Совето

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Совето

Совето (англ. Soweto, абревіатура від South Western Townships) — поселення на південно-західній околиці Йоганнесбурга. За часів апартеїду — місце для примусового проживання африканського населення. Основне будівництво в Совето, що створювалася на місці колишніх розрізнених селищ (Пімвіл, Орландо), йшло в 1950-1960-х роках. У нього були насильно переселені жителі селищ західної частини Йоганнесбурга. В 2002 році Совето був приєднаний до Йоганнесбурга.

Географія і демографія[ред. | ред. код]

Площа — 90 км². Населення 1,8 млн чоловік (1983), 900 тис. чол (2001).

Основну частину населення складають чорношкірі. Незважаючи на те, що офіційно вони вважаються носіями мов зулу і сесото, в побутовому спілкуванні ці дві мови витіснила іскамто (застаріла назва «цоціталь») — креольська мова кримінального походження. Така мовна ситуація є унікальною для Совето і ряду інших тауншипів Гаутенга.

Історія[ред. | ред. код]

Незалежно від соціального та економічного становища всі жителі Совето піддавалися расовій дискримінації і строгому контролю з боку влади і поліції. В 1973 році Совето був вилучений з під контролю муніципалітету Йоганнесбурга і переданий у відання урядового органу — Адміністративного бюро Вестранда з обширним апаратом білих чиновників і поліції. Був також маріонетковий орган місцевого самоврядування — «міська рада», якій протистояла неофіційна опозиційна «Громадянська асоціація» («Комітет десяти») з мережею селищних асоціацій. Рівень життя в Совето трохи вище, ніж в середньому по країні, проте більшість жителів живуть нижче офіційного рівня бідності. Високий рівень безробіття. Смертність серед африканського населення в 3 рази перевищує таку серед білого населення Йоганнесбурга.

Повстання[ред. | ред. код]

Докладніше: Повстання в Совето

Після розстрілу демонстрації учнів (1976), які протестували проти введення навчання мовою африкаанс, почалося повстання проти всієї системи апартеїду й панування білого населення, яке охопило практично всі верстви населення Совето і було підтримане в інших районах і містах ПАР. Кульмінацією повстання були загальні політичні страйки в серпні-листопаді 1976 року. Тільки за офіційними (заниженими) даними, з 16 червня 1976 по 28 лютого 1977 рр. в ході повстання загинуло в результаті поліцейських розстрілів 575 осіб, заарештовано близько 6000 чоловік. Повстання стало початком нового етапу визвольної боротьби, очолюваної АНК.

Література[ред. | ред. код]

  1. Городнов В. П., Чорні жителі «білого міста» -М., 1993.