Філіп ІІ Орлеанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Філіп ІІ Орлеанський

Philippe d'Orléans

Portrait of Philippe d'Orléans, Duke of Orléans in armour by Jean-Baptiste Santerre.png
Народився 2 серпня 1674(1674-08-02)
Сен-Клу
Помер 2 грудня 1723(1723-12-02) (49 років)
Версаль
Поховання Абатство Сен-Дені
Громадянство/підданство Франція
Діяльність колекціонер творів мистецтва[d]
Конфесія Римо-католицька церква
Батько Філіп I Орлеанський
Матір Elizabeth Charlotte, Princess Palatine[d]
Брати, сестри Philippe Charles, Duke of Valois[d], Marie Louise d'Orléans[d], Anne Marie d'Orléans[d], Élisabeth Charlotte d'Orléans[d] і Alexandre-Louis d'Orléans[d]
У шлюбі з Françoise Marie de Bourbon[d]
Діти Louise Élisabeth d'Orléans[d], Louis d'Orléans, Duke of Orléans[d], Charlotte Aglaé d'Orléans[d], Louise Adélaïde d'Orléans[d], Philippine Élisabeth d'Orléans[d], Louise Diane d'Orléans[d], Jean Philippe d'Orléans[d], Angélique de Froissy[d], Marie Louise Élisabeth d'Orléans[d] і Charles de Saint-Albin[d]
Автограф Signature of Philippe d'Orléans (1708), Duke of Orléans future Regent of France.jpg
Нагороди
Knights of the Order of the Holy Spirit Knight in the order of Saint-Michel
Кавалер ордена Золотого руна

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Філіп II, герцог Орлеанський (2 серпня 1674 - 2 грудня 1723) — регент Французького королівства при малолітньому королі Людовіку XV з 1715 по 1723, племінник Людовіка XIV.

Дитинство і юність[ред.ред. код]

2 серпня 1674 в сім'ї Філіпа I Орлеанського і його дружини — принцеси Палатинскої з Баварського будинки Віттельсбахів народився син Філіп. При народженні Філіп отримав титул принца Шартрського. Вихователем розумного і здібного хлопчика був призначений абат Гійом Дюбуа, проте як наставник він не виправдав покладених на нього надій: Філіп не отримав належної освіти, хоча й мав інтерес до природничих наук.

Принц з юних років проявив свою небайдужість до жіночої статі, що при дворі його дядька Людовіка XIV зовсім не осуджувалося.

У віці сімнадцяти років Філіп одружився з п'ятнадцятирічною Франсуазою-Марією де Бурбон, сестрою герцога Менська, узаконеною донькою короля Людовика XIV і його фаворитки Франсуази-Атенаїс де Монтеспан.

Філіп ІІ Орлеанський у ЛюдовікаXV

1701-го, після смерті батька, Філіп Шартрський отримав титул герцога Орлеанського.

Філіп був вкрай честолюбний - його не влаштовувало положення «вічно другого», як іноді називали герцогів Орлеанських. Він навіть спробував претендувати на іспанський трон замість наміченого на це місце онука Людовіка XIV (майбутнього Філіпа V Іспанського). Це призвело до тривалої сварки з Людовіком XIV.

Політика Регента[ред.ред. код]

Мадемуазель де Блуа — дружина Філіпа Орлеанського

До 1715-го у Франції склалася непроста ситуація: у Людовика XIV з прямих спадкоємців залишався в живих тільки п'ятирічний правнук — Людовик, герцог Анжуйський (майбутній Людовик XV). Перед своєю смертю, що послідувала 1 вересня 1715 а, король призначив Філіпа Орлеанського регентом королівства. Так почалася епоха, названа згодом епохою Регентства.

Своєю резиденцією регент вибрав Пале-Рояль. Розпорядок дня Філіпа Орлеанського дещо відрізнявся від робочого ритму Людовика XIV, який починав трудитися в шість ранку і закінчується далеко за північ. О дев'ятій ранку регент сідав працювати і до обіду читав донесення, відповідав на депеші або приймав послів. Після десерту він повертався у свій кабінет і вів засідання ради. Після п'яти годин вечора для Філіпа не існувало жодних важливих справ - отримання задоволень було для нього важливіше покладеної на нього місії.

Потомство Людовика XIV успадкувало Габсбургську тенденцію до виродження. Його діти і внуки рано пішли з життя, Людовик XV також справляв на сучасників враження вкрай хворобливого немовляти. У разі його смерті найближчим родичем опинявся Філіп V Іспанський, який, хоча і відмовився по Утрехтському миру від прав на французький престол, мав намір домагатися перегляду цих умов зі зброєю в руках.

Виключення з престолонаслідування іспанського короля робило регента потенційним спадкоємцем престолу. Він наблизив до себе проникливого абат Дюбуа, який зробив те, що здавалося немислимим, — уклав альянс Франції з її давніми ворогами, Англією і Голландією (1717). Ця угода стала прелюдією до Війні за французьку спадщину, яку іспанський король програв. Філіп змінив і державну політику щодо священиків - янсенистів, переслідуваних у правління Людовика XIV.

Філіп Орлеанський вів активне листування з Петром I, вважаючи що Росія може бути надійним союзником для Франції. (Союз Франції, Пруссії та Росії був укладений в Амстердамі 4 серпня 1717). Мала місце і особиста зустріч царя і регента: Петро перебував в Парижі з 7 травня по 20 червня 1717 а. У результаті цієї зустрічі виник сміливий проект — одруження Людовика XV на молодшої дочки Петра — Єлизаветі. Однак зі смертю Петра I в 1725му від цієї думки довелося відмовитися — з царювання Катерини I авторитет Росії значно впав.

Полісінодія[ред.ред. код]

Регент робив спробу реформувати державне правління і в 1715 році вводив систему колективного керівництва - полісінодію, коли статссекретаріати були замінені колегіальними порадами, куди залучалися представники аристократії . Після скасуванняи рад регентства в 1718 році повернулися до колишнього порядку правління.

Система Ло[ред.ред. код]

Докладніше: Система Ло

В епоху Регентства з'явилися перші паперові гроші. Джон Ло, заповзятливий шотландський авантюрист, наслідуючи приклад Англійського і Шотландського банк ів, створених у 1694 - 1695 ах, засновує в [[1716] ] у приватний банк з правом випуску банкнот. Банк Лоу негайно випускає паперові гроші, керуючись єдиним бажанням створити паперові замінники золотих і срібних монет.

Щоб зміцнити кредитоспроможність банку, в серпні 1717 а Лоу створює Західну торгову компанію, а регент надає Лоу монополію на торгівлю зброюєю і тютюном з Канадою, Китаєм, Індією. У травні 1719 Західна торгова компанія реорганізується в Індійську компанію.

З грудня 1718 а приватний банк Лоу стає державним банком Франції - Королівським банком. Тисячі представників усіх соціальних верств щодня скуповують акції банку. За кілька місяців випускається понад 600 тисяч акцій, ціна яких в 40 разів перевищує їх номінальну вартість. 5 січня 1720 а Джон Лоу призначається на посаду генерального контролера фінансів.

Проте крах системи Лоу неминучий; з падінням «дутих» акцій звалився і його банк. У грудні 1720 а фінансова катастрофа набуває такого розмаху, що Джону Лоу доводиться бігти в Брюссель.

Економічні наслідки застосування «системи Лоу» мали не тільки негативну сторону повсюдного банкрутства у Франції. Держава сплатило частину своїх боргів і збільшило доходи в казну. Крім того, ця фінансова система сприяла розвитку торгівлі по обидві сторони Атлантики. Але з психологічного боку її наслідки були катастрофічні. У літературі часто зустрічається визначення «афера Ло».

Приватне життя[ред.ред. код]

Наслідуючи приклад всіх французьких королів, Філіп Орлеанський обрав собі офіційну фаворитку - Марі-Мадлен де Ла Вьевиль, графиню де Парабер (фрейліну герцогині Беррійської), згодом її змінила мадам де Фалари.

Крім них, серед коханок герцога значилися актриса Шарлотта Демар, маркіза де Сабран, дружина лейтенанта гвардії мадам Феран д'Аверн.

Французький двір епохи Регентства мав саму погану репутацію в Європі. Його іменували не інакше, як «вертеп». Однак герцог Орлеанський намагався відгородити маленького короля від поганого впливу своїх придворних - молодий Людовик XV був доручений турботам доброчесного герцогині де Вантадур і священику де Флері (майбутнього кардинала). Існують відомості, що Філіп Орлеанський намагався знищити дитину-короля з метою заняття престолу. Однак підтверджень подібних фактів в серйозних історичних джерелах немає.

8 грудня 1722 а у віці сімдесяти одного року померла принцеса Єлизавета Шарлотта Пфальцского. Смерть улюбленої матері так потрясла регента, що викликала важку депресію.

2 грудня 1723 а Філіп Орлеанський помер у Версалі на руках своєї коханої - мадам де Фалари. Похований у Сен-Клу. Серце регента знаходиться в Королівської капелі в Дре.

Діти[ред.ред. код]

Від своєї дружини Франсуази Марії Бурбон (мадемуазель де Блуа) мав сімох дітей:

Також у регента були позашлюбні діти від численних коханок (у тому числі Жан-Філіп-Франсуа Орлеанський).

Інші факти[ред.ред. код]

Французькі колоністи дали заснованому ними в Луїзіані поселенню (1718) ім'я Новий Орлеан з алюзією на титул регента. Луїзіана в цілому і Новий Орлеан зокрема зберігають в США до теперішнього часу елементи французької культури.