Ортодоксія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ортодо́ксія (від грец. ὀρθοδοξία — «пряма думка», «правильне вчення», «правовірність» «православ'я»; грец. ὀρθός («прямий», «правильний») + δόξα («думка», «слава»[1])) — твердість у вірі або проходженні будь-якого вчення або світогляду, підтримка ухвалених позицій, консерватизм[2], тип релігійної свідомості (нарівні з модернізмом, відродництвом і реформаторством)[3].

У релігії[ред. | ред. код]

У релігії ортодоксія утверджує неухильне дотримання догматів віри, основ віровчення і основних традицій. Зовнішні сторони обрядової сторони і малозначні місцеві традиції можуть змінюватися, прийняті кліром і паствою.

Українське слово «православ'я» походить від грецького ὀρθοδοξία, де δόξα первісно мало значення не «слава», а «думка» або «вчення».

Православ'я є, перш за все, ортодоксія життя, а не ортодоксія вчення. — М. О. Бердяєв.

Ортодоксія ґрунтується на догматах.

Приклади[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У сучасній грецькій мові слово «δόξα» має основне значення"слава", «хвала», але в класичному (античної епохи) мові його семантика була іншою і більш багатогранної: так, словник І. Х. Дворецького (М., 1958, т. II) подає такий переклад дієслова ὀρθο-δοξέω: «мати правильну думку, здраво судити»; авторитетний словник А. Д. Вейсмана (видання 5-е, 1899) як основне значення слова «δόξα» дає «думка, уявлення, припущення».
  2. Ора Лімор. Євреї і християни: полеміка і взаємовплив культур: євреї і християни в західній Європі до початку нового часу. T.1 [Архівовано 11 жовтня 2013 у Wayback Machine.]. Відкритий університет Ізраїлю. ISBN 978-965-06-0707-4. С. 99.
  3. Е. Ш. Бекирова. Вплив ісламу на формування сучасної релігійної ситуації в Криму. Кримський гуманітарний університет.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]