Картикея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
Категорія КатегоріяПортал Портал
Картикея
Murugan by Raja Ravi Varma.jpg
Бог війни, перемоги
Група богів: Дева
Зброя: лук, спис
Супутник: Валлі, Дейваянаї
Верхова тварина: павич
Картікешвар в штаті Орісса

Картикея, Ска́нда (सकनद IAST — «вилитий»), Муруган (там. முருகன), Субрахманья — ватажок війська богів, бог війни в індуїзмі.

Зображення[ред. | ред. код]

Бог війни і перемоги, командувач війська девів. Син бога Шиви і Парваті, його брат Ганеша, молодша сестра — Ашок Шундарі [роз'яснення необхідності] і його дружини є Валлі і Дейваянаї. Зображується у вигляді юнака, часто з шістьма головами і дванадцятьма руками і ногами. Інші назви: «Шаравана, Кумара, Махасена, Гуха, Субрахманья». Його атрибути — лук, спис стяг із зображенням півня. Його вахана (їздова тварина) — павич. Вважається також, що Сканда покровитель не тільки воїнів, але і злодіїв.

Як і більшість індуїстських божеств, Муруган відомий під багатьма іншими іменами, в тому числі Senthil, Velan, Kumaran (йдеться про «принца або дитини чи підлітка один»), Swaminatha (йдеться про «розумний» або «розумний»), Saravana, Арумугам або Shanmuga (що означають «один з шести граней»), Dhandapani (йдеться про Бога з клубом), Guhan або Guruguha (що означає «печерна людина»), Субраманья, Картікея і Сканда (що означає «те, що пролилася або сочилася»). Він був також відомий як Свамі махасена і царі династії Кадамба поклонялися йому під цим ім'ям.

Походженням імені зобов'язаний одному з міфів про своє народження. Відповідно до цього міфу бог Агні забажав з'єднатися з дружинами семи мудреців, а Сваха, палаючи пристрастю до Агні, по черзі брала їх образ (образ однієї з них, особливо відданої своєму чоловікові, вона не змогла прийняти). Щоразу після з'єднання, вона брала насіння Агні, оберталася птахом, злітала на високу гору і зливала його в золотий посуд. Через деякий час народився шестиголовий Сканда.

За іншою легендою Сканда був сином Шиви Парваті, народженим заради знищення демона Таракі, який слово Брахми не міг бути вбитий ніким, крім сина Шиви. При зачатті сімя Шиви впало у вогонь, але бог вогню Агні не зміг утримати його і кинув в небесну річку Гангу. Після цього Ганга віднесла сімя на гору Химават, де він народився, хлопчика виховали 6 Кріттіка — уособлення зоряного скупчення Стожари. Звідси його друге ім'я — Карттікея. Згодом Сканда очолив небесне військо, убив Тараку і безліч інших демонів.

Культ Сканди широко поширений в Південній Індії, де його образ був ототожнений з дравідським богом війни Муруганом.

42-метрова статуя Сканди біля печер Бату, Малайзія
Монета із зображенням Картикеї, II ст. до н. е.

Посилання[ред. | ред. код]