Смячківська група

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Смячківська група, Смячкинська група — археологічна культурна група свідерського культурного кола заключної давньокам'яної доби[1] у Подесінні.

Епонімною пам'яткою є Смячка-XIV, що була виявлена у притоці річки Смячка у Десну. Стоянка була досліджена у 1927 році Михайлом Рудинським[2].

Свідерське культурне коло[ред. | ред. код]

Основною рисою смячкинської культурної групи є наконечники стріл свідерського типу.

Подібна сожській культурі ранньої середньокам'яної доби у Посожжі та у всьому Горішньому Подніпров'ї відмітив В. Ф. Копитін у 1977 році.

Смячкинські пам'ятки подібні з нобельськими пам'ятками правобережного Полісся певною матеріальною своєрідністю.

До свідерського культурного кола також відноситься кримська стоянка Сюрень-2 та передкарпатська Делятин.

Інвентар[ред. | ред. код]

На відміну від нобельської групи тут домінують ортогнатичні типи нуклеусів, а човноподібні нуклеуси майже відсутні. Подібно Нобелю заготовинами слугували платви кременю, та переважали кінцеві скребки на платвах, серединні та кутові різці на тих самих заготовинах. Менша за Нобель чисельність наконечників стріл.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

До «чистих» смячкинських пам'яток Рудинський відніс Смячка-8, -11, -13, -13-В, -16 й -17а (стоянка-майстерня), Грем'яч, Бирине, Мізин, Бровки, Мале Устя, Мамекине, Федорівський Край та інші.

Походження[ред. | ред. код]

Місцеві пізньо-давньокам'яні пам'ятки Волині, Подесіння й Криму, ймовірно, не мають пам'яток, матеріальна культура яких могла б еволюціонувати у пам'ятки ранньо-середньокам'яні пам'ятки культур нобельського-смячківського циклу України та Молдови (Нобель, Смячка, Сюрень-2, Делятин, Чахлеу-Скауне). Єдине пояснення походження свідерських пам'яток в Україні є просування свідерських мисливців з південно-східної Побалтики, які у свою чергу були давньокам'яною міграцією лінгбійської культури із Західної Побалтики.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Залізняк, Л. Л. (2010). Періодизація та культурна диференціація Верхнього палеоліту України. Археологія, 2010, № 4.
  2. Рудинський. М. (1927). Смячка К3 BYAK за 1926 рік. Київ. с. 118—122.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Археология Украинской ССР в 3-х тт.; том 1; стр. 94-95
  • Археология СССР в 20-ти тт., том 2, Мезолит, Мезолит Юго-Запада СССР; стр. 118—119