Індостанська плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Індостанської плити

Індостанська платформа, Індостанська плита — одна з найдавніших (докембрійських) платформ на Землі, займає більшу частину п-ова Індостан (басейни річок Ганг, Інд та Брахмапутра) до підніжжя Гімалаїв та о. Шрі-Ланка.

У фундаменті переважають архейські утворення — гранітоґнейси, зелено-кам’яні вулканогенно-осадові товщі, високометаморфізовані кристалічні сланці.

Це невелика тектонічна плита. Спочатку вона була частиною стародавнього континенту Гондвана, але з часом відокремилась. Близько 50–55 мільйонів років тому Індійська плита об'єдналася з сусідньою Австралійською плитою. Зараз вона є частиною великої Індо-Австралійської плити, і включає субконтинент Індія і частину басейну під Індійським океаном.

Близько 90 мільйонів років тому осколок, що раніше відокремився від Гондвани, розколовся на Мадагаскарську й Індостанську плити. Остання почала рух на північ зі швидкістю близько 20 см/рік[1]. В еоцені, 50–55 мільйонів роки тому, вона зіштовхнулася з Євразійською плитою. До того Індостанська плита подолала відстань від 2000 до 3000 км і рухалась швидше, ніж будь-яка інша відома плита. У 2007 році німецькі геологи визначили причину чому Індостанська плита рухалася так швидко. Вона має половину потужності за товщиною у порівнянню з іншими плитами, які колись складали Гондвану[1].

Зона зіткнення з Євразійською плитою пролягає вздовж кордону між Індією й Непалом, там утворилися плато Тибет і Гімалаї. Індостанська плита зараз рухається на північ зі швидкістю 5 см/рік, а Євразійська плита рухається на північ зі швидкістю лише 2 см/рік. Це призводить до деформації Євразійської й Індостанської плит (стискання 4 мм/рік). Цей процес почався близько 60 мільйонів років тому, коли Індостанська плита зіткнулася з Євразійською, формуючи Гімалайські гори. Нині Індостанська плита повільно розшаровується, зсуваючись під Євразійську, і цей процес може призвести до поділу плити прямо під Тибетом. До цих висновків дійшла група міжнародних дослідників[2][3].[прояснити]

Див також

[ред. | ред. код]

Пацифіда Лемурія

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б HELMHOLTZ ASSOCIATION (17 жовтня 2007). The fastest continent. EurekAlert!. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 9 липня 2020. {{cite web}}: Cite має пусті невідомі параметри: |3= та |6= (довідка)
  2. Tectonic plate under Tibet may be splitting in two. // By Maya Wei-Haas. 10 JAN 20243:50 PM ET
  3. Учені попередили про розкол тектонічної плити під Тибетом. // Автор: Денис Коротинський. 03.03.2024, 15:45

Література

[ред. | ред. код]