Афразійські мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Афразійські мови
Семіто-хамітські мови
Поширені: Західна Азія, Північна Африка, Африканський Ріг, Судан
Класифікація: одна з основних мовних сімей
Групи:
Кількість носіїв: понад 350 млн.
ISO 639-2 and 639-5: afa
Afroasiatic languages-en.svg

Регіон поширення афразійських мов

Афразі́йські мо́ви — мови, що належать до афразійської сім'ї чи макросім'ї мов. Раніше звались семіто-хамітські, але після того, як було встановлено, що вони не поділяються на 2 гілки: семітську азійську і хамітську африканську, були перейменовані на афроазійські або в більш усіченій формі — афразійські. Ще одна маловживана назва — еритрейські («червономорські»). За ностратичною гіпотезою, входять як мовна сім'я до ностратичної макросім'ї. Цієї думки дотримується мовознавець Агарон Долгопольський; на думку Сергія Старостіна і Юрія Мілітарьова, є окремою макросім'єю, спорідненою з ностратичною.

До складу афразійських мов входять: семітські мови (архаїчна назва — семітичні); берберські мови, до них, ймовірно, примикають давньоканарські мови; чадські мови — давніші назви: хамітоїдні або мови хауса-котоко (Ольдерогге); кушитські мови; давньоєгипетська мова з сучасною формою — коптською мовою; нещодавно були долучені омотські мови — малопоширені мови в долині річки Омо в Африці.

Існують 2 теорії походження афразійських мов: давніша — їхня правітчизна — Північна Африка, звідки вони за механізмом дифузії поширились до Азії (автор теорії — радянський африканіст Ольдерогге, підтримав теорію археолог Павло Долуханов); «натуфійська» теорія — носіями праафразійської мови були носії натуфійської археологічної культури у Південно-Східній Азії (автори — мовознавець Юрій Мілітарьов та історик Шпільман.

Класифікація[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • П. М. Долуханов «История средиземных морей»
  • Післямова Ю. Мілітарьова до «Туареги Ахаггара» Анрі Лота.

Посилання[ред.ред. код]


Мовознавство Це незавершена стаття з мовознавства.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Африка Це незавершена стаття про Африку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Близький Схід Це незавершена стаття про Близький Схід.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.