Серпокрилець чорний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Серпокрилець чорний
Серпокрилець чорний
Серпокрилець чорний
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Серпокрильцеподібні (Apodiformes)
Родина: Серпокрильцеві (Apodidae)
Рід: Серпокрилець (Apus)
Вид: Серпокрилець чорний
Біноміальна назва
Apus apus
(Linnaeus, 1758)
Поширення серпокрильця чорного
Поширення серпокрильця чорного
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Apus apus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Apus apus
EOL logo.svg EOL: 1046068
ITIS logo.svg ITIS: 178010
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8895

Серпокрилець чорний або стриж чорний (Apus apus) — представник родини Серпокрильцевих. В Україні гніздовий, перелітний птах.

Опис[ред.ред. код]

Серпокрилець чорний має довжину тулуба 16—18 см, крила — 15—18 см, розмах крил 40 см, вагу — 35—50 г. Колір у нього бурувато-чорний із слабким зеленуватим відливом. Влітку пір'я суттєво вигоряє й загальний колір світлішає. Дзьоб та ноги чорні. На лапах всі чотири пальці спрямовані вперед.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Цей птах мешкає всюди в Євразії, окрім її тундрової частини. Також серпокрилець живе у Північно-Західній Африці, селиться до озера Байкал, забайкальської області (Росія), півострова Ляодунь (Китай). Розповсюджений на північ до 62-65° північної широти, на південь до Палестини, Сирії, Гімалаїв. На зиму чорні серпокрильці відлітають до південної частини Африки (на південь від екватора), острова Мадагаскар. Нині цього птаха можна зустріти переважно в містах.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Apus apus

Полюбляє кам'яні забудови, але живе також у лісах. Доволі часто мешкає поряд з людиною.

Линяння у серпокрильця відбувається 1 раз на рік.

Чорні серпокрильці прилітають із зимівель в травні, невеликими зграями. Зазвичай їх приліт пов'язаний з ходою циклонів — вони йдуть за ними. Після прильоту серпокрилець чорний починає будівництво гнізда. Це триває біля 8 днів. У гніздо відкладається 2—3 яйця. Протягом року цей птах робить 1 кладку.

Висиджують пташенят самець й самка протягом 11—16 днів. Маленькі серпокрильці знаходяться у гнізді досить довго й відлітають з нього на 38—39 день, а інколи у зв'язку з природними змінами й на 56. Відразу після вильоту з гнізда вони можуть літати й самостійно харчуватися .

Цікаві факти[ред.ред. код]

Серпокрилець є рекордсменом серед птахів за швидкістю в горизонтальному польоті, його швидкість може досягати навіть 180 км/год. Ще однією особливістю є те, що серпокрилець може безперервно знаходитися в повітрі протягом від 2-ох до 4-ох років. Протягом цього часу він харчується, спить і навіть спарюється в польоті. Відстань, яку долає молодий серпокрилець, перший раз піднявшись у небо, ймовірно становить близько 500 тисяч кілометрів, після чого птах вперше приземлюється.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Гиннесс мировые рекорды 2005. М.: ООО «Издательство Астрель»: ООО «Издательство АСТ», 2004. — 287 (рос.)

Література[ред.ред. код]

  • Птицы России и сопредельных регионов: Совообразные, Козодоеобразные, Стрижеобразные, Ракшеобразные, Удодообразные, Дятлообразные / Бутье В.Т., Зубков Н.И., Иванчев В.П. и др. — М : Т-во научных зданий КМК, 2005. — 487 с. — ISBN 5-87317-198-X.

Джерела[ред.ред. код]

  • BirdLife International (2004). Apus apus. 2006. IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Retrieved on 11 May 2006. Database entry includes justification for why this species is of least concern