Straight edge

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виступ стрейт-едж гурта

Straight edge (англ. чітка межа, скорочено sXe) — це харкор субкультура, що виникла з панк руху. Стрейтеджери свідомо відмовляються від вживання алкоголю, тютюну, психоактивних речовин, статевих зав'язків з не постійними партнерами, відмовляються від дискримінацій по будь-яким ознакам. Саме рішення бути sXe являється визначним, тобто на все життя, про що свідчить гасло "True till death". Ідея sXe виникла, як реакція на непоміркованість панк руху.

Історія[ред. | ред. код]

Straight Edge зародився в місті Вашингтон, США, на початку 1980-их років, як частина хардкор субкультури. Назву рухові дала одноіменна пісня гурту "Minor Threat[en]", яка так і називалася "Straight Edge". Цікаво, що фронтмен цього гурту Ян Маккей навіть подумати не міг, що слова його пісні дадуть початок розвику субкультурі. Учасникам гурту просто не подобалася побутуюча думка, що панк, це обов'язково неформал, що дозволяє собі вживати будь-який наркотик, ніколи не полишати цього стану сп'яніння. Про це було вирішено написати пісню. Ідейний зміст пісні знайшов відклик в серед слухачів. Так почалася точка відліку Straight Edge руху.

Інші течії[ред. | ред. код]

На шляху розвитку Straight Edge середовища, почали виникати нові відгалудження, що опиралися на традиційних, або основних засадах Стрейт Еджу.

Hatecore- відгалудження, що оявляється негативною формою звичного Straigt Edge. Члени, що відносять себе до цього відгалудження мають на багато негативніші погляди на життя, а також на загальносуспільні питання, що стосуються ідеї Чіткої Межі. Гурти Хейткору виконують пісні в більш жорсткому звучанні та з негативнішими текстами.

Youth Crew- відгалудження, що позиціонує себе як позитивне. Погляди учасників цього відгалудження різко відрізнаються від поглядів Hatecore-щиків та Militan SXE.

Hardline- це жорстка форма традиційного Straight Edge. Хардлайнери відмовляються навіть від легких ПАР(Кофеїн, цукор, чай та ін.), медичних припаратів (Як наркотичних, так і фармакологічних взагалі), притримуються позиції "Секс заради зачаття". Основні ідеї Hardline були сформовані хардкор гуртом Vegan Reich. Приналежність цього відгалуження до Стрейт Едж-у часто спростовується, так як члени гурту виявляли ненависть до геїв, що є однією з причин суперечок про приналежність відгалудження до Straight Edge. Зазвичай хардлайнерів помилково класифікують, як агресивних стрейт еджерів, що готові відгамселити будь-кого, хто не відповідає їхнім поглядам, але це не так. Також ідея Хардлайну має багато спільного з ісламом, тому з'являлися організації споріднені з цією релігією та SXE.

Militant sXe- радикальне відгалудження традиційного Straight Edge. Дехто думає, що мілітанти позиціонують себе, як ті, хто вступає в силовий контак з будь-якою особо, що не відповідає поглядам Straight Edge по найменшій ознаці, але це не так. Перші мілітанти з'явилися м.Бостон. Вони працювали викидайлами в клубах, і відловлювали тільки наркоторговців. Карали їх фізичною розправою, знищували наркотики, що були при наркоторговцях, та забирали гроші виручені на продажі норкотиків самими торговцями наркотиків. Ніякий поважаючий себе учасник руху не буде лупцювати людину тільки за те, що вона обрала шлях в житті, відмінний від того, що обрав член руху. Дії силового характеру використовуються лише стосовно осіб, що вчиняють правопорушення згідно з діючим законом, так би мовити "Провчають".

Veganism (Vegan sXe)- відгалудження Straight Edge, що розглядає життя тварин (і людей в тому числі) як найвищу цінність. Вегани уникають продуктів будь-яким чином пов'язаних з експлуатацією тварин (не носять шкіряних / хутряних виробів, не вживають в їжу продукти тваринного походження, а також приготовані з їх допомогою). Часто веганами називають суворих вегетаріанців, але одне іншому не заважає. Вегетаріанство - це відношення до їжі, що не має етичного характеру, а веганство має на увазі захист прав тварин. Бувають виключення, коли веген вживає молоко або яйця, але тільки за умови, що з твариною добре поводилися.

Food not Bombs- акції, за допомогою яких антимілітаристи прагнуть показати, що величезні кошти та ресурси, які витрачаються на війну, можуть бути використані для соціальних потреб. Активісти годують безхатьків, малозабезпечених власноруч приготовленою вегетаріанською їжею, допомагають одягом і ліками, роздають перехожим листівки з агітацією.

Animal Liberation Front- підпільна нелегальна організація. Бійці АЛФ звільняють тварин з лабораторій, де над тими проводять досліди, спалюють такі лабораторії та офіси компаній, що спонсорують такі досліди, завдають економічних збитків, а також проводять ненасильницькі акції.

Символіка[ред. | ред. код]

Straight edge — субкультура, що не припускає саморекламу або нав'язування sXe-способу життя оточуючим, тому в прихильників руху немає якихось переваг в одязі, зачісці і т.д. Єдиний засіб самоідентифікації — використання хреста («X») або абревіатури «sXe», зокрема татуювання:

  • Хрест на тильній стороні долоні — символ, що з'явився в кінці сімдесятих, коли неповнолітнім, що приходили в клуби на концерти sXe гуртів, малювали на руці хрест, щоб їм не продавали спиртне. Такий же хрест, але вже добровільно, малювали собі прихильники Straight edge.
  • Три хрести — символ три НЕ: не пити, не палити, не «трахатись» (наліво і направо).
  • Напис DRUG FREE («вільний від наркотиків») або POISON FREE («вільний від отрути») часто використовуваний на одязі. Часто вищенаведені символи використовуються на татуюваннях, які означають, що людина, що носить їх, прийняла принципи Straight edge на все життя, наносяться на стіни будівель і тому подібне
  • Букви «x» на початку, кінці, середині нікнеймів.
  • Татуювання із написом «True till death» — «Вірність до смерті»

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]