Плісецька Майя Михайлівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Майя Михайлівна Плісецька
рос. Ма́йя Миха́йловна Плисе́цкая
Maya Plisetskaya 2011.png
Народилася 20 листопада 1925(1925-11-20)
Москва, СРСР СРСР
Померла 2 травня 2015(2015-05-02) (89 років)
Мюнхен, Німеччина Німеччина
Громадянство Росія Росія
Діяльність балерина
Батько Mikhail Plisetski[d]
Мати Rachel Messerer[d]
Брати, сестри  • Azari Plisetski[d]
 • Alexander Plisetski[d]
Чоловік Щедрін Родіон Костянтинович
Нагороди
Order of the Rising Sun, 3rd class Орден Леніна Герой Соціалістичної Праці Командор ордена Ізабелли Католички Golden Medal for Merit to Culture Народний артист СРСР Order "For Merit to the Fatherland" I class Order "For Merit to the Fatherland" II class Order "For Merit to the Fatherland" III class Орден «За заслуги перед Вітчизною»

премія принцеси Астурійської за досягненні в мистецтві[d]

Praemium Imperiale

Commander of the Order of the Grand Duke Gediminas
Кавалер ордена Почесного легіону
Народний артист РРФСР Заслужений артист РРФСР Орден Трудового Червоного Прапора Ленінська премія
Медаль «В ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна»
Кавалер Великого Хреста ордена Почесного легіону
Орден Мистецтв та літератури орден Ізабелли Католички

орден «За заслуги перед Литвою»

Великий хрест ордена Лева Фінляндії Golden Mask Award.png

Тріумф (премія)

Gold Medal of Merit in the Fine Arts (Spain)
Сторінка в Інтернеті shchedrin.de

Ма́йя Миха́йлівна Плісе́цька (рос. Ма́йя Миха́йловна Плисе́цкая, 20 листопада 1925, Москва, РРФСР, СРСР — 2 травня 2015, Мюнхен, ФРН) — видатна радянська артистка балету, солістка Большого театру в Москві, хореограф, письменник, актриса. Народна артистка СРСР (1959), Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської премії.

Дружина композитора Родіона Щедріна.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася у відомій єврейській сім'ї Михайла Еммануїловича Плісецького і Рахілі Михайлівни Мессерер. Ходила до школи на Шпіцбергені, де її батько працював інженером «Арктиквігулля», потім був призначений генеральним консулом СРСР. У 1938 році його розстріляли під час сталінської чистки (під час Хрущовської відлиги — реабілітований), а мати, актриса німого кіно, була засуджена до 8 років ув'язнення, утримувалась в Бутирській в'язниці, потім була депортована до Казахстану в Акмолінський табір дружин зрадників Батьківщини. У зв'язку з цим Майю удочерила тітка по материнській лінії, балерина Суламіф Мессерер.

В 1943 р. закінчила Московське хореографічне училище (педагоги Є. П. Гердт та М. М. Леонтьєва).

У пластиці Майї Плісецької танцювальне мистецтво досягає високої гармонії. Найвидатніші партії: Одетта — Оділлія в «Лебединому озері», Аврора в «Сплячій красуні» (1961), Господиня мідної гори в «Кам'яній квітці» Прокоф'єва, Раймонда в однойменному балеті Олександра Глазунова. В 1959 Плісецькій присвоєно звання Народної артистки СРСР.

1958 року вийшла заміж за композитора Родіона Щедріна.

Майя Плісецька з чоловікомРодіоном Щедріним, 2009 рік
Майя Плісецька на площі Київського вокзалу (м. Москва) після гастролей, 2000 рiк

Після відходу зі сцени Галини Уланової в 1960 році Плісецька стала примою балету Большого театру. У радянській телеверсії «Анни Кареніної» вона зіграла княгиню Тверську. У 1971 році Родіон Щедрін написав балет на ту ж тему, де Плісецька танцювала головну партію і вперше спробувала свої сили як хореограф. У 1961 Плісецька бере участь у балеті «Легенда про любов» у Баку, написану відомим азербайджанським композитором Аріфом Меліковим. Спеціально для Плісецької кубинський балетмейстер Альберто Алонсо поставив балет «Кармен-сюїта». Іншими хореографами, які створювали для неї балети, були Юрій Григорович, Ролан Петі, Моріс Бежар.

У 1980-х роках Плісецька та Щедрін проводили багато часу за кордоном, де вона працювала художнім керівником Римського театру опери та балету, а також Іспанського національного балету в Мадриді. У віці 65 років вона залишила творчість, покинувши Большой театр як солістка. На день свого 70-річчя вона дебютувала в спеціально написаному для неї номері Бежара під назвою «Аве Майя».

В 1991 році разом з чоловіком емігрувала до Німеччини. Проживала в Іспанії, володіла квартирою в Мюнхені. Мала громадянство Іспанії.

З 1994 вона була головою щорічного міжнародного балетного конкурсу свого імені. В 2006 році стала лауреатом Імператорської премії Японії.

На честь артистки названо астероїд 4626 Плісецька[1].

Громадянська позиція[ред.ред. код]

Пам'ять про репресії проти батьків і власний досвід переросли в усвідомлення злочинної суті соціалізму і комунізму, які, на думку Плісецької, були гірші за фашизм, бо злочини фашизму відомі, а злочини комунізму та соціалізму приховувались[2].

Нагороди та звання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.
  2. Коммунизм хуже фашизма. Майя Плисецкая // YouTube

Посилання[ред.ред. код]