Халупки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Халупки»
Gogh, Vincent van - Cottages.jpg
англ. Thatched Cottages
Творець: Вінсент ван Гог
Час створення: 1890
Розміри: 60 × 73 см
Висота: 59 см
Ширина: 72 см
Матеріал: олійні фарби на полотні
Техніка: Олія на полотні
Жанр: пейзаж
Зберігається: Петербург, Росія
Музей: Ермітаж
CMNS: «Халупки» у Вікісховищі

«Халупки» (англ. Thatched Cottages) — картина останнього року життя художника ван Гога. Зберігається в музеї Ермітаж.

1890 рік[ред. | ред. код]

Останні рік життя ван Гог провів в містечку Овер. Блукаючи невеликим поселенням, художник відшукав декілька бідних халуп, що нагадали йому рідну Голландію. Декілька разів він звертався до них, створивши низку зображень в різних ракурсах («Вуличка в Овері», Гельсінки, Фінляндія, «Дахи Кордевіля в Овері», Музей д'Орсе, Париж).

В картинах цього періоду досить спокійний колорит з перевагою зелених та сіро-блакитних тонів. Але художня манера залишається неспокійною, часом бурхливою. Покручені гілки дерев, неспокійне небо, швидкі мазки в зображенні рослин додають пейзажним картиним напруженості і прихованої тривоги. Всі ці риси притаманні і картині «Халупки».

Перебування полотна (провенанс)[ред. | ред. код]

Картина походить з приватної збірки мільйонера та колекціонера І. Морозова в Москві. Після більшовицького перевороту 1917 р. картини залишились в його палаці, який з рятівних міркувань зробили музеєм Нового західного мистецтва. Культура країни СРСР в черговий раз суттєво розійшлася з культурою Заходу. Музей зачинили, а картини прибрали подалі від очей народу, «цнотливість» якого так старанно оберігали від західних впливів. У 1948 році Музей нового західного мистецтва в Москві ліквідували, а його збірки розділили між Ленінградом та Москвою. В частині мистецьких пам'яток, що отримав Ермітаж, була і картина ван Гога 1890 року — «Халупки».

Каталоги[ред. | ред. код]

  • F750: Jacob Baart de la Faille (1928), L'Œuvre de Vincent van Gogh, 6 vols, Paris & Bruxelles: Les Éditions G. van Oest, № 750.
  • JH1984: Jan Hulsker (1980), The Complete Van Gogh, Oxford: Phaidon, № 1984.

Примітки[ред. | ред. код]