Плита Кокос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування плити Кокос

Плита Кокос — тектонічна плита океанічного типу під Тихим океаном біля західного узбережжя Центральної Америки, має назву на честь острова Кокос, який лежить на стику з плитою Наска. Має площу — 0,07223 стерадіан. В її склад, як правило, включають плиту Рівера.

Плита Кокос утворена через спрединг уздовж Східно-Тихоокеанської височини й хребта Кокос утворюючи спредингову систему Кокос-Наска, від Каліфорнійської затоки до Панамського перешийка Особливо цікава, з геологічної точки зору, система Кокос-Наска. Від височини плита рухається на схід і штовхає або пірнає (можливо і те і інше) під Карибську плиту, в процесі субдукції. В результаті субдукції, на північний схід від пірнаючого краю лежить безперервна дуга вулканів, що тягнеться від Коста-Рики і Гватемали всередину Мексики, частина Тихоокеанського вогняного кола.

На півночі межею є Середньоамериканський жолоб, на сході межею є трансформаційний розломПанамська зона розломів. На півдні межує з плитою Наска по Галапагоській височині і на заході з Тихоокеанською плитою по Східнотихоокеанській височині.

Плита Кокос і плита Наска — залишки плити Фараллон, яка зламалась близько 23 мільйонів років тому. Гаряча точка під Галапагоськими островами утворює Галапагоську височину. (Див. Галапагоська гаряча точка)

Плита Рівера відокремилась від плити Кокос 5-10 млн років тому, на межі між ними нема трансформаційного розлому, але вони розглядаються як окремі плити.

Джерела[ред. | ред. код]