Смячка XIV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Смячка XIV — стоянка ранньої середнякам'яної доби біля села Лісконоги Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Має деякі ознаки, що і у стоянки Свідре Вільке у Польщі. За матеріальною культурою Смячки-14 виділено смячківську культурну групу.

Досліджувалась у 1925—1927 М. Я. Рудинським; у 1977 році Дмитром Телегіним та у 1981—1982 роках.

Стоянка розташована на відносно високому правому березі (10-12 м) Десни та на розлитій морені на схилі високого плато лівого берега річки Смячки.

Культурна належність[ред. | ред. код]

Стоянка — східна пам'ятка свідерської культури, що займала в той час сточище Вісли, Німану, Прип'яті, Верхнього Дніпра. За стоянкою Смячка-14 виділено смячкинську групу, що схожа до сожської культури Горішнього Подніпров'я та нобельської групи Волині.

Датується IX тисячоріччя до Р. Х..

Інвентар[ред. | ред. код]

Знайдено в основному великі подібні до ножа крем'яні пластини і виготовлені з них знаряддя (кінцеві скребки і різних типів різці) та так звані верболистні наконечники стріл.

Матеріал коло 1000 екземплярів зібраний у видуві на відносно обмеженій площі у 50-70 м. Всього у комплексі Смячки-14 нараховується біля 100 знарядь. Переважна більшість виготовлена з платвах, включно з кінцевими скребками, боковими та серединними різцями. Характерною рисою комплексу є вістря на платвах, що відносяться до колодкових.

Макролітичні вироби наявні одним примітивним окопоподібним знаряддям.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Уривалкін О. М. Історичне краєзнавство, Навчальний посібник. — К: КНТ, 2008. — 296 c.
  • Археология Украинской ССР в 3-х тт.; том 1; стр. 94-95
  • Археология СССР в 20-ти тт., том 2, Мезолит, Мезолит Юго-Запада СССР; стр. 118—119