Палац Ліпковських (Красносілка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац Ліпковських
Інформація
Країна Україна
Місцезнаходження Красносілка Бершадський район, Вінницька обл.
Стиль італійський
Час заснування 1822
Спорудження XIX ст.
Сучасний стан збережений

Розташування[ред. | ред. код]

Палац-садиба Ліпковських є архітектурною пам'яткою місцевого значення, розташований на вул. Шкільній с. Красносілка Бершадського р-ну Вінницької області, що за 20 км від районного центру. Палац збудований серед парку, поряд річка Південний Буг.

Історія[ред. | ред. код]

Маєток Ліпковських 1831р., листопадове повстання

Генріх Ліпковський придбав у Красносілці земельний наділ та збудував тут свій палац, який в другій половині 19 століття був найбільшим у повіті. Родину Ліпковських поважали в країні за відданість короні і присязі, чоловіки якої служили у війську і на флоті. Будівництво у Красносілці палацу Генріх розпочав у 1822 році, який по проекту зводився в італійському стилі. З його вікон відкривався дуже гарний вид на річку Південний Буг.

Головний будинок мав два поверхи з двоскатним дахом з партерами. А веранда була з односкатним, на колонах. В лівому куті головної споруди були колони, а також арки і закрита тераса.

В 1873 році палац змінив всій вигляд, особливо тераси, де в правій частині, з високими закритими вікнами, знаходилася оранжерея. Найгарнішою тут була бальна зала — висока, з багатьма орнаментами та арками. Нагорі стіни були покриті штукатуркою з характерними гротами. Доповнювали величавість великі люстра з кришталю, а на підході проглядалося кілька відтінків паркету.

Був камін світлого мармуру, над яким висіли скульптури, а навколо — картини в позолочених рамках. Зала для балів і декорацій була дуже величава, а попід стінами стояли крісла в стилі Людовіка Філіпа і банкетки. Тут було два салони, а стіни вимальовані яскравими орнаментами. Подібний вигляд мала і друга зала, де всі речі були позолочені. Тут в колекції були зібрані кубки, чашки, полумиски, різні китайські фігурки. Штрихами були намальовані пейзажі села і округи, а також «красносільські справи», як про це повідали очевидці.

Цікавою у палаці була й система опалювання, а покої відзначалися величністю і оригінальною умебльованістю, особливо різноплановими диванами.

Картинна галерея Ліпковських була вишукано оформлена, поєднувала в собі картини з декількох десятків образів.

Вражаюче виглядала зала їдальні. Це, насамперед, різні балкони, розмальована стеля, старовинний годинник. В центрі знаходилася гарна шафа і великий овальний стіл зі стільцями.

Інтер'єр палацу описаний тодішніми очевидцями.

Після Генріха Ліпковського Красносілка перейшла до одного з його синів. Однак з часом він продав палац іншому члену родини, а колекції подарував братовій.

Ліпковські проживали в Красносілці аж до революційних подій початку XX століття.

XX століття[ред. | ред. код]

В післяреволюційні часи приміщення використовувалося під різні навчальні та офіційні установи. У роки нацистської окупації тут знаходилася комендатура. Саме сюди прагнув спрямувати свій палаючий бомбардувальник радянський екіпаж, який розбився поруч, і льотчики захоронені в парку біля маєтку.

У післявоєнний період тут функціонувала Красносільська середня школа, і тоді це приміщення утримувалось у доброму стані.

З 80-х рр. панський маєток уже не використовується під школу. Приміщення поступово занепадало, руйнувалася покрівля, затікали стіни. В кінці 90-х рр. тодішній керівник маньківського колгоспу Борис Дементійович Булка розпочав відновлювати палац. Була перекрита покрівля, здійснено ремонт кімнат і коридорів, встановлено систему опалення. Планувалось відкрити санаторій для колгоспників. Однак розпад СРСР законсервував роботи по відновленню і знову палац став занепадати. Майно вивозилось, палац руйнувався.

Сучасний палац[ред. | ред. код]

Приїздили в Красносілку і нащадки Ліпковських, яких зацікавив маєток їх пращурів. На даний час палац недоглянутий та потребує капітального ремонту. Для його реставрації і використання сільська рада села піклується здійснити заходи, які б зберегли і відновили палац Ліпковських. Факти про історію маєтку були розкриті у польських джерелах, які в свій час немало писали про Красносілку. Свідчення про це можна знайти в «Географічному словнику», виданому у Варшаві у 1883 році, а також в книгах окремих авторів, виданих в польській столиці в 1912-му і навіть у 1926 роках.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіфлешмоб
до 12-річчя Української Вікіпедії

Статтю «Палац Ліпковських (Красносілка)»
створено в рамках Вікіфлешмобу 29–31 січня 2016