Пазуняк Наталія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Наталія Пазуняк)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наталія Пазуняк
Народилася 1922(1922)
Київ
Національність українка
Діяльність лінгвістка
Alma mater Український вільний університет
Посада професор славістики Пенсильванського університету

Ната́лія Пазуня́к (дівоче прізвище — Іщук; нар. 1922, Київ - 12 жовтня 2017 р.[1]) — український літературознавець, лінгвіст. Українська вчена-філолог, професор славістики Пенсильванського університету, активна діячка укр. жіночого руху в США, зокрема орг. "Золотий Хрест", держсекретар останнього уряду УНР на вигнанні.

З біографії[ред. | ред. код]

Народилась 24 лютого 1922 р. у Києві, проте незабаром родина переїхала до Рівного.

Закінчила Рівненську гімназію. Розпочала навчання у Львівському університеті (1940), а закінчила в Українському вільному університеті у Мюнхені (1949). Потім переїхала до США, здобула докторат у Пенсільванському університеті, там і викладала українську мову і літературу. У 1983—1987 рр. викладала в Макворі (Австралія). Досліджувала творчість Лесі Українки, Василя Стуса, Василя Симоненка, Івана Світличного. Активно співпрацювала із Союзом Українок Америки, Українським Золотим Хрестом. Довгий час була секретарем уряду УНР в екзилі. Дійсний член УВАН і НТШ, почесний член СФУЖО.

Двоюрідна сестра (по матері) одного з героїв Крут — Володимира Шульгина, живе у Філадельфії.

Творчість[ред. | ред. код]

Автор книг «Леся Українка: ідея свободи України в спектрі світової цивілізації. Розвідки і доповіді» (2008), «Вибраних студій з історії, лінгвістики, літературознавства і філософії» (2010).

Окремі видання:
  • Іщук-Пазуняк Н. Вибрані студії з історії, лінгвістики, літературознавства і філософії. — К. : Видавництво ім. Олени Теліги, 2010. — 534 с.
  • Пазуняк Н. Постать великої ученої. «Свобода», 1983, 8—10 листопада. (про Полонську-Василенко Н. Д.)

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Пам’яті Наталії Іщук-Пазуняк