Зулу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мова зулу
isiZulu, Zulu
Поширена в: ПАР, Зімбабве, Малаві, Мозамбік, Свазіленд
Регіон: Південна Африка
Місце: 70
Писемність: латинська абетка
Класифікація: Бантоїдні мови
 банту
  Нґуні
Офіційна: ПАР, Свазіленд
Коди мови
ISO 639-1 zu
ISO 639-2 zul
SIL zul
Поширення зулу в ПАР.

Зу́лу — одна з мов банту. Розповсюджена у ПАР, Зімбабве та Свазіленді. Загальна кількість мовців (для яких мова зулу є першою та другою за вжитком) — близько 16 млн людей. Має діалекти: ндебеле, к'вабе, лала, та інші. Діалект ндебеле є у Зімбабве другою за значенням мовою міжетнічного спілкування (після мови шона).

За своєю будовою мова зулу — це типовий представник мов банту. До фонологічних особливостей відносяться: клацальні приголосні, імплозивний b (поряд із аспірованим bh), подзвінчений k (поряд із глухим k та аспірованим kh), латеральні фрикативні hl, dl, палаталізовані приголосні (що утворюються у пасивному стані дієслова та у місцевому відмінку): ph > sh, bh > j, b > tsh і таке інше. Мова зулу має тональний наголос, за яким слова відрізняються у мінімальних парах.

Морфологія характеризується присутністю 15 іменних класів. Писемність була розроблена на основі латинки у другій половині XIX століття. Літературна мова встановлюється на кінець XIX століття. На зулу існує художня та публіцистична література, нею веде мовлення радіо та телебачення, ведеться викладання у школі.


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.