Острогозько-Россошанська операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Острогозько-Розсошанська операція
Воронезько-Харківська операція
Winter offensive - Soviet Army.jpg
Радянські війська ведуть наступ по засніженому полю за підтримки протитанкової артилерії. Зима 1943
Дата: 1327 січня 1943
Місце: Воронізька область РРФСР
Результат: успіх радянських військ, розгром військ противника на Верхньому Дону
Територіальні зміни: від військ окупантів звільнено Воронізьку область
Сторони
СРСР СРСР Третій Рейх Третій Рейх
Flag of Italy (1861–1946).svg Королівство Італія
Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Королівство Угорщина
Командувачі
Союз Радянських Соціалістичних Республік Голіков П. І.
Рибалко П. С.
Москаленко К. С.
Харитонов Ф. М.
Третій Рейх Максиміліан фон Вейхс
Мартін Вандель
Карл Айбль
Угорщина Густав Яні
Італія Італо Гарібольді
Військові формування
Союз Радянських Соціалістичних Республік Воронезький фронт
(40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпуси)
Південно-Західний фронт
6-та армія
Група армій «B»
Третій Рейх XXIV-й танковий корпус
Італія 8-ма італійська армія
* Італійський альпійський корпус,
* 2-й армійський корпус
Угорщина 2-га угорська армія
* 3-й, 4-й та 7-й армійські корпуси
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Положення сторін перед початком Острогозько-Розсошанської операції 1943
Nuvola apps kview.svg Зовнішні зображення
Searchtool.svg Співвідношення сторін перед початком Острогозько-Розсошанської операції 1943
Карта Острогозько-Розсошанської операції 1943
Файл:Il 12° Corpo corazzato a Rossosh (1943).jpg
Радянські війська просуваються звільненою Розсошю

Острогозько-Розсошанська операція — фронтова наступальна операція радянських військ Воронезького фронту за підтримки 6-ї армії Південно-Західного фронту, що була проведена з 13 по 27 січня 1943 в ході загального зимового наступу на південному фланзі радянсько-німецької війни на Верхньому Доні.

Наступальна операція військ Воронезького та Південно-Західного фронтів проводилася з метою розгрому противника в районі Острогозьк, Кам'янка, Розсош, оволодіння залізничним ділянкою Лиски — Кантемирівка і створення умов для подальшого наступу на харківському і донбаському напрямах. Перед радянськими військами оборонялися 2-га угорська і 8-ма італійська армії (22 дивізії), що входили до групи армій «B». До проведення Острогозько-Розсошанської операції зі складу фронту (генерал-лейтенант, з 19 січня 1943 генерал-полковник П. І. Голіков) залучалися 40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпуси.

Історія[ред. | ред. код]

Острогозько-Россошанська операція була проведена в період з 13 по 27 січня 1943 військами центру і лівого крила Воронезького фронту. У ній взяли участь 40-ва загальновійськова, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії, 18-й окремий стрілецький і 7-й кавалерійський корпусу. Операція була проведена в два етапи.

У ході першого етапу, що тривав з 13 по 15 січня, війська фронту прорвали підготовлену оборону противника на правому березі Дону на трьох напрямках і створили необхідні умови для оточення чисельно перевершуючого угруповання противника, що оборонялося між Воронежем і Кантемирівкою.

Другий етап тривав з 16 по 27 січня. У період з 16 по 18 січня війська фронту розвивали стрімкий наступ з метою оточення і знищення ворожого угруповання. У результаті цього наступу було оточене понад 13 дивізій супротивника в районі Острогозька та Россоші. До моменту завершення оточення угруповання противника військами фронту було взято в полон близько 52 000 солдатів і офіцерів ворога. З 19 по 27 січня відбувалася остаточна ліквідація розчленованих частин Острогозько-Россошанського угруповання ворога. За цей період кількість полонених збільшилася ще на 34 000 чоловік і до кінця операції склало понад 86 000 солдатів і офіцерів.

Операція закінчилася виходом військ лівого крила фронту до р. Оскол на ділянці Городище, Волоконовка, Валуйки, Уразово. У ході операції були повністю знищені 2-га угорська армія і залишки 8-ї італійської армії. Була звільнена важлива залізнична ділянка Лиски — Кантемирівка, необхідна для організації постачання військ Воронезького і Південно-Західного фронтів в ході розвитку ними наступу на харківському напрямку і в Донбасі.

Результати Острогозько-Россошанської наступальної операції призвели до різкої зміни співвідношення сил у смузі Воронезького фронту на користь радянських військ. Знищивши ворожі війська, що оборонялися на Дону південніше Воронежа, і глибоко охопивши з півдня 2-гу німецьку армію, війська фронту створили вирішальні передумови для здійснення нової наступальної операції з метою розгрому у взаємодії з Брянським фронтом основних сил цієї армії і для подальшого наступу на харківському напрямку.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література

  • Филоненко С. И., Филоненко А. С. Острогожско-Россошанская операция (в суперобложке (фото — 84 кб). Воронеж, 2005

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]