Бірманська плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бірманська плита на мапі

Бірманська плита маленька тектонічна плита або мікроплита розташована в Південно-Східнійї Азії. Має площу — 0,01270 стерадіан. Зазвичай розглядається у складі Євразійської плити.

Андаманські острови, Нікобарські острови і північно-західна Суматра розташовані на плиті. Ця острівна дуга відокремлює Андаманське море від Індійського океану на заході.

На сході лежить Сундська плита, відокремлена трансформаційною границею прямуючою у напрямку з півдня на північ через Андаманське море. Ця межа між Бірманською і Сундською плитою утворило Андаманське море і відокремило Андамансько-Нікобарсько-Суматранську острівну дугу від материка Євразія, процес спредингу, який почався приблизно 4 мільйонів роки тому.

На заході є набагато більшою Індостанська плита, яка зазнає субдукцію під Бірманську плиту. Ця велика зона субдукції сформувало Сундський жолоб.

Тектонічна історія[ред. | ред. код]

В моделях відновленої тектонічної історії області, рух Індо-Австралійської плити у північному напрямку привів до його колізії з Євразією, яка почалася в Еоценовий геологічний період, приблизно 50-55 мільйонів роки тому. Ця колізія призвела до орогенезу Гімалаїв.

Індостанська плита дрейфує на північ відносно швидко (приблизно 16 см/рік). а також обертається проти годинникової стрілки. В результаті цього руху і обертання, конвергенція вздовж східної межі (Бірмо-Андамано-Малайський регіон) плити з Євразією йшлося по косому куту.

Трансформаційні сили уздовж цього фронту субдукції почали повертання Сундської дуги, що рухалась по годинниковій стрілці; протягом пізнього Олігоцену (приблизно. 32 млн років тому) під дією цієї сили розпочали відламуватись мікроплити Сундська і Бірманська від більшої Євразійської плити.

Джерела[ред. | ред. код]