Straight edge

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виступ стрейт-едж гурта

Straight edge (англ. чітка межа, скорочено sXe) — це субкультура хардкорного панку, чиї прихильники утримуються від вживання алкоголя, тютюну та інших рекреаційних наркотиків. Вона виникла, як реакція на непоміркованість субкультури панку. Деякі течії також відмовляються від необмежених сексуальних зв'язків, вживання м'яса та інших продуктів тваринного походження, кофеїну та лікарських препаратів. Термін "straight edge" виник за назвою однойменної пісні хардкорного гурта "Minor Threat".

Історія[ред. | ред. код]

Straight edge зародився в США на початку 1980-их років, як частина хардкорної субкультури. Назву рухові дала одноіменна пісня Вашингтонського гурту "Minor Threat". Цікаво, що фронтмен цього гурту Ян Маккей навіть подумати не міг, що дасть старт такому масштабному руху. Проте ідеї утримання від алкоголю, тютюну та наркотиків знайшли досить значний відгук у тогочасному середовищі молодої американської хардкорної субкультури. Нове покоління хардкорних панків відкинуло нігілізм своїх попередників та було більш зацікавленим у тверезості, що допоможе в боротьбі з несправедливістю. Важливою частиною цієї субкультури став т.зв "DIY" - принцип, за яким потрібно не підписувати контракти з великими лейблами, а створювати власні. Так, Ян Маккей став засновником незалежного лейблу Dischord Records.

Пізніше, в кінці 1980-их років, з'явилася нова, більш радикальна течія - Youth Crew. Найвизначнішим гуртом цієї течії став "Youth of Today". Ця течія була більш сфокусована на веганізмі та боротьбі за права тварин.

У 1990-их роках з'явилася течія т.зв. "хардлайнерів", які були радикальними супротивниками прийому ліків, вживання будь-якої їжі тваринного походження (строгий веганізм), продуктів масового виробництва та сексу заради задоволення. В їжу хардлайнери вживають лише продукти рослинного походження, бажано, з екологічних ферм. Більшість хардлайнерів є членами Фронту Визволення Тварин та Фронту визволення Землі. Деякі з них займаються звільненням тварин із кліток наукових лабораторій та звіриних ферм, що завдає економічної шкоди підприємствам. За це окремих активістів було засуджено до тюремного ув'язнення.

Наразі рух "Чіткої Грані" існує і розвивається по всьому світу. В Україні ці ідеї найбільш поширені серед націоналістів з різних організацій. Однією з таких, є Всеукраїнська Straight Edge Ukraine .

Символіка[ред. | ред. код]

Straight edge — субкультура, що не припускає саморекламу або нав'язування sXe-способу життя оточуючим, тому в прихильників руху немає якихось переваг ув одязі, зачісці і т.д. Єдиний засіб самоідентифікації — використання хреста («X») або абревіатури «sXe», зокрема:

  • Хрест на тильній стороні долоні — символ, що з'явився в кінці сімдесятих, коли неповнолітнім, таким, що приходили в клуби на концерти, малювали на руці хрест, щоб їм не продавали спиртне. Такий же хрест, але вже добровільно, малювали собі прихильники Straight edge.
  • Три хрести — символ три НЕ: не пити, не палити, не «трахатись» (наліво і направо).
  • Напис DRUG FREE («вільний від наркотиків») або POISON FREE («вільний від отрути») часто використовуваний на одязі. Часто вищенаведені символи використовуються на татуюваннях, які означають, що людина, що носить їх, прийняла принципи Straight edge на все життя, наносяться на стіни будівель і тому подібне
  • Букви «x» на початку, кінці, середині нікнеймів.
  • Татуювання із написом «True till death» — «Вірність до смерті»

Відмова від отрути[ред. | ред. код]

Ідеологія Straight edge заперечує вживання будь-яких заборонених або легальних наркотичних речовин, як-от алкоголь, нікотин, а також психоактивних речовин в нелікувальних цілях. Окремі представники руху також пропагують утримання чи повну відмову від споживання інших речовин, що можуть бути прирівняні до наркотичних, зокрема кофеїну.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]