Індо-Австралійська плита

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Австралійська плита на мапі
Індостанська плита на мапі

Індо-Австралійська плита — основна назва для двох тектонічних плит, що має у своєму складі Австралію і океанську акваторію на північному заході, та Індійський субконтинент і сусідню акваторію. Дві плити об'єдналися разом 43 млн років тому [1]; до того часу вони рухалися незалежно. Злиття відбулося, коли серединно-океанічний хребет в Індійському океані, що розділяв дві плити, припинив спрединг. [2]

Індія,Австралія, Нова Гвінея, Тасманія, Нова Зеландія, і Нова Каледонія — все це частини стародавнього суперконтиненту Гондвана. Через процес спредингу з часом вони стануть окремими плитами, але з часом. [3],[4]

Межі[ред. | ред. код]

Недавнє вимірювання в Австралії підтверджує рух плит, який становить 35° на північний схід з швидкістю 67 мм/рік. Легка зміна в напрямку руху плити в Окленді є мабуть через легу деформацію плити там, де вона стискається з Тихоокеанською плитою.

Південно-східний край має конвергентну границю з Тихоокеанською плитою. Тихоокеанська плита пірнає під Австралійську плиту, утворюючи жолоб Тонга і Кермадецький жолоб, і паралельні Тонга і Кермадецькій острівній дузі. Субдукція також підняла східну частину Нової Зеландії (Північний острів).

Континент Зеландія, який відокремився від Австралії 85 мільйонів років тому і тягнеться від Нової Каледонії на півночі до Новозеландських Субантарктичних островів на півдні, зараз відокремлюється через трансформаційний Альпійський розлом. На південь від Нової Зеландії трансформаційно-конвергентну границю з Тихоокеанською плитою, утворює Зона розломів Маккуорі, субдукція Австралійської плити під Тихоокеанську утворює жолоб Пайсегур і далі на південний захід — хребет Маквері.[5]

На південному краї дивергентна границя з Антарктичною плитою утворює Південноіндійський хребет. Західний край що є Індостанською плитою має трансформаційну границю з Аравійською плитою на півночі утворюючи Овенську зону розломів. Дивергентна границя з Африканською плитою на півдні утворює Центральноіндійський хребет.

Північний край Індо-Австралійської плити має конвергентну границю з Євразійською плитою утворюючи Гімалаї і Гіндукуш.

Північно-східний край Індо-Австралійської плити має субдукційну границю з Євразійською плитою через Індійський океан від Бангладеш, M'янми до індонезійських островів Суматра і Борнео.

Субдукційна границя через Індонезію не ідентична біогеографічній лінії Уоллеса, вона відокремлює тубільну фауну Азії від австралійської: Східні острови Індонезії лежать переважно на Євразійській плиті, але тварини і рослини мають відношення до фауни і флори Австралії.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. The Indo-Australian Plate. austhrutime.com. 
  2. Keep, Myra; Schellart, Wouter P. (2012). Introduction to the thematic issue on the evolution and dynamics of the Indo-Australian plate. Australian Journal of Earth Sciences. 59, 2012 (6: THEMATIC ISSUE — Evolution and dynamics of the Indo-Australian plate): 807–808. Bibcode:2012AuJES..59..807K. doi:10.1080/08120099.2012.708360. 
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 березня 2007. Процитовано 25 лютого 2008. 
  4. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 травня 2017. Процитовано 25 лютого 2008. 
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 15 квітня 2007. Процитовано 25 лютого 2008. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dawson, Galvin C., Ian R. Fletcher, Bryan Krape, Neal J. McNaughton and Birger Rasmussen. (2002) «Did late Palaeoproterozoic assembly of proto-Australia involve collision between the Pilbara, Yilgarn and Gawler Cratons? Geochronological evidence from the Mount Barren Group in the Albany–Fraser Orogen of Western Australia.» Precambrian Research, Vol. 118, Issues 3-4, 25 November, pp. 195—220.