Straight edge

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Виступ стрейт-едж гурта

Straight edge (англ. чітка межа, скорочено sXe) — більш філософське відгалуження панк\хардкор-культури, характерними рисами якого є повна відмова від наркотиків (включаючи узаконені алкоголь і тютюн), розбірливість у статевих зв'язках, а також політичні погляди, характерні всьому панк-руху. Традиційним антагоністом sXe є хейткор.

Історія[ред.ред. код]

Рух спочатку виник у середовищі американських панк-рок-виконавців як заклик проти популяризації образу «брудного вічно-непросихаючого панка», Straight edge швидко перетворився на рух, що ставить на перше місце ідею самоконтролю і особистої свободи, і на початку 80-х став досить розповсюдженим вибором серед американських панків, особливо e Вашинґтоні та Бостоні, де утворилася дуже могутня хардкор-сцена. До середини 80-х ця культура розповсюдилася і за межі Штатів, хоча до початку 90-х великого поширення на інших континентах не набула.

Символіка[ред.ред. код]

Straight edge — субкультура, що не припускає саморекламу або нав'язування sXe-способу життя оточуючим, тому в прихильників руху немає якихось переваг ув одязі, зачісці і т.д. Єдиний засіб самоідентифікації — використання хреста («X») або абревіатури «sXe», зокрема:

  • Хрест на тильній стороні долоні — символ, що з'явився в кінці сімдесятих, коли неповнолітнім, таким, що приходили в клуби на концерти, малювали на руці хрест, щоб їм не продавали спиртне. Такий же хрест, але вже добровільно, малювали собі прихильники Straight edge.
  • Три хрести — символ три НЕ: не пити, не палити, не «трахатись» (наліво і направо).
  • Напис DRUG FREE («вільний від наркотиків») або POISON FREE («вільний від отрути») часто використовуваний на одязі. Часто вищенаведені символи використовуються на татуюваннях, які означають, що людина, що носить їх, прийняла принципи Straight edge на все життя, наносяться на стіни будівель і тому подібне
  • Букви «x» на початку, кінці, середині нікнеймів.
  • Татуювання із написом «True till death» — «Вірність до смерті»

Відмова від отрути[ред.ред. код]

Ідеологія Straight edge заперечує вживання будь-яких заборонених або легальних наркотичних речовин, як-от алкоголь, нікотин, а також психоактивних речовин в нелікувальних цілях. Окремі представники руху також пропагують утримання чи повну відмову від споживання інших речовин, що можуть бути прирівняні до наркотичних, зокрема кофеїну.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]