Грантха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зразок письма грантха з храму Брахідеешварар
John 3 16 Sanskrit translation grantham script.gif

Грантха (там. கிரந்த ௭ழுத்து, санскр. ग्रन्थलिपि) — алфавіт, поширений у південній Індії до XVI століття. Імовірно є однією з гілок письма брахмі. Письмо грантха помітно вплинуло на формування писемностей малайялам, телугу, тамільської, сингальської, тибетської та інших мов. Варіант письма використовувався паллавами та отримав назву паллава-грантха. Хоча в наші дні санскрит майже завжди записується на деванагарі, в таміломовних частинах південної Індії грантху використовували для запису санскриту аж до XIX століття. На початку XX століття її стали замінювати на деванагарі (в релігійних і наукових текстах) та звичайне тамільське письмо.

Написання[ред. | ред. код]

Набір знаків для Грантха з'явився в стандарті Unicode 7-ї версії [1]. Шрифт, використаний у таблицях нижче називається e-Grantamil. Його взято з сайту INDOLIPI.

Наведені гліфи є пізньою формою грантха, в якій проглядаються спільні риси з сучасною тамільською писемністю.

Голосні[ред. | ред. код]

Grantha Vowels.svg

Приголосні[ред. | ред. код]

Grantha Consonants.svg

Подібно до інших абугід, знаки письма грантха у нейтральній формі є складом з голосним /a/. Якщо потрібно вказати відсутність «а», використовується вірама:

Grantha Halant.svg

Інші голосні вимагають вказівки діакритика:

Grantha Matras.svg

Для позначення збігів приголосних використовуються лігатури (це основний спосіб), при відсутності лігатури застосовуються надписні приголосні (при цьому всі знаки, крім нижнього, читаються без голосного).

Цифри[ред. | ред. код]

Grantha Numbers.svg

Література[ред. | ред. код]

  • Grantha script. In: Florian Coulmas: The Blackwell Encyclopedia of Writing Systems. Oxford: Blackwell Publishers, 1996. p. 173.
  • Reinhold Grünendahl: South Indian Scripts in Sanskrit Manuscripts and Prints, Wiesbaden, 2001, ISBN 3-447-04504-3
  • K. Venugopalan: A Primer in Grantha Characters http:// dsal.uchicago.edu/digbooks/dig_toc.html?BOOKID=PK419.V468_1983