П'ять апельсинових зерняток

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«П'ять апельсинових зерняток»
«The Five Orange Pips»
Sherlock Holmes in The Five Orange Pips.jpg
Жанр Детектив
Автор Артур Конан Дойл
Мова англійська
Опубліковано 1891р.
Ілюстратор Сідні Педжет
Цикл Пригоди Шерлока Холмса і Бібліографія Шерлока Холмса
Попередній твір Таємниця Боскомбської долини
Наступний твір Людина з розсіченою губою

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

П'ять апельси́нових зерня́ток — одна з 56 коротких історій про Шерлока Холмса, написаних британським письменником сером Артуром Конан-Дойлем, є п'ятим з 12 оповідань «Пригоди Шерлока Холмса».

Розповідь був вперше опублікований в журналі Strand Magazine в листопаді 1891 року. Сам автор пізніше заніс цю історію до свого списку «12 улюблених історій про Шерлока Холмса».

Сюжет[ред. | ред. код]

Молодий чоловік на ім'я Джон Сассекс Опеншо має дивну історію: в 1869 році його дядько Елліас Опеншо раптом повернувся до Англії, щоб оселитися у Хоршемі, Західному Суссексі, проживши роки в Сполучених Штатах, як плантатор у Флориді, будучи також полковником армії конфедератів.

Не будучи одруженим, Еліас дозволив своєму племінникові зупинитися в своєму маєтку. Дивні інциденти мали місце; хоча Джон міг бувати де завгодно в будинку, він ніяк не міг увійти в замкнуту кімнату свого дядька. Іншою особливістю було те, що в березні 1883 поштовим штемпелем прийшов лист з Пондішері, Індія, в якому були тільки 5 зерняток апельсина та літери «К. К. К.» всередині конверта.

Документи із замкненої кімнати були спалені. Поведінка полковника стала дивною: він або замикався у своїй кімнаті і пив або він кричав. 2 травня 1883 він був знайдений мертвим у саду.

4 січня 1885 брат Еліаса Джозеф отримує листа поштовим штемпелем Данді з літерами «К. К. К.» та інструкціями залишити «документи» на сонячному годиннику. Джоеф Опеншо відмовляється телефонувати в поліцію. Три дні потому Опеншо знайдений мертвим в крейдяному кар'єрі. Єдина зачіпка: Джон Опеншо може дати Холмсу сторінки з його щоденника дядька, відмічені березнем 1869, в якому зернятка апельсина були направлені 3 чоловік, з яких два побігли і третього «відвідали».

Холмс аналізує ситуацію, помічає, що всі листи, які писалися всім Опеншо, були відправлені з портових міст, а саме з корабля. Розгадує він також, що «К. К. К.» не що інше, як Ку-клукс-клан. Детектив здогадується, що Ку-клукс-клан намагається помститись полковнику за свій раптовий крах у березні 1869, і хоче забрати документи, які власне стали причиною цього краху.

На наступний день в газеті виходить повідомлення, що тіло Опеншо був знайдене в Темзі, причиною смерті вважається нещасний випадок. Холмс перевірив записи вітрильних суден, які були вобох портах — Пондішері в січні-лютому 1883 р. і в Данді в січні 1885 і виявляє корабель The Lone Star, який був і там і там. Потім Холмс дізнається, що The Lone Star був на стоянці в Лондоні тиждень назад.

Холмс відправляє п'ять апельсинових зерняток капітану The Lone Star, а поліції відправляє телеграму в Савану, що капітан і два товариші знаходяться в розшуку за вбивство. The Lone Star так і не приходить в Савану; у цей час проходять шторми, тому тільки слід корабля з позначкою «LS» побачили в центрі Північної Атлантики.