Ом (мантра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сакральний звук «Ом»
Згідно Яджурведи свастика є втіленням звуку «Ом» у індуїзмі

Ом (санскр. ) в індуїстській і ведичній традиції — сакральний звук, первинна мантра. Часто інтерпретується як символ божественної трійці Брахми, Вішну і Шиви, квінтесенція Слова. Згідно з ведичною спадщиною, вважається, що звук ом був першим проявом не явленого ще брахмана, який дав початок Всесвіту, що стався від вібрації, викликаної цим звуком.

Індуїзм[ред. | ред. код]

Звук «Ом» є найсвященнішим звуком в індуїзмі. Крім уособлення індуїстської божественної трійці, він, сам по собі, є найвищою мантрою, символізуючи собою БРАХМАН (вищу реальність) і Всесвіт як такий. Три його складових в деванагарі і латинському написанні (А, У, М) традиційно символізують Створення, Підтримання і Руйнування — категорії космогонії Вед і індуїзму. Вважається також, що три звуки символізують три рівні існування — рай (сварґа), землю (мартя) та підземне царство (пату). Вони також символізують три стани свідомості — мрію, сон і яв, — три часи доби і три здібності людини: бажання, знання і дію. У Ведах звук «Ом» є звуком Сонця і Світу. Він символізує собою рух вгору, наближення душі до вищих сфер.

Священне значення мантри «Ом» в індуїзмі важко переоцінити. Практично всі священні тексти індуїстської та ведичної традиції починалися і закінчувалися цим звуком.

У крішнаїзмі складові звуку «Ом» також вказують: А — на Крішну, У — на Його енергію, М — на всі живі істоти.

Буддизм[ред. | ред. код]

Буддизм, наслідуючи традиції індуїзму, запозичив звук «Ом» як містичну мантру. Найбільше вживання ця мантра отримала в езотеричному буддизмі. Дещо змінилося трактування складових звуків мантри: в буддизмі вони уособлюють три тіла Будди (тіло Дгарми, тіло відплати і виявлене тіло відповідно). Мантра «Ом» як самостійно, так і в складі інших мантр часто використовується в медитативній практиці, будучи своєрідним камертоном.

«Ом» різними абетками[ред. | ред. код]

Ом шрифтами різних мов
у Деванаґарі, Gujarati[en] й Маратхі
Ассамесе[en], Бенгалі, Орія[en][1]
Ар'я-самадж
Тамільською[2]
Каннада[3]
Телугу[en]
Малаям[4]
Грантха[5]
Сіддхам[6]
Джайн[en]
Китайською[7]
Тибетською[8]
Балі
Яванською

В HTML[ред. | ред. код]

В HTML, кодування UTF-8 існує спеціальний символ який відображає Ом, &# x950; (десяткове представлення):

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ଓଁ (U+0B13 & U+0B01), ওঁ (U+0993 & U+0981)
  2. ௐ (U+0BD0)
  3. ಓಂ (U+0C93 & U+0C82)
  4. ഓം (U+0D13 & U+0D02)
  5. «oo m»
  6. 𑖍𑖼 (U+1158D & U+115BC)
  7. (U+5535)
  8. (U+0F00)

Посилання[ред. | ред. код]