Сплячий прокидається

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сплячий прокидається
англ. The Sleeper Awakes
Жанр антиутопічний роман[d], антиутопія і науково-фантастичний роман
Автор Герберт Уеллс
Мова англійська
Опубліковано 1899
Окреме видання 1910
Попередній твір Любов і містер Льюїшем і Війна світів
ISBN-13: 978-1-4264-5876-7
ISBN-10: 1-4264-5876-2
в «Гутенберзі» 12163

Цей твір у Вікісховищі?

«Сплячий прокидається» (англ. The Sleeper Awakes) — науково-фантастичний роман англійського письменника Герберта Веллса. Є однією з перших у науковій фантастиці книг про футуристичний світ, а також однією з перших антиутопій. Книга значно вплинула на розвиток фантастики про майбутнє.

Перша редакція роману вийшла в 1899 році під назвою "Коли сплячий прокинеться" (англ. "When the Sleeper Wakes"). В 1910 році Веллс переписав роман. Перероблена версія роману вийшла окремою книгою.

Сюжет[ред. | ред. код]

Дія починається в Англії наприкінці XIX століття. Джентльмен на ім'я Грехем впадає в летаргійний сон, формально продовжуючи значитися живим. Герой прокидається через двісті років і виявляє, що став фактичним володарем світу. Його рахунок у банку, керований радою адвокатів, із року в рік зростав і в підсумку зробив його самою багатою людиною на Землі, власником всієї земної промисловості, преси й нерухомості. Землянам він відомий як Сплячий (Sleeper). Його тіло зберігалося в спеціальному мавзолеї, і ніхто не вірив, що Сплячий коли-небудь прокинеться.

Одразу ж навколо нічого не розуміючого Грехема починають плестися політичні інтриги. Рада, що керує грошима, хоче вбити Сплячого, щоб сховати його пробудження. Але Острог, глава опозиції, допомагає Грехему втекти. На вулицях зав'язуються бої революціонерів з поліцією. Прихильники Острога перемагають, рада капітулює й Сплячий вступає в свої права.

Віддавши фактичну владу в руки Острога, Грехем спочатку віддається розвагам. Він вчиться літати на аероплані, відвідує світські прийоми, гуляє по Лондону XXII століття, дивуючись новим вдачам і винаходам. У ході своїх спостережень він починає розуміти, що життя людей зі зміною влади нітрохи не покращилося, лише тиранія ради змінилася тиранією Острога.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]