Тіберій Клавдій Помпеян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тіберій Клавдій Помпеян
Marco aurelio e barbaros - museus capitolinos.jpg

Марк Аврелій й Тіберій Клавдій Помпеян праворуч
Народився 125(0125)
Антіохія
Помер 193(0193)
Рим
Громадянство (підданство) Стародавній Рим
Ім'я при народженні Tiberius Claudius Pompeianus
Діяльність політик, військовий очільник
Посада Консул, давньоримський сенатор[d] і консул Римської імперії[d]
Звання консул
Термін 173 рік
Попередник Секст Квінтілій Максим
Наступник Квінт Волузій Флак Корнеліан
Батько Клавдій Квінтіан
Дружина Аннія Луціла
Діти Тіберій Клавдій Помпеян Квінтіан

Тіберій Клавдій Помпеян (*Tiberius Claudius Pompeianus, 125 —193) — державний та військовий діяч Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив зі стану вершників. Веде свій родовід із Антіохії. У 161 році був імператорським легатом-пропретором провінції Верхня Паннонія. Брав активну участь у війні із Парфією у 161–164 роках. У 164 році призначений імператорським легатом—пропретором до провінції Нижня Паннонія. У 166 році розбив плем'я лагнобардів, яке вдерлося до провінції. У 167 році стає консулом-суфектом (разом з Луцієм Семпронієм Гракхом). У 168 році значно сприяв захисту імперії проти вторгнення маркоманів.

Своє становище в імперії Тіберій Помпеян ще більше посилив після одруження у 169 році з донькою імператора Марка Аврелія Аннією Луцілою. Марк Аврелій навіть запропонував Помпеянові титул Цезаря, але той відмовився. У 170 році брав участь у захисті північної Італії віл нападу германців. У 173 році призначається коснулом (разом з Гнеєм Клавдієм Севером). Брав активну участь у Маркоманській війні.

Після смерті Марка Аврелія виступає проти політики нового імператора Коммода, який не бажав продовжувати війну проти маркоманів. У 182 році, незважаючи на змову дружину Аннії Луціли проти імператора, останній зберіг життя. Втім відійшов від державних справ. Після вбивства Коммода відмовився від влади на користь Дідія Юліана.

Джерела[ред.ред. код]

  • Christian Settipani. Continuité gentilice et continuité sénatoriale dans les familles sénatoriales romaines à l'époque impériale, 200
  • Rudolf Hanslik, Claudius II 43. Der Kleine Pauly. Bd. 1, 1964, Sp. 1218f.
  • W. Eck, A. Pangerl, "Eine neue Bürgerrechtskonstitution für die Truppen von Pannonia inferior aus dem Jahr 162 mit einem neuen Konsulnpaar ", ZPE, 173, 2010, p. 223–236