П'ять апельсинових зерняток

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«П'ять апельсинових зерняток»
«The Five Orange Pips»
Жанр Детектив
Автор Артур Конан Дойл
Мова Англійська мова
Опубліковано 1891р.

П'ять апельси́нових зерня́ток — одна з 56 коротких історій про Шерлока Холмса, написаних британським письменником сером Артуром Конан-Дойлем, є п'ятим з 12 оповідань «Пригоди Шерлока Холмса».

Розповідь був вперше опублікований в журналі Strand Magazine в листопаді 1891 року. Сам автор пізніше заніс цю історію до свого списку «12 улюблених історій про Шерлока Холмса».

Сюжет[ред.ред. код]

Молодий чоловік на ім'я Джон Сассекс Опеншо має дивну історію: в 1869 році його дядько Елліас Опеншо раптом повернувся до Англії, щоб оселитися у Хоршемі, Західному Суссексі, проживши роки в Сполучених Штатах, як плантатор у Флориді, будучи також полковником армії конфедератів.

Не будучи одруженим, Еліас дозволив своєму племінникові зупинитися в своєму маєтку. Дивні інциденти мали місце; хоча Джон міг бувати де завгодно в будинку, він ніяк не міг увійти в замкнуту кімнату свого дядька. Іншою особливістю було те, що в березні 1883 поштовим штемпелем прийшов лист з Пондішері, Індія, в якому були тільки 5 зерняток апельсина та літери «К. К. К.» всередині конверта.

Документи із замкненої кімнати були спалені. Поведінка полковника стала дивною: він або замикався у своїй кімнаті і пив або він кричав. 2 травня 1883 він був знайдений мертвим у саду.

4 січня 1885 брат Еліаса Джозеф отримує листа поштовим штемпелем Данді з літерами «К. К. К.» та інструкціями залишити «документи» на сонячному годиннику. Джоеф Опеншо відмовляється телефонувати в поліцію. Три дні потому Опеншо знайдений мертвим в крейдяному кар'єрі. Єдина зачіпка: Джон Опеншо може дати Холмсу сторінки з його щоденника дядька, відмічені березнем 1869, в якому зернятка апельсина були направлені 3 чоловік, з яких два побігли і третього «відвідали».

Холмс аналізує ситуацію, помічає, що всі листи, які писалися всім Опеншо, були відправлені з портових міст, а саме з корабля. Розгадує він також, що «К. К. К.» не що інше, як Ку-Клукс-Клан. Детектив здогадується, що Ку-Клукс-Клан намагається помститись полковнику за свій раптовий крах у березні 1869, і хоче забрати документи, які власне стали причиною цього краху.

На наступний день в газеті виходить повідомлення, що тіло Опеншо був знайдене в Темзі, причиною смерті вважається нещасний випадок. Холмс перевірив записи вітрильних суден, які були вобох портах — Пондішері в січні-лютому 1883 р. і в Данді в січні 1885 і виявляє корабель The Lone Star, який був і там і там. Потім Холмс дізнається, що The Lone Star був на стоянці в Лондоні тиждень назад.

Холмс відправляє п'ять апельсинових зерняток капітану The Lone Star, а поліції відправляє телеграму в Савану, що капітан і два товариші знаходяться в розшуку за вбивство. The Lone Star так і не приходить в Савану; у цей час проходять шторми, тому тільки слід корабля з позначкою «LS» побачили в центрі Північної Атлантики.