Обсерваторія Паранал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паранал під снігом.

Обсерваторія Парана́л — астрономіча база розташована на горі Серро Паранал на висоті 2635 метрів над рівнем моря (120 км південніше від Антофагасти, Чилі), працює під керівництвом Європейської Південної Обсерваторії. Дуже Великий Телескоп (ДВТ, англ. Very Large Telescope — VLT) є найбільшим телескопом обсерваторії Паранал. Крім того тут розташовані 2,5 м оглядовий телескоп ДВТ (VST) та 4-м оглядовий телескоп для астрономії, який працює у видимому та інфрачервоному діапазонах (англ. Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) VISTA.

Телескопи[ред. | ред. код]

Дуже Великий Телескоп[ред. | ред. код]

Дуже Великий Телескоп є основним інструментом обсерваторії Паранал. Він складається з чотирьох майже ідентичних телескопів з діаметром зеркала 8,2 метра та чотирьох пересувних допоміжних телескопів з зеркалом 1,8 метра. Кожен з чотирьох великих телескопів отримав своє власне ім'я на честь назв об'єктів нічного південного неба на арауканській мові народності Мапуче (Мапудунґун), на території якої розташована обсерваторія Паранал: Анту (Сонце), Куєн (Місяць), Меліпал (Південний Хрест) та Єпун (Венера). Для цих телескопів передбачена можливість комбінувати випромінювання, зібране двома чи трьома телескопами (режим інтерферометрії), утвоюючи так званий Інтерферометр Дуже Великого Телескопа (англ. Very Large Telescope Interferometer) VLTI. Кожен з великих телескопів обладнано кількома інструментами (різного типу спектрографами та астрономічними камерами), що робить їхню комбінацію унікальним потужним приладом для дослідження таємниць Всесвіту. Чотири допоміжні телескопи з діаметром зеркала 1,8 м було встановлено протягом 2004—2007 рр. на допомогу VLTI, для того щоб мати можливість використовувати режим інтерферометра коли кілька великих телескопів зайняті іншими проектами. Першим було випробувано телескоп Анту в травні 1998 р. і вже 1-го квітня 1999 р. він повністю став до ладу. Інші телескопи було уведено в дію в період з 1999 р. по 2000 р. і на сьогоднішній день Дуже Великий Телескоп є повністю працюючим інструментом. Статистика показує, що у 2007 р. майже 500 реферованих наукових праць було опубліковано спираючись на астрономічні дані отримані за допомогою VLT.[1]

Оглядовий телескоп VISTA[ред. | ред. код]

Докладніше: VISTA (телескоп)

VISTA це оглядовий телескоп для роботи в оптичному та інфрачервоному діапазонах (англ. Visible & Infrared Survey Telescope for Astronomy). Чотирьохметровий телескоп з широким полем зору загалом здійснює огляд неба в інфрачервоному діапазоні випромінювання. Телескоп VISTA побудовано неподалік від Дуже Великого телескопа ESO консорціумом 18 університетів Великої Британії на чолі з лондонським університетом ім. кололеви Марії (англ. Queen Mary, University of London) й у грудні 2009 р. його було передано для користування Європейській Південній Обсерваторії.

Оглядовий телескоп ДВТ (VST)[ред. | ред. код]

Оглядовий телескоп ДВТ або VST є телескопом з діаметром дзеркала 2,5 м та широким полем зору. Він призначений допомагати ДВТ виконувати його наукові завдання.

Інші будівлі[ред. | ред. код]

Сад готелю Residencia (ESO готель).

Разом з телескопами, цетром керування та іншими обслуговуючими будівлями обсерваторія Паранал має також готель Residencia (ESO готель), де мешкають працівники обсерваторії та приїзджі астрономи-спостерігачі під час роботи на спостережній базі. Цей готель розташований на 200 м нижче на відстані 3-х кілометрів від телескопів, щоб він своїм освітленням не завадив їхній роботі. Готель має гімнастичний зал, басейн, ресторан й два сади, щоб внести різноманіття у відпочинок працівників та гостей обсерваторії Паранал. Конструкція готелю була дизайнована чилійським архітектором Paula Gutiérrez Erlandsen, Marchioness of la Pica.[2]

Кіно[ред. | ред. код]

В готелі Residencia у 2008 р. було відзнято кілька сцен до фільму Quantum of Solace з Джеймсом Бондом.

Галерея[ред. | ред. код]

Вид на Паранал рано вранці.
Панорама в 360-градусів південного неба над спостережною базою Паранал. Яскрава дуга на небі показує розташування диску нашої Галактики. Сонце розташоване на краю галактичного диску, тому ми бачимо нашу Галактику майже із середини.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Шаблон:Астрономічні обсерваторії в Чилі