Нафтовий газ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нафтовий газ (рос.нефтяной газ ; англ. petroleum (associated) gas; нім. нім. Fettgas n, Ölgas n) –

1) Вуглеводневий газ - суміш газоподібних і пароподібних вуглеводневих і невуглеводневих компонентів(в основному насичені вуглеводні), які виділяються з нафти під час її розгазування. Відокремлюється під час її сепарації.

2) Газ (ненасичені вуглеводні, водень) термічної й каталітичної переробки (крекінгу або піролізу) нафти. Використовують як паливо, як сировину для одержання етилового спирту, барвників тощо. Син. – попутний газ.

Загальні характеристики[ред. | ред. код]

НАФТОВИЙ ГАЗ – газ, розчинений у нафті при пластових умовах; виділяється при експлуатації нафтових покладів внаслідок зниження пластового тиску нижче за тиск насичення нафти. Вміст нафтового газу (м3/т) у нафтах (газовий чинник) коливається від 3-5 у верхніх горизонтах до 200-250 і більше у глибоких пластах. За складом нафтовий газ поділяють на вуглеводневі (95-100% вуглеводнів), вуглеводневі з домішкою вуглекислого газу (СО2 4-20%), вуглеводневі з домішкою азоту (N2 3-5%), вуглеводнево-азотні (N2 до 50%); за співвідношенням метану і його гомологів – на сухі (СН4 понад 85%, С2Н5+вищі 10–15%) і жирні (СН4 60–85%, С2Н5+вищі 20–35%). Для встановлення кількості і складу нафтового газу проби нафти, відібрані на гирлі свердловини або в пластових умовах (глибинним пробовідбірником), піддають дегазації. Через часткову дегазацію нафти у привибійній зоні і піднімальних трубах нафтовий газ, відібраний на гирлі свердловини, містить більше метану і менше його гомологів, ніж газ з глибинних проб нафти. Нафтовий газ використовується як паливо (отримують “скраплений” пропан-бутановий газ і газовий бензин) і в нафтохімічній промисловості (виробництво полімерних виробів та ін.). Термін “попутний газ” не рекомендується.

Видобуток нафтового газу[ред. | ред. код]

Видобуток нафтового газу (рос.газа нефтяного добыча; англ. petroleum gas production; нім. Fettgasgewinnung f, Ölgasförderung f) – частина робочих ресурсів нафтового газу, яка використовується в господарстві держави.Видобуток нафтового газу складається з об'ємів газу, які здаються стороннім споживачам і витрачаються на власні потреби, з врахуванням нормованих технологічних втрат.

Ресурси нафтового газу[ред. | ред. код]

ПЛАСТОВІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО[ред. | ред. код]

ПЛАСТОВІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО , (рос.пластовые ресурсы нефтяного газа; англ. stratal resources of petroleum gas; нім. Ölgas-Schichtenlagerstätte f) – кількість нафтового газу, який міг би бути отриманим за фактичний (плановий) період часу в процесі розробки нафтового родовища під час одноступінчастої сепарації нафти від пластового тиску до 760 мм рт.ст. при 200С.

РОБОЧІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО[ред. | ред. код]

РОБОЧІ РЕСУРСИ ГАЗУ НАФТОВОГО ,(рос.рабочие ресурсы нефтяного газа; англ. working resources of petroleum gas; нім. Ölgas-Betriebsressoursen f pl) – добуток робочого газового фактора на кількість видобутої нафти.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]