Северин Обст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Северин Обст
Seweryn Leopold Obst
Obst Self-portrait.jpg
Автопортрет
Народження 29 грудня 1847(1847-12-29)
Нижній Березів
Смерть 2 січня 1917(1917-01-02) (69 років)
  Львів
Поховання Личаківський цвинтар
Громадянство Австро-Угорщина Австро-УгорщинаПольща Польща
Жанр живопис, графіка
Навчання Віденська академія образотворчих мистецтв
Діяльність художник
Вплив на Казимир Лотоцький

Северин Обст у Вікісховищі?
Обкладинка «Взорів промислу домашнього» (Глиняні вироби селян на Русі)

Северин Леопольд Обст (пол. Seweryn Leopold Obst) (нар.1847, Нижній Березів — †1917, Львів) — польський художник, живописець, графік, ілюстратор, етнограф.

Життєпис[ред. | ред. код]

Северин Обст народився 29 грудня 1847 року у Нижньому Березові. Початкову освіту здобув у Яблунівській школі та реальних школах Станіславова, Вадовиць, Снятина.

У 1864—1871 роках навчався у віденській Академії образотворчих мистецтв. Вивчав там живопис, графіку, анатомію, перспективу та історію культури і мистецтв. У Відні Северин Обст познайомився з Артуром Ґротґером, який також навчався в Академії у майстерні Крістіана Рубена.

У 1874 повернувся на батьківщину. Малював портрети для заможних родин, серед яких Богусевичі з Буковини та Задуровичі з Палагичів.

Під час короткого перебування в Кракові познайомився з тамтешнім мистецьким осередком, заприятелював з Вітольдом Прушковським.

З дитинства Северин Обст захоплювався Гуцульщиною, тож оселився там на декілька років. Мешкав у Жаб'ї та Яремчі. Малював гуцулів та гуцулок, займався етнографією, збирав колекцію виробів народного мистецтва. В цей час створив два об'ємні альбоми замальовок декоративних мотивів народного мистецтва гуцулів (мосяжництва, різьблення, вишивок, ткання, писанок та іншого). Ці альбоми пізніше передав до музею Дідушицьких професор Максиміліан Новицький.

У 1883 році Северин Обст переїжджає до Львова. До оформлення видань «Взорів промислу домашнього» запросив його віце-президент Промислового музею у Львові Л. Вербицький. Окрім ілюстрацій до видань «Взорів промислу домашнього» («Металеві вироби селян на Русі», «Вишивки селян на Русі», «Глиняні вироби селян на Русі (Косів та Сокаль)») Промислового музею у Львові, малюнки Северина Обста були вміщені Володимиром Шухевичем до власної праці «Гуцульщина».

У 1883—1898 роках Северин Обст мав майстерню у Львові на вулиці Сакраменток. Тут він навчав живопису Казимира Лотоцького.

Роботи Северина Обста експонувались на виставках у Львові, Варшаві, Кракові, Коломиї, Тернополі, Ряшеві, Лондоні. У березні 1912 року у Львові відбулася персональна виставка митця, присвячена 50-річчю творчості, де було представлено 208 полотен.

Портрети Северина Обста написали Олександр Августинович, Влодзімєж Блоцький, Одо Добровольський, Станіслав Дембіцький.

З 1910 року мешкав у притулку для пристарілих фундації Домса. Помер 2 січня 1917 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі. (Могила проіснувала до 1939 року).

Гуцульські образи Северина Обста[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]