На дачі (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
На дачі
На даче
Жанр оповідання
Автор Антон Павлович Чехов
Мова російська
Написано 1886
Опубліковано 1886

«На дачі» (рос. На даче) — оповідання А. П. Чехова, вперше опубліковане у 1886 році.

Історія публікації[ред. | ред. код]

Оповідання А. П. Чехова «На дачі» написане у 1886 році, вперше опубліковане в 1886 році в журналі «Будильник» № 20 від 25 травня з підписом А. Чехонте. Також друкувалося в 1899 році в ювілейному випуску журналу «Будильник». Печаткою оповідання в ювілейному збірнику «Будильника» Чехов був незадоволений, оскільки автору не була надіслана коректура.

За життя Чехова оповідання перекладалося фінською та чеською мовами.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дія оповідання відбувається на дачі. Одного разу дачник Павло Іванович Виходцев отримав листа з текстом: «Я вас люблю. Ви моє життя, щастя — все! Вибачте за освідчення, але страждати і мовчати немає сил. Прошу не взаємності, а жалю. Будьте сьогодні о восьмій вечора у старій альтанці… Ім'я своє підписувати вважаю зайвим, але не лякайтеся аноніма. Я молода, гарна собою… чого ж вам ще?»

Павло Іванович Виходцев, одержавши листа, не міг зрозуміти, хто б його міг написати, довго сумнівався, приходити на зустріч чи ні. Але все ж вирішив, що, оскільки, «любовь зла — полюбишь и козла», то варто сходити. Його дружина стала випитувати у нього про його думки, і куди він збирається. Виходцев відповів, що вирішив прогулятися.

Зайшовши в альтанку, в якій була домовленість зустрітися, він виявив там брата своєї дружини, студента Дмитра (Митю), який жив у нього на дачі та мав там якісь свої справи. Вмовляння кожної із сторін піти з альтанки ні до чого не привели. Митя обмірковував в альтанці кандидатський твір, а Виходцеву в альтанці було прохолодно. Несподівано в альтанку заглянуло жіноче обличчя з кирпатим носиком, нахмурилось і зникло. Обидва вирішили, то це і була автор листа — вони посварилися і розійшлися.

За вечерею Павло Іванович і Митя мовчали, але тут дружина зізналася, то це вона написала листа, щоб вигнати всіх з дому і помити підлогу, поки нікого немає. Це повідомлення примирило суперників.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Чехов А. П. В номерах // Чехов А. П. Полное собрание сочинений и писем : в 30 т. Сочинения : В 18 т. / АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького.  — Москва : Наука, 1974—1982.
  • Voir Dictionnaire Tchekhov, Page 67 à Kikine, Françoise Darnal-Lesné, Édition L'Harmattan, 2010. - ISBN 978 2 296 11343 5.
  • Traduction d'Édouard Parayre, Les Éditeurs Français Réunis, 1958.

Посилання[ред. | ред. код]