Полк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стандартне позначення полку в НАТО

Полк — назва військової частини.

9 — 14 століття[ред.ред. код]

Полк — назва військового підрозділу у Київській Русі та Галицько-Волинській державі у другій половині IX ст.  — середині XIV ст. Термін «полк» використовувався для позначення різних понять. Найчастіше вживався для окреслення слова «військо». Під полком розуміли також «народне ополчення» (на відміну від княжої дружини), окремий військовий відділ, а також військовий похід чи бій. На чолі з полковником, призначеним гетьманом і полковою старшиною, полк налічував від 11 до 22 сотень козаків.

Полки одержували свої назви від імені князів або назв земель. Інколи полк поділявся на менші підрозділи -заступи. Кожний полк мав свій стяг — прапор. З XIV ст. термін полк вживається лише для позначення окремих військових загонів. Після переходу більшої частини українських земель до складу Великого князівства Литовського, полки формувалися за територіальним принципом з місцевого українського населення. Використовувалися для боротьби з набігами татар, а також для ведення воєнних дій проти Польщі, Московської держави, Тевтонського ордену. У другій половині 16 ст., після утворення українського реєстрового козацького війська, полк став його основною структурною одиницею. Кількість козацьких полків не була стабільною і залежала від чисельного складу і реєстру. У 1601 їх було чотири, в 1620-30-х рр. найчастіше — шість (Білоцерківський, Канівський, Корсунський, Переяславський, Черкаський, Чигиринський, короткий час існували також Миргородський та Лубенський полк). Назва полк походила від міст чи містечок, де містилася його полкова старшина. Наприкінці 16-на поч. 17 ст. у полку нараховувалося біля 500 козаків, згодом ця кількість змінювалася, у 1620-30-х рр. вона становила біля 1000 чол.

Гетьманщина[ред.ред. код]

Докладніше у статті Полковий устрій Війська Запорозького

За часів Гетьманщини полк був адміністративно-територіальною одиницею Полки Гетьманщини.

1917–1921 рр[ред.ред. код]

У роки національно-визвольних рухів 19171921 рр. полк — військові формування різних видів військ (піхоти, кінноти, артилерії) в Арміях Української Народної Республіки періоду Української Центральної Ради та Директорії УНР, Збройних Силах Української Держави.

Збройні сили України[ред.ред. код]

Військова частина різних родів військ у всіх видах Збройних Сил України з самостійним управлінням і господарством. Полки бувають механізовані, піхотні, танкові, парашутно-десантні, аеромобільні, десантно-штурмові, артилерійські, авіаційні, інженерні, зв'язку та ін. В кожному полку є штаб, 3-5 батальйонів (дивізіонів, ескадронів, рот), підрозділи бойового і матеріально-технічного забезпечення.

Більшість полків входять у з'єднання (дивізії, бригади), деякі знаходяться у безпосередньому підпорядкуванні армії, головного командування.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]