Наукове відкриття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
У 1666 році схоже яблуко впало у Ботанічному саду міста Кембридж. Результатом падіння стало відкриття Сером Ісаком Ньютоном гравітації[1]. Досі це наукове відкриття вважається одним із найвидатніших у історії людства.

Науко́ве відкриття́ (рос. открытие, англ. discovery, нім. Entdeckung) — встановлення невідомих раніше, але об'єктивно наявних закономірностей, властивостей і явищ матеріального світу, що істотно збагачують наукове пізнання [2]. Відкриття є найвищим науковим рівнем пізнання навколишнього світу. Відносини, пов’язані з науковими відкриттями, регулюються Цивільним кодексом України.

Права автора наукового відкриття[ред. | ред. код]

Відповідно до законодавства України, автор наукового відкриття має право:

  • надати науковому відкриттю своє ім'я або спеціальну назву
  • отримати диплом, який засвідчує належність відкриття автору[3].

Диплом на відкриття — документ, який видається на ім’я автора відкриття і засвідчує визнання виявлених закономірностей, властивостей і явищ матеріального світу відкриттям, пріоритет і авторство на відкриття, з чим пов’язане набуття автором відповідних прав і пільг, передбачених законодавством більшості країн. Згідно із законами України відкриття не реєструються і диплом на них не видається.

Неможливість застосування до відкриття режиму майнових прав[ред. | ред. код]

Попри розповсюджене у суспільстві уявлення, наукові відкриття мають правовий режим захисту, що за своєю суттю є немайновим правом автора. Таким чином автор наукового відкриття, навіть якщо він доведе факт використання його відкриття у конкретному промисловому виробі або послузі, не зможе отримати компенсацію від порушника. Для того, аби набути статус винаходу, який може захищатися патентом, наукове відкриття має відповідати критеріям патентоздатності.

Примітки[ред. | ред. код]

Із останніми версіями офіційних документів можна ознайомитись на Інформаційному сервері Верховної Ради України

  1. Див. детальний опис історії на окремій сторінці англійського сегменту
  2. Див. статтю 457 Цивільного кодексу України
  3. Див. статтю 458 Цивільного кодексу України

Див. також[ред. | ред. код]


Відкриття (рос. открытие, англ. discovery, нім. Entdeckung f) — у галузі географії, археології, палеонтології, відкриття родовищ корисних копалин тощо. Вважається, що ці відкриття не потребують захисту на такому юридичному рівні як наукові відкриття у класичних природничих науках і техніці, бо не можуть бути повторені. Їх пріоритет забезпечується власне фактом новизни того, що стало відомим унаслідок досліджень.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]