос.)
 • «Большой медицинский словарь», М., 2000 г. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]