Нірруті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нірруті — древня індуїстська богиня, котра згадується ще в Рігведі. Відомо про неї мало. Пізніше вона стає охоронцем (локапалом) Південно-Західної сторони світу. Ніррті згадується в Деві-Бхагавата пурані, що відноситься здебільшого до тантричних писань . В одному гімні Рігведи (X.59), вона згадується кілька разів. У Атхарва Веді (V.7.9), вона описується як та, що має золоті дворці і примарні замки. У Тайттірія брахмана (I.6.1.4), Ніррті описується як темна, одягнена в темний одяг. У Шатапатха брахмана (X.1.2.9), вона пов'язана з болем. Загальний образ богині нагадує Шакті [1]

У популярній культурі

[ред. | ред. код]

Ніррті символ в телесеріалі Зоряні ворота SG-1. Вона є одним з Гоа'улдів системи лордів, зображується актриса Жаклін Samuda.

У відео-ігри Ninja Gaiden 2, подвійного руках мечі мають техніку, звану клинок Ніррті.

У романі Роджера Желязни Лорд Світла, встановлений на світі, де люди з вельми передової технології поставили перед собою як богів індуїзму, Нірріті Чорний є однією зі своїх ворогів.

Іконографія

[ред. | ред. код]

Руки — дві.

Об'єкти в руках — в правій руці меч (кхаджа), в лівій руці — щит (кхетака) або жезл (гада).

Вахана — лев, людина або баран.

Різне — Дороге вбрання. Оточений ракшасами (демонами), сімома небесними дівами апсарами, а також чотирма його дружинами — Деві, Крішнангі, Крішнаваданою і Крішнапашою. Апсари, що супроводжують Нірруті, прекрасні, посміхаються, мають великі груди, повні стегна і тонкі талії.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Kinsley, David (1987, reprint 2005). Hindu Goddesses: Visions of the Divine Faminine in the Hindu Religious Tradition, Delhi: Motilal Banarsidass, ISBN 81-208-0394-9, p.13

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Dallapiccola, Anna L. (December 2002). Dictionary of Hindu Lore and Legend. New York, NY: Thames & Hudson. ISBN 0-500-51088-1.

Посилання

[ред. | ред. код]

Иконография: Индуизм (рос.)