Пост-панк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пост-панк
Стилістичні походження
Походження
середина - кінець 70-их, Великобританія, США, Австралія
Типові інструменти
Популярність помірна в кінці 70-их, від помірної до високої на початку-середині 80-их, від низької до помірної в кінці 80-х і 90-х років
Похідні жанри Готичний рок, Індастріал, альтернативний рок, денс-панк, пост-панк ревівал
Споріднені жанри
Панк-рок
Регіональні сцени
Нідерландська Ультра, Німецька Нова Хвиля, Французький Coldwave

Пост-па́нк (англ. post-punk) — жанр рок-музики, який сформувався наприкінці 1970-х років у Великобританії як розвиток панк-року. На відміну від звичайного панк-року відрізняється більшою різноманітністю музичного самовираження.

Дебютний альбом Public Image Ltd 1978 року вважається якщо не першим, то одним з найперших і найвпливовіших постпанкових альбомів.

Замість енергетики і гітарної агресії панку для постпанку характерний повільний монотонний ритм з переважанням басу і ударних, відчуття наростаючої тривоги в мелодіях, відчужений вокал і, як правило, депресивні меланхолійні тексти, іноді повні роздумів про смерть і сенс життя.[1] Завдяки роботам таких гуртів, як Joy Division, The Cure та Bauhaus, народився похідний жанр готичного року.

Ряд гуртів «другої хвилі» пост-панку, спираючись, з одного боку, на спадщину ряду пост-панк-гуртів (Killing Joke, Wire), з другого боку — на New wave, а також на індастріал, грали пост-панк, активно використовуючи в записі електронні інструменти. Наймелодійніший електронний пост-панк (Depeche Mode), по суті, мало відрізнявся від тих, що вийшли з нової хвилі електро-поп-гуртів, тому на розвиток альтернативної музики більший вплив зробили колективи на стику з індастріалом: Chrome, Clock DVA, D.A.F.. Одним з впливових діячів андерграунду 1980-х років став Fad Gadget — один з найкращих мелодистів в жанрі індустріального пост-панку.

Пост-панк в Україні[ред.ред. код]

Початком розвитку пост-панку в Україні можна вважати 1981 рік, коли київські музиканти із гурту «КГБ» створили нову команду під назвою «Коллежский Асессор». Це був одним із перших проявів андеграундної експерементальної музики. Хоча її важко було назвати звичайним пост-панком, але вплив на розвиток української альтернативної сцени він мав дуже значний. Продовженням цієї хвилі стала поява команди «Раббота Хо», які в 1987 році записують платівку «Взъерошенное дерево». Також варто згадати ще один гурт - «Табула Раса», дебютний альбом «8 рун» 1990 року є одним із зразків продовження жанру.

В той же час утворюється незвична команда «Ivanov Down» з Києва.

«Пирата Бэнд» записує і видає кліпи на пісні «Юлия», «Утро», завдяки співпраці із Територією-А (телевезійний хіт-парад). З'являються альтернативні проекти такі як «Годзадва», «Черепахи» з Харкова, дуэт «The Хостільня» начолі з Василем Ткачем.

В кінці дев'яностих гурт «Скрябін» видає трилогію - «Хробак», «Технофайт 1999» і «Стриптиз».

На відміну від інших країн, українська альтернативна музика не користується популярністю серед суспільства, внаслідок відсутності культурних програм, фінансування, зацікавленності менеджерів, продюсерів та ЗМІ. Тому пост-панк, як і інші види некомерційної музики, можна ототожнювати із суцільним андеграундом.

Найвідоміші постпанкові гурти[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Александр Гагинский, Александр Киселёв. «Звуки ночи. Темная музыка». Журнал "Мир Фантастики» (рос.)

Література[ред.ред. код]

  • Роман Піщалов. Київський індіпендент // «Аутсайдер» (Київ). — №7 (2007). — Стор. 35-43.
  • Роман Піщалов. Рецензія на кн.: Simon Reynolds. Rip It up and Start again. Post-punk 1978-1984 (London: Faber and Faber, 2005) // «Аутсайдер» (Київ). — №7 (2007). — Стор. 58-60.