Свято-Миколаївська церква (Олевськ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свято-Миколаївська церква в Олевську
Свято-Миколаївська церква в Олевську.jpg
Свято-Миколаївська церква в Олевську (вигляд у 2005 році)
51°13′21″ пн. ш. 27°38′51″ сх. д. / 51.222639° пн. ш. 27.647639° сх. д. / 51.222639; 27.647639Координати: 51°13′21″ пн. ш. 27°38′51″ сх. д. / 51.222639° пн. ш. 27.647639° сх. д. / 51.222639; 27.647639
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаОлевськ (Житомирська область)
Кінець будівництва 1596
Належність УПЦ МП
Свято-Миколаївська церква (Олевськ). Карта розташування: Україна
Свято-Миколаївська церква (Олевськ)
Свято-Миколаївська церква (Олевськ) (Україна)
CMNS: Свято-Миколаївська церква у Вікісховищі

Свято-Миколаївська церква в Олевську — діючий православний (УПЦ КП) храм у місті Олевську (районний центр Житомирської області), цінна давня історико-архітектурна і сакральна пам'ятка регіону, адже це одна з найкраще збережених архітектурних споруд XVI століття країни. Храм є «візитівкою» — головною пам'яткою і туристичним об'єктом Олевська.

Подеколи Миколаївську церкву Олевська вважають найдавнішим серед збережених храмів Житомирщини, оскільки, хоча храм і поступається віком овруцькій церкві святого Василя ще руського періоду, однак остання зазнала значніших подальших перебудов.

Святиня розташована в середмісті — неподалік від будівлі Олевської районної державної адміністрації.

Опис[ред. | ред. код]

Свято-Миколаївська церква в Олевську — мурована, з вкрапленням у кладку цегли.

Барабан і декоративні бані церкви

Храм — хрещатий у плані, має напівкруглі грановані гілки, крім західної, — прямокутної. Над гілками хреста розташовуються чотири декоративні псевдо-барокові бані (встановлені у XIX ст.). Посередині споруди — купол на циліндровому барабані. Перехід від підкупольного квадрату до барабана здійснено за допомогою тромпоподібних вітрил і стрілчастих підпружних арок.

У композиції храму переважають вертикальні членування, пропорції стрункі, силует виразний[1]. Висота культової споруди (до верхівки куполу) — 18,5 м.

З тильного боку храму розташована дзвіниця незвичайного вигляду — з оригінальним горішнім хрестом-сонцем, характерним для тогочасної литовської католицької традиції.

Інтер'єр храму створює враження величі і благородства. Хори в західній частині церкви спираються на низьку масивну арку із стрілчастим завершенням. Оригінальні фрески не збереглися, внутрішній розпис Миколаївської церкви в Олевську був виконаний московськими майстрами в XX столітті в російському стилі.

У цілому Миколаївський храм в Олевську належить до найяскравіших витворів української архітектури XVI століття.

Історія та легенди[ред. | ред. код]

Хрест і дошка на стіні церкви

Миколаївську церкву в Олевську збудували у 1596 році. Зараз на одній зі стін церкви є вмурований хрест із викарбованою датою — 1618. Над хрестом висить табличка, яка свідчить що церкву було побудовано са́ме 1596 року. Чому по-різному датують рік будівництва храму — невідомо, але, ймовірно, у 1618 році його добудовували.

Миколаївська церква (мур.), смт.Олевськ

Олевська Миколаївська церква зводилася як церква оборонного типу, про що свідчать потужні стіни завтовшки 1,8 метри та вузькі вікна-бійниці (колись ніші між ними займали ікони). Спочатку вона мала готичні форми та одну баню.

У 1864 році храм відновили та добудували. Навколо головної бані тоді звели ще чотири — декоративні.

У ХХ столітті у повоєнні роки настоятелем олевського Свято-Миколаївського храму був рукоположений отець Володимир (в миру Володимир Степанович Маркевич). Нині (2000-ні) настоятелем храму є отець Феодор (Федір Іонович Нечипорук).

Останній ремонт церкви було зроблено у 2007 році[2]. Тоді для ніш між вікнами-бійницями на пожертвування віруючих були виготовлені мозаїчні ікони[3].

Богослужіння в святині, що нині є діючим храмом УПЦ МП, провадяться щотижня, а на великі православні свята і церква, і церковне подвір'я вщерть заповнені віруючими.

Миколаївська церква мозаїка

Серед олевчан побутує легенда про підземний хід, який від церкви простягається за місто на десятки кілометрів. Однак навіть місцеві краєзнавці та історики ані підтверджують, ні спростовують цей переказ[4].

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Олевськ. Миколаївська церква, 1596 р. Архівовано 29 серпня 2008 у Wayback Machine. // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. в 4-х томах (за ред. Жарікова Н.Л.), К.: «Будивэльнык», 1983-1986 (електронна версія), Том 2, стор. 154 (рос.)
  2. Олевськ Архівовано 4 листопада 2010 у Wayback Machine. на ukrainaincognita.com (вебпроект «Україна Інкоґніта») Архівовано 22 серпня 2015 у Wayback Machine. (текст та фото Максима Мельникова)
  3. Свято-Миколаївська церква в Олевську Архівовано 23 квітня 2014 у Wayback Machine. на www.nedaleko.ua (Туризм і відпочинок в Україні і ближньому зарубіжжі) Архівовано 30 серпня 2011 у Wayback Machine.
  4. Свято-Миколаївській церкві виповнилося 415 років (матеріал у блозі «Олевськ»). Архів оригіналу за 18 травня 2014. Процитовано 28 травня 2011. 

Джерела та посилання[ред. | ред. код]