Дідій Юліан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дідій Юліан
Marcus Didius Severus Iulianus
DidiusJulianus.jpg
Імператор
Початок правління: 28 березня 193 р.
Кінець правління: 1 червня 193 р.
Попередник: Пертінакс
Наступник:Септимій Север
Дата народження: 30 січня 133(0133-01-30)
Місце народження:Медіолан
Країна:Римської імперії
Дата смерті:1 червня 193(0193-06-01) (60 років)
Місце смерті:Рим
Дружина:Манлія Скантіла
Династія:немає
Батько:Квінт Петроній Дідій Север
Мати:Емілія Клара

Дідій Юліан (лат. Marcus Didius Severus Iulianus)), 30 січня 133, Медіолан — 1 червня 193, Рим) — римський імператор (28 березня — 1 червня 193). Дідій Юліан правив 66 днів.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Народився 30 січня 133 року у заможній сенаторський родині в Мілані. Виріс в будинку матері Марка Аврелія. Протягом успішної кар'єри Дідій Юліан виконував обов'язки претора починаючи з 162 р.та командував легіоном у Mogontiacum (сьогодні Майнц). П'ять років керував провінцією Белгіка (170—175 рр.). Консул-суфект у 175 р. Після того знову правитель провінцій Іллірія (176—177 рр.) і Нижньої Германії (близько 178 р.). У 182 р. був звинувачений в участі у змові з метою вбивства імператора Коммода — але був виправданий. Пізніше був проконсулом Віфінії та Понту, а потім (189—190 рр.) — Африки.

Купівля престолу[ред. | ред. код]

Дупондій Дідія Юліана, на звороті богиня Фортуна.

28 березня 193 було вбито імператора Пертінакса. На цей час Дідій Юліан був у Римі. Коли преторіанці, котрі мали в Римі на момент вбивства реальну владу, оголосили про свою готовність віддати імператорський престол тому, хто виплатить їм більше, Дідій Юліан вирішив випробувати долю і пішов до казарм. Коли він опинився біля воріт табору преторінців, з'ясувалося, що всередині табору знаходиться його суперник Сульпіціан — тесть щойно вбитого імператора Пертінакса. Розпочався відвертий аукціон за імператорський престол. Коли Сульпіціан запропонував ціну в 20000 сестерціїв кожному преторіанцю, Дідій Юліан негайно запропонував 25000 сестерціїв і підняв вгору розчепірену п'ятірню, даючи знати, що він пропонує п'ятьма тисячами сестерціїв більше. Ця ціна не була перекрита. З іншого боку, вони боялись, що Сульпіціан може їм відомстити за зятя. Преторіанці проголосили його імператором, а сенат затвердив їх рішення на користь Дідія. Таким чином, уперше в історії Риму імператорський титул було продано за гроші.

Загибель[ред. | ред. код]

Дідій Юліан став уживати заходи для захисту міста — будувати захисні споруди, мури. По всій імперії почали укладати союзи проти нього. Військами було оголошено ще три претенденти Клодій Альбін, Перценій Ніґер та Септимій Север. Крім того, Дідій Юліан не зумів розплатитися з преторіанцями, та змушував їх брати участь у будівельних роботах. Ймовірно, саме тому, коли війська одного з претендентів, Септімія Севера, підійшли до Риму, він не знайшов собі захисників у їхніх рядах. З величезними зусиллями він зумів зібрати гроші для преторіанців (30 000 сестерціїв на кожного солдата), але це не вплинуло на їхній бойовий дух. Спочатку він оголошує Севера ворогом держави. Однак ніякі заходи не допомогли і Дідій Юліан був позбавлений влади сенатом та засуджений до страти. Він утікає у свій палац із вірною охороною, однак 1 червня 193 року гине від руки вбивці (виконавця вироку), посланого сенатом.

Його тіло віддали вдові та дочці Дідії Кларі, які поховали його у сімейній могилі на Віа Лабікана.

Див. також[ред. | ред. код]