Олевськ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олевськ
Герб Олевська Прапор Олевська
Зверху-вниз: Центр Олевська, залізничний вокзал станції Олевськ, римо-католицький костел Воздвиження Святого Хреста, Свято-Миколаївська церква, пам'ятний знак на честь надання Олевську Магдебурзького права, Привокзальна площа, річка Уборть в Олевську, залізничний міст через р. Уборть
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Житомирська область
Район Коростенський район
Громада Олевська міська громада
Код КАТОТТГ UA18060190010064821
Засноване 977 (1047 років)
Перша згадка 977
Магдебурзьке право 1641
Статус міста від 2003 року
Населення 10 032 (01.01.2022)[1]
 - повне 10 032 (01.01.2022)[1]
Площа 10.245 км²
Густота населення 1014 осіб/км²
Поштові індекси 11000—11005
Телефонний код +380-4135
Координати 51°13′40″ пн. ш. 27°38′53″ сх. д.H G O
Висота над рівнем моря 183 м
Водойма р. Уборть
Назва мешканців олевча́нин, олевча́нка, олевча́ни
Відстань
Найближча залізнична станція Олевськ
До обл./респ. центру
 - залізницею 163 км
 - автошляхами 165 км
До Києва
 - залізницею 234 км
 - автошляхами 233 км
Міська влада
Адреса 11001, Житомирська обл., Коростенський р-н, м. Олевськ, вул. Володимирська, 2
Вебсторінка Олевська об'єднана територіальна громада

CMNS: Олевськ у Вікісховищі

Мапа
Олевськ. Карта розташування: Україна
Олевськ
Олевськ
Олевськ. Карта розташування: Житомирська область
Олевськ
Олевськ
Мапа

Оле́вськ — місто в Україні, адміністративний центр Олевської міської громади Коростенського району Житомирської області, у Житомирському Поліссі.

Географія[ред. | ред. код]

Місто Олевськ розташоване на березі річки. Уборть, до якої у межах міста впадає річка Замликів.

Етимологія[ред. | ред. код]

Назву міста пов'язують з іменем Овруцького князя Олега Святославовича, який жив і князював наприкінці X століття. Під час свого князівства Олег Древлянський заснував Олегове городище, яке згодом для скорочення почали називати Олегськ, а потім для спрощення вимови — Олевськ.

Історія[ред. | ред. код]

За археологічними дослідженнями територія сучасного Олевська була заселена ще у IV тисячолітті до нашої ери, про що свідчать крем'яні знаряддя праці доби неоліту. Неподалік міста було досліджено 17 поховань і два кургани Есривської культури. Як історична пам'ятка є давньоруське городище та курганний могильник розташований в північно-східній частині Олевська.

Одне з найдавніших поселень Волині, що розташоване в басейні р. Уборть. За історичними документами Олевськ вперше згадується в 1488 році[2].

Князь Олег Святославич загинув у 977 році і саме в цей період в літописі згадується Олевськ, тому і заснування Олевська пов'язують з цією датою. За припущенням авторитетних українських істориків, Овруч, Коростень і Олевськ за князювання Олега Святославовича утворювали своєрідний трикутник в межах Древлянської землі. За свідченням окремих дослідників Волині, незважаючи на те, що Олевськ був віддалений від Овруча (столиці князівства) на 120 верст, в Олевську був великий палац Олега, отже він міг бути резиденцією князя, і саме при житті Олега, місту могла бути дана назва Олегеск.

Після розорення татарами Києва у 1240 році Древлянська земля стала притулком утікачів з Придніпров'я, оскільки татари дуже боялися заболоченого і вкритого непрохідними хащами Полісся. Тому Надуборття стало тоді густонаселеним краєм.

Пізніше замок було побудовано в Олевську.

Після Люблінської унії 1569 року Олевськ у складі Правобережної України потрапить під владу Речі Посполитої. Довгий час ним володіли руські шляхтичі Немиричі (зокрема, дідичами були Йосиф Немирич — київський земський суддя, його син Матвій[3]), які нещадно[джерело?] експлуатували селян. Враховуючи те, що в Олевську панувала шляхта, то вона нав'язувала католицтво[джерело?]. Тут було збудовано і діяв греко-католицький монастир.

Проте більшість населення сповідувала православ'я. Про це свідчить спорудження у 1596 році Свято-Миколаївського храму в Олевську, який і зараз діє і належить до пам'яток архітектури України.

1641 року король Речі Посполитої Владислав IV Ваза надав Олевську магдебурзьке право, дозволив провадити щотижневі торги та дві ярмарки на рік.

Тяжке соціальне гноблення примушували селян підійматися на боротьбу за свої права. Вони взяли активну участь у визвольній війні українського народу 16481657 рр.

У 1648 році вони вбили власника міста О. Немирича[2], створили в Олевську сотню і в її складі громили загони шляхетського війська Речі Посполитої.

Олевськ на мапі Зигмунда Герстмана

За Андрусівським перемир'ям 1667 року Олевськ залишився в складі Речі Посполитої. В 1793 році у складі Правобережної України був окупований Російською імперією.

1796 року Олевськ став волосним центром Овруцького повіту Волинської губернії. У 1798 році тут налічувалося 70 дворів та 472 мешканців. Населення в основному було хліборобами.

Від 1831 року Олевськ належав до державних маєтностей. З підприємств діяли лише 2 винокурні. Лікувальних закладів не було. Діяло училище на 14 місць при кармелітському монастирі.

Після скасування кріпацтва, відповідно до указу 1863 р. жителям Олевська були відведені наділи майже непридатної для обробітку землі. Після реформи в Олевську було збудовано 3 тартаки, 2 смолокурні, каменоломня, 2 млини.

Як відомо, шляхта володіла Олевськом ще з XVI століття, і не припиняли свого володіння навіть тоді, коли Олевськ знаходився у складі Росії.

Розвиток промисловості спричинив зростанню містечка. Якщо у 1866 році в ньому налічувалося 160 дворів і 1477 жителів, то у 1889 році відповідно 262 двори та близько 2000 жителів.

Станом на 1885 рік у колишньому державному містечку, центрі Олевської волості Овруцького повіту Волинської губернії, мешкало 606 осіб, налічувалось 94 дворових господарства, існували православна церква, костел, католицька каплиця, 2 юдейських молитовних будинки, школа, 6 заїжджих двори, 3 крамниці й 2 млини, відбувалось 4 ярмарки на рік[4].

Особливо швидко почало розвиватися містечко після 1903 року, коли була прокладена залізнична колія Київ-Ковель. Через рік відкрилася поштова станція та поштово-телеграфне відділення. З 1909 року почало діяти підприємство, де виготовляли господарський посуд. Відкривали нові тартаки, каменоломні, смолокурні. Масово велися лісорозробки. На той час в Олевську налічувалося близько 100 крамничок.

Про соціальний розвиток містечка місцеві влада не піклувалася, тому на початку 1900 років на 2 тисячі населення працювала лише одна лікарня на 10 ліжок, медичну допомогу надавав один лікар.

З навчальних закладів в Олевську діяло двокласне сільське училище, у якому навчалося близько 200 дітей.

Школа не мала свого власного приміщення.

Перша світова війна погіршила становище і внесла розруху.

Створений волоський земельний наділ (1915—1917 років).

Період УНР[ред. | ред. код]

У січні 1918 року, Олевськ без єдиного пострілу, був звільнений від залишків російської окупаційної армії (в яких домінували пробільшовицькі антиукраїнські настрої), українським полком ім. Костя Гордієнка, що українізувавшись на російсько-німецькому фронті Першої Світової війни, повертався до Києва, на чолі з Всеволодом Петрівим. На той час в Олевську вже діяв Український Комітет, на чолі якого стояв працівник залізниці українець, але в комітет входили й представники єврейського населення Олевська, один яких обіймав посаду секретаря комітету. 13 січня 1918 року, з дозволу Всеволода Петріва Олевський Український Комітет сформував місцеву міліцію, отримавши із запасів полку ім. Костя Гордієнка зброї та амуніції на 50 ополченців, для захисту громадян міста, від мародерів з числа дезертирів російської армії що тисячами проходили в той час через Олевськ, тікаючи з фронтів. З 15 січня 1918 року в Олевську з'явився представник Центральної Ради, за підписом Миколи Ковалевського, який почав формування Вільного Козацтва, з місцевого населення.

Вокзал станції Олевськ

Радянський період[ред. | ред. код]

За умовами Ризького миру від 18 березня 1921 року, Олевськ потрапляє під московсько-більшовицьку окупацію.

Наприкінці 1922 р. виникло споживче товариство, а через рік ТСОЗ (товариство спільного обробітку землі). Відновив роботу порцеляновий завод, шкіряний завод. Відкрилася районна електростанція.

У лютому 1923 року відкрився сільбуд (сільський клуб). Діяли клуб порцелянового заводу, кінотеатр, 6 невеличких бібліотек.

1932 р. організовано машинно-тракторну станцію, що мала 32 трактори, 3 авта і 22 пр. плуги та інший сільськогосподарський інвентар. Реконструйовано порцеляновий завод, на якому працювало 500 робітників. Пізніше вступили в дію меблева фабрика та лісопильний завод.

Внаслідок Голодомору 1932—1933 за архівними документами, у районі загинуло 650 чол., на сьогодні встановлено імена 294 чол[5].

Восени 1936 року Олевськ відвідав один з організаторів Голодомору 1932-33 рр. секретар ЦК КП(Б)У Павло Постишев. За його ініціативою у 1937—1938 роках було побудовано районний будинок культури, який діє і нині, крім цього діяв кінотеатр, клуби і бібліотеки.

У 1938 році було побудовано нову дільничну лікарню на 40 місць, поліклініку.

Олевська Республіка[ред. | ред. код]

3 21 серпня по 15 листопада 1941 року Олевськ був столицею «Олевської республіки»[2], що підпорядковувалась Уряду УНР в екзилі. У цей період міську раду Олевська очолював Борис Симонович.

Під час Другої світової війни німецький гарнізон у містечку налічував 300 німців і козаків[6].

Період відновлення Української державності[ред. | ред. код]

Статус міста з 2003 року (постанова Верховної Ради України № 829-IV від 22.05.2003 року).

25 грудня 2011 року міська рада Олевська перейменувала вулиці міста, які мали імена радянських вождів, назвавши їх на честь видатних фігур українського націоналістичного і патріотичного руху. Були перейменовані вулиці й провулки Павла Постишева, Станіслава Косіора, Григорія Петровського, Михайла Калініна, Григорія Котовського. Замість них з'явилися назви Олени Теліги, Олега Ольжича, Гетьмана Виговського, Олексія Опанасюка, Героїв Крут, 20-річчя Незалежності України, Юрія Тютюнника[7].

Промисловість[ред. | ред. код]

Є харчова промисловість (Хлібзавод, маслозавод), Олевський завод тракторних нормалей тощо.

Культура[ред. | ред. код]

Пам'ятка архітектури державного значення:

Населення[ред. | ред. код]

За даними перепису населення СРСР 1939 року чисельність населення становила 6 781 особу, з них українців — 3 387, росіян — 352, німців — 41, євреїв — 2 858, поляків — 88, інших — 55[8].

1959 1979 1989 2001 2016 2022
7943 11 770 12 323 10 896 10 339 10 032

Мова[ред. | ред. код]

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року[9][10]:

Мова Відсоток
українська 96,91 %
російська 2,80 %
інші/не вказали 0,29 %

Відомі особи[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

 • 217420 Олевськ — астероїд, названий на честь міста.
 • Олевська телевежа
 • Листопад 2021 року — для зручності туристів, з метою надання їм інформації про історію Олевська, здійснення супроводу до визначних місць, пам’яток культури, природних заповідників та унікальних садиб створено комунальне підприємство “Туристично-інформаційний центр” Олевської міської ради по вул. Богдана Хмельницького, 4[12].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2022 — Державна служба статистики України (укр.)(англ.)
 2. а б в ОЛЕВСЬК. resource.history.org.ua. Архів оригіналу за 3 вересня 2020. Процитовано 23 травня 2021.
 3. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolności Starożytnemi Wszystkich Kathedr, Prowincyi y Rycerstwa Kleynotami Heroicznym Męstwem y odwagą, Naywyższemi Honorami a naypierwey Cnotą, Pobożnością y Swiątobliwością Ozdobiona… [Архівовано 13 грудня 2014 у Wayback Machine.] — Lwów : w drukarni Collegium Lwowskiego Societatis Jesu, 1743. — T. 3. — S. 358. (пол.)
 4. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По даннымъ обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутреннихъ Дѣлъ, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпускъ III. Губерніи Малороссійскія и Юго-Западныя / Составилъ старшій редактор В. В. Зверинскій — СанктПетербургъ, 1885. (рос. дореф.)
 5. Національна книга пам’яті жертв голодомору 1932–1933 років в Україні. Житомирська область. — Житомир: «Полісся», 2008. — с.579. Процитовано 16 січня 2023.
 6. Ю. В. Олійник, О. М. Завальнюк. Нацистський окупаційний режим в генеральній окрузі «Волинь-Поділля» (1941—1944) / Міжнародна громадська організація «Міжнародний фонд „Взаєморозуміння і толерантність“»; Державний архів Хмельницької області; Кам янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. — Хмельницький : Поліграфіст-2, 2012. — С. 43. — ISBN 978-966-1502-55-9.
 7. На Житомирщині перейменували всі радянські назви вулиць. Архів оригіналу за 20 березня 2014. Процитовано 4 січня 2012.
 8. Всесоюзная перепись населения 1939 года. Национальный состав населения районов, городов и крупных сел союзных республик СССР. Демоскоп Weekly (російська) . Процитовано 17 березня 2023.
 9. Рідна мова населення міст України за переписом 2001 року — datatowel.in.ua
 10. Рідні мови в об'єднаних територіальних громадах України — Український центр суспільних даних
 11. Żychliński T. Złota księga szlachty polskiej. — Poznań : Jarosław Leitgeber: nakładem autora, 1880. — S. 139. (пол.)
 12. Олевськ туристичний - влада зацікавлена до залучення туристів, бо є що показати і є чим поділитись. zhytomyr-future.com.ua (укр.). Архів оригіналу за 24 листопада 2021. Процитовано 24 листопада 2021.

Джерела та література[ред. | ред. код]