Сутінки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Опівнічні сутінки у Лапландії (липень)

Сутінкиоптичне явище перед сходом чи після заходу Сонця. Полягає в тому, що світіння атмосфери забезпечує освітленість земної поверхні. Вранці цей час доби ще називають світанком.

Типи сутінок[ред.ред. код]

Розрізняють сутінки цивільні, навігаційні і астрономічні.

  • Цивільні сутінки — коли Сонце візуально опускається не нижче ніж на 6 градусів під горизонтом. У цьому випадку діяльність людини не потребує додаткового вуличного освітлення[Джерело?].
  • Навігаційні сутінки — Сонце опустилось нижче горизонту більш, ніж на 6 градусів, але не більше, ніж на 12 градусів. У цьому випадку вмикається вуличне освітлення у містах, але освітленість ще достатня, щоб розрізняти морські і річкові навігаційні знаки. Коли наступають астрономічні сутінки, необхідна підсвітка навігаційних знаків для чіткого їх розрізняння.
  • Астрономічні сутінки — Сонце опустилось нижче горизонту більш, ніж на 12 градусів. Назва пов'язана із тим, що у цих умовах світіння атмосфери все ще зависоке для проведення певних астрономічних спостережень. Астрономічні сутінки закінчуються при опусканні Сонця нижче 18 градусів під горизонтом.

На інших планетах[ред.ред. код]

Сутінки на Марсі довші, ніж на Землі, тривалістю до двох годин перед світанком або після заходу сонця. Пил високо в атмосфері розсіює світло на нічній стороні планети. Схожі сутінки видно на Землі після великих вулканічних вивержень.[1]

Тривалість сутінок[ред.ред. код]

Сутінки тривають усю ніч не припиняючись: сутінки усіх типів - від 60 ° 33 '43 ", навігаційні і астрономічні сутінки - від 54 ° 33 '43 ", тільки астрономічні сутінки - від 48 ° 33' 43". В Києві наприкінці весни - всередині літа астрономічні сутінки тривають усю ніч.

У релігії[ред.ред. код]

Індуїзм[ред.ред. код]

Сутінки є священними в індуїзмі. Вони називається गोधूळिवेळ на маратхі або गोधूलिवेला на хінді — буквально «час пил корова». Багато ритуалів в тому числі і Sandhyavandanam пуджи виконуються в сутінкову годину. Поїдання їжі не рекомендується в цей час. Вважається, що асури активні в ці години. Один з аватарів бога Вішну, Нарасімха тісно пов'язаний з періодом сутінків.

Іслам[ред.ред. код]

Сутінки важливі в ісламі, оскільки вони визначають, коли певні загальнообов'язкові молитви повинні читатися. Ранкові сутінки, коли здійснюється ранкова молитва (Фаджр), в той час як вечірні сутінки це час для вечірньої молитви (Магриб). У місяць Рамадану мусульмани повинні поститися від початку ранкових сутінків до заходу, якщо вони порушать його з іфтар.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]