Мапуче

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор арауканів

Мапуче — найчисельніша група індіанців у Південній Америці. Їх населення становить понад 1 400 000 чол. Більшість населяє Центральні рівнини Чилі, на південь від річки Біо-Біо. Менша група живе в провінції Неукьєн, західно-центральна Аргентина. Історично відомі як аракуани, мапуче були однією з трьох груп — пікуче, мапуче, хуліче — ідентифікованих іспанськими етнографами. Всі аракуани тепер ідентифікують себе як мапуче. Вони складають всебічну етнічну приналежність, складену з різних груп, які розділили загальну соціальну, релігійну й економічну структуру, так само як загальну лінгвістичну спадщину. Традиційна економіка мапуче заснована на сільському господарстві; їх традиційна соціальна організація складається з розширених сімей під керівництвом «лонко» (плем'яний керівник). Мапуче відомі своєю 350-річною боротьбою проти іспанської мови і пізніше чилійського домінування. Щоб чинити опір іспанцям в 16-тому, сімнадцятому і вісімнадцятому сторіччях, мапуче реорганізували свій традиційний спосіб життя. Широко відокремлені села сформували військові, політичні, і економічні союзи; воїни мапуче вчилися використовувати коня проти іспанців; та лідери мапуче, такі як Лаутаро, з'явилися в якості інноваційних та ефективних стратегів.

Араука́ни (самоназва мапуче — «люди землі») — група індіанських племен Південної Америки (близько 870 тис. осіб, з яких 800 тис. у Чилі та 70 тис. в Аргентині).

Мова арауканів — арауканська (мапудунґун) становить окрему мовну сім'ю.

До 16 ст. населяли Центральне Чилі, займалися полюванням на гуанако (лам), одомашнювали їх.

У результаті колоніальних воєн були позбавлені земель.

Нині живуть у резерваціях в південній частині Центрального Чилі, займаються скотарством і частково землеробством. Частина працює як наймана робоча сила.

Історія[ред.ред. код]

Файл:Mapuchev.jpg
Мапуче, старовинний малюнок

Люди мапуче були першими жителями половини області Еода — відомої як Чилі та Аргентина. Перш ніж іспанці прибули в 1541, мапуче зайняли велику територію, південний конус континенту і населення чисельністю в приблизно два мільйони. В даний час їхня чисельність становить приблизно 1,4 мільйона (освіта у більш ніж 10% загальної чисельності населення) в Чилі і двісті тисяч в Аргентині. Країна мапуче тепер становить третє за величиною місцеве суспільство в Південній Америці. Через сторіччя після свого прибуття іспанці підписали Угоду щодо Квоілін (1641), яка визначила кордони з країною мапуче. З поразкою іспанців недавно сформованими державами Аргентини і Чилі в 1810 р. були анульовані оригінальні угоди 1641 р. Нові республіки спровокували угоди, що призводять до поступового поглинання території мапуче. Під приводом просування цивілізації і християнства люди мапуче перенесли територіальне завоювання, військову агресію і переслідування, що призводило до руйнування всіх спільнот. Індіанці мапуче — дуже важливе плем'я, що пам'ятають в Америці. Вони — одне з кількох племен, які вижили майже повністю незмінні в своїх традиціях. Мапуче — група амеріндов, які є з Чилі, і є деякі, які живуть також в Аргентині. Мапуче — сильні і дивовижні люди, яким вдалося підтримати їх неушкоджену культуру. Сьогодні ситуація з мапуче в Чилі все ще вразлива. Чилі — рішуче явне класове суспільство, де мапуче належать найнижчому класу. Протягом всієї історії держава і церква продовжили стратегії асимілювати мапуче в чилійському суспільстві. Протягом ери Піночета вся земля мапуче була приватизована і у великій мірі розпродана багатим власникам й іноземцям. Піночет також ввів нові закони, які оголосили, що не було «жодних корінних жителів в Чилі, крім чилійців». Втрата великої кількості їх земель призвела до переміщення у великі міста. Мапуче, які переїжджають у міста, швидко забувають свою культуру, щоб бути в змозі отримати місце в суспільстві. Вони стикаються з труднощами в отриманні робочих місць, освіти і отримують меншу зарплатню, ніж їх чилійські колеги. Це звичайне явище, що змушує їх змінити назву мапуче на чилійця і уникнути передавання мапуче дітям, щоб отримати шанс піднятися по соціальній драбині.

Культура[ред.ред. код]

Культуру мапуче можна охарактеризувати глибокою прихильністю до землі і навколишньої природи (їх самоназва — мапуче — перекладається як «народ землі»). Земля має для них священне, надприродне значення, і тому не може бути в приватній власності — вона вважається спільною для всього племені. На базі цієї ідеї існує традиція спільної праці та взаємної допомоги. Велике значення відводиться дому, зазвичай з дерева, де сім'я проводить день. Фольклор мапуче теж відносно багатий: є навіть традиційні музичні інструменти (трутрука і култрун), які використовуються в ритуальних церемоніях разом з характерними співами і танцями. Збереглися у них і традиційна кухня та види спорту. Головна в космології мапуче ідея названого творця, що втілений в чотирьох різних компонентах. Є також поняття різних світів, таких як Вену Мапу і Миче Мапу. Крім того, космологія мапуче оточена складними поняттями алкоголю, який співіснує з людьми і тваринами в світі природи і щоденні обставини можуть продиктувати духовні методи. Найвідоміша церемонія мапуче — «енджілатун», яка вільно перекладається як «щоб молитися» або «загальна молитва». Ці церемонії часто — головні комунальні події, які мають надзвичайну духовну і соціальну значимість. Є також багато інших різних церемоній, які не всі є відкритими для громадської або комунальної участі, а іноді обмежені сім'єю. У мапуче також мають великі значення священні камені і священні тварини.

Джерела[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Чилі Це незавершена стаття про Чилі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.