Індостанська плита
Індостанська платформа, Індостанська плита — одна з найдревніших докембрійських платформ у світі, займає більшу частину п-ова Індостан (басейни річок Ганг, Інд та Брахмапутра) до підніжжя Гімалаїв та о. Шрі-Ланка.
У фундаменті переважають архейські утворення — гранітоґнейси, зелено-кам’яні вулканогенно-осадові товщі, високометаморфізовані кристалічні сланці.
Індійська плита — невелика тектонічна плита. Вона була спочатку частиною стародавнього континенту Гондвана, але з часом відокремилась. Близько 50 до 55 мільйонів років тому, Індійська плита об'єдналося з сусідньою Австралійською плитою. Вона є сьогодні частиною великої Індо-Австралійської плити, і включає субконтинент Індія і частину басейну під Індійським океаном.
Близько 90 мільйонів років тому, після відколювання від Гондвани Індостанської плити вона розкололась на Мадагаскар і Індію.І почала переміщення на північ, близько 20 см/рік [1], і почалось зіштовхування з Азією між 50 і 55 мільйонів роки тому, в еоцені. Протягом цього часу, Індостанська плита покрила відстань від 2,000 до 3,000 км і рухалась швидше, ніж будь-яка інша відома плита. У 2007, німецькі геологи визначили, що причина чому Індостанська плита рухалася так швидко це те, що вона має половину потужності за товщиною по зрівнянню з іншими плитами, які колись складали Гондвану.[2]
Зіштовхнення з Євразійською плитою уподовж межі між Індії і Непалу сформувало плато Тибет і Гімалаї.Індостанська плита зараз рухається зі швидкістю в 5 см/рік на північ, а Євразійська плита переміщається на північ тільки 2 см/рік. Це примушує Євразійську плиту деформуватись, і Індостанську плиту тиснути 4 мм/рік.
Література[ред. | ред. код]
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.
- The collision of India and Asia (90 mya — present), by Christopher R. Scotese, from the Paleomap Project. Retrieved December 28, 2004.
- Magnitude 9.0 off W coast of northern Sumatra Sunday, December 26, 2004 at 00:58:49 UTC: Preliminary earthquake report, from the U.S. Geological Survey. Retrieved December 28, 2004.
|