Індостанська плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Індостанської плити

Індостанська платформа, Індостанська плита — одна з найдавніших (докембрійських) платформ на Землі, займає більшу частину п-ова Індостан (басейни річок Ганг, Інд та Брахмапутра) до підніжжя Гімалаїв та о. Шрі-Ланка.

У фундаменті переважають архейські утворення — гранітоґнейси, зелено-кам’яні вулканогенно-осадові товщі, високометаморфізовані кристалічні сланці.

Це невелика тектонічна плита. Спочатку вона була частиною стародавнього континенту Гондвана, але з часом відокремилась. Близько 50—55 мільйонів років тому Індійська плита об'єдналася з сусідньою Австралійською плитою. Зараз вона є частиною великої Індо-Австралійської плити, і включає субконтинент Індія і частину басейну під Індійським океаном.

Близько 90 мільйонів років тому осколок, що раніше відокремився від Гондвани, розколовся на Мадагаскарську й Індостанську плити. Остання почала рух на північ зі швидкістю близько 20 см/рік[1]. В еоцені, 50—55 мільйонів роки тому, вона зіштовхнулася з Євразійською плитою. До того Індостанська плита подолала відстань від 2000 до 3000 км і рухалась швидше, ніж будь-яка інша відома плита. У 2007 німецькі геологи визначили причину чому Індостанська плита рухалася так швидко. Вона має половину потужності за товщиною у порівнянню з іншими плитами, які колись складали Гондвану[1]

Зона зіткнення з Євразійською плитою пролягає вздовж кордону між Індією й Непалом, там утворилися плато Тибет і Гімалаї. Індостанська плита зараз рухається на північ зі швидкістю 5 см/рік, а Євразійська плита рухається на північ зі швидкістю лише 2 см/рік. Це призводить до деформації Євразійської й Індостанської плит (тиснути 4 мм/рік)[прояснити].

Див також[ред. | ред. код]

Пацифіда

Лемурія

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б HELMHOLTZ ASSOCIATION (17 жовтня 2007). The fastest continent. EurekAlert!. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 9 липня 2020. 

Література[ред. | ред. код]