Тіберій Клавдій Помпеян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Тіберій Клавдій Помпеян
Marco aurelio e barbaros - museus capitolinos.jpg
Марк Аврелій й Тіберій Клавдій Помпеян праворуч
Народився 125(0125)
Антіохія, Сирія, Римська імперія
Помер 193(0193)
Рим, Римська імперія
Громадянство Стародавній Рим
Ім'я при народженні Tiberius Claudius Pompeianus
Діяльність політик, військовий очільник
Посада консул, давньоримський сенатор[d] і консул Римської імперії[d]
Звання консул
Термін 173 рік
Попередник Секст Квінтілій Максим
Наступник Квінт Волузій Флак Корнеліан
Батько Клавдій Квінтіан
Дружина Аннія Луціла
Діти Тіберій Клавдій Помпеян Квінтіан

Тіберій Клавдій Помпеян (*Tiberius Claudius Pompeianus, 125 —193) — державний та військовий діяч Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив зі стану вершників. Веде свій родовід із Антіохії. У 161 році був імператорським легатом-пропретором провінції Верхня Паннонія. Брав активну участь у війні із Парфією у 161–164 роках. У 164 році призначений імператорським легатом—пропретором до провінції Нижня Паннонія. У 166 році розбив плем'я лагнобардів, яке вдерлося до провінції. У 167 році стає консулом-суфектом (разом з Луцієм Семпронієм Гракхом). У 168 році значно сприяв захисту імперії проти вторгнення маркоманів.

Своє становище в імперії Тіберій Помпеян ще більше посилив після одруження у 169 році з донькою імператора Марка Аврелія Аннією Луцілою. Марк Аврелій навіть запропонував Помпеянові титул Цезаря, але той відмовився. У 170 році брав участь у захисті північної Італії віл нападу германців. У 173 році призначається коснулом (разом з Гнеєм Клавдієм Севером). Брав активну участь у Маркоманській війні.

Після смерті Марка Аврелія виступає проти політики нового імператора Коммода, який не бажав продовжувати війну проти маркоманів. У 182 році, незважаючи на змову дружину Аннії Луціли проти імператора, останній зберіг життя. Втім відійшов від державних справ. Після вбивства Коммода відмовився від влади на користь Дідія Юліана.

Джерела[ред.ред. код]

  • Christian Settipani. Continuité gentilice et continuité sénatoriale dans les familles sénatoriales romaines à l'époque impériale, 200
  • Rudolf Hanslik, Claudius II 43. Der Kleine Pauly. Bd. 1, 1964, Sp. 1218f.
  • W. Eck, A. Pangerl, "Eine neue Bürgerrechtskonstitution für die Truppen von Pannonia inferior aus dem Jahr 162 mit einem neuen Konsulnpaar ", ZPE, 173, 2010, p. 223–236