Так казав Заратустра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Так казав Заратустра
Also sprach Zarathustra.GIF
Сторінка з першого видання
Оригінал Also sprach Zarathustra: Ein Buch für Alle und Keinen
Жанр філософська повість, поезія в прозі
Автор Фрідріх Ніцше
Мова німецька мова
Написаний 1883-1885
Виданий Ернст Шмайцнер, 1883-1885
Попередній твір Весела наука
Наступний твір По той бік добра і зла. Прелюдія до філософії майбутнього

Так казав Заратустра. Книжка для всіх і ні для кого (нім. Also sprach Zarathustra: Ein Buch für Alle und Keinen) — філософський трактат Фрідріха Ніцше, написаний у 1883-1885 роках, зміст якого обертається навколо ідей вічного повторення, «смерті Бога» та пророцтва про надлюдину. Головний персонаж — переосмислений Ніцше пророк зороастризму Заратустра, що повертається з проповіддю до людства після тривалого усамітнення в горах.

Історія написання[ред.ред. код]

Книга «Так казав Заратустра» була задумана тоді, коли Ніцше писав «Веселу науку»[1]. Він залишив маленьку записку зі словами «6000 футів поза людиною й часом», що є алюзією на концепцію вічного повернення, яка, як відзначав сам Ніцше, є центральною думкою «Заратустри». Ідея прийшла до нього у формі пірамідального блока каміння на березі озера Сільваплана в альпійському районі Енгадін, що лежить на висоті 6000 футів. Ніцше планував написати книгу з трьох частин впродовж кількох років.

Продумуючи план книги він вирішив написати ще три частини, однак, врешті-решт написав тільки одну, четверту частину, яка вважається своєрідним інтермецо.

В книзі «Ecce Homo» Ніцше написав, що для кожної частини «вистачило десять днів, в жодному випадку, ні для першої, ні для третьої не потребував я більше». Спочатку перші три частини були надруковані окремо, і були об'єднані в один том у 1887. Четверта частина, написана у 1885, залишалася неопублікованою. Нарешті, в 1892, усі частини трактату були зібрані в одному виданні.

В оригінальному німецькому тексті багато випадків гри слів, які важко передати в перекладі.

Українські переклади[ред.ред. код]

Українською мовою повість переклав Анатолій Онишко.

  • Фрідріх Ніцше. Так казав Заратустра. Київ, „Дніпро”, 1993.

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Gutmann, James. "The "Tremendous Moment" of Nietzsche's Vision". The Journal of Philosophy, Vol. 51, No. 25. American Philosophical Association Eastern Division: Papers to be presented at the Fifty-First Annual Meeting, Goucher College, December 28-30, 1954. pp. 837-842.