Палац Потоцьких (Печера)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Палац Потоцьких

Статус невідомий
Країна

Україна Україна

Розташування Kamjantec-Podilsky flag.svg Печера
Тип будівлі палац
Засновник Ян Свейковський
Перша згадка 19 ст.
Будівництво 19 ст.
Стан зруйнований

Печера — колишнє містечко на р. Бог (Південний Буг), що на Поділлі. В той час як у 1672 за Бучацьким договором ця частина Поділля перейшла під протекторат Туреччини, господарем та управителем був призначений молдовський Дука, з обов'язком жити в цих краях. В той час усі міста Брацлавщини стали пусткою. За резиденцію Дука обрав містечко Печеру. Він не проживав тут постійно, але приїзджав декілька разів на рік. Дука вибудував у Печері палац, заклав тут парк та направив у парк воду з річки. Давніше Печера належала Заславським та Вишневецьким.

Печера належала пізніше Станіславу Потоцькому і перейшла як посаг до його доньки Октавії одруженої з Яном Свейковським, вони збудували в Печері свою резиденцію. Палац в Печері був збудований за зразком тульчинського палацу, тільки був менший за розмірами.

26 грудня 1917 почався погром палацу Потоцьких та тривав два дні, тоді були спалені всі документи та частково бібліотека. Частину бібліотеки було вивезено до Кракова.

На місці резиденції Потоцьких вибудувано лікарню. Від палацу залишилася каплиця та занедбаний парк. Сам палац був розібраний більшовиками в 1924 р.

Галерея[ред.ред. код]

Склеп родини Потоцьких. 
Склеп Потоцьких у с. Печері 
Залишки скульптури у парку колишнього палацу Потоцьких. 
Сходи до річки від парку колишнього палацу Потоцьких. 

Література та джерела[ред.ред. код]

  • Roman Aftanazy: Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Województwo bracławskie, T. 10, wyd. 2 przejrzane i uzupełnione, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa: 1996, s. 258—284.
  • Peczara // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. — Warszawa : Filip Sulimierski i Władysław Walewski, 1886. — T. VII : Netrebka — Perepiat. (пол.)