Хвороба Шагаса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хвороба Ша́гаса
Гостра стадія хвороби Шагаса, видно набряк в області правого ока (симптом Романьї)
Гостра стадія хвороби Шагаса, видно набряк в області правого ока (симптом Романьї)
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B57
MedlinePlus 001372
eMedicine med/327
MeSH D014355
Хвороба Шагаса у Вікісховищі?

Хвороба Ша́гаса (англ. Chagas disease) або американський трипаносомо́з (англ. American trypanosomiasis) — трансмісивне паразитарне інфекційне захворювання людини і тварин, яку спричинює Trypanosoma cruzi — представник паразитичних найпростіших класу джгутикових з роду Трипаносома. Входить до клінічної групи трипаносомозів, куди відносять й африканський трипаносомоз.

Історичні відомості[ред. | ред. код]

Мапа поширення американського трипаносомозу.

Хворобу як і її збудника вперше описав у 1909 році в Бразилії лікар і мікробіолог Карлус Шагас.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширена в Центральній і Південній Америці, головним чином серед бідних верств населення, що проживають в примітивних житлах, в яких мешкають переносники хвороби — кровосисні клопи, головним чином Triatominae.

Карлус Шагас — першовідкривач американського трипаносомозу.

Етіологія[ред. | ред. код]

Характерна риса — наявність джгутикових трипаносомних і безджгутикових лейшманіальних форм паразитів в організмі людини і тварини. Трипаносомні форми — видовжені, частіше вигнуті у вигляді літери S, розміром 15-20 мкм. Ундулююча мембрана вузька, з вільним джгутиком, кінець якого становить приблизно 1/3 довжини тіла. Виявляється у крові. Лейшманіальні форми — округлі, розміром 2,5-6,5 мкм, кругле ядро і маленький овальний кінетопласт, джгутик відсутній.

Trypanosoma cruzi в серцевому м'язі мавпи (патоморфологічний препарат).

Життєвий цикл: хребетні хазяїни — люди, броненосці, опосуми, лисиці, мавпи, деякі домашні тварини (собаки, кішки, свині). Безхребетний хазяїн і специфічний переносник — тріатомовий клоп.

Епідеміологічні особливості[ред. | ред. код]

Джерело[ред. | ред. код]

Джерело інфекції — хворі на дану хворобу дикі і домашні тварини й людина. Зараження відбувається при попаданні збудника з фекаліями клопів через пошкоджені ділянки шкіри або слизові оболонки очей, носа, порожнини рота.

Rhodnius prolixus — основний переносник хвороби Шагаса

Механізм передачі[ред. | ред. код]

Американський трипаносомоз передається за допомогою трансмісивного механізму передачі інфекції. З кров'ю інфікованого джерела інфекції трипаносоми потрапляють у середню кишку клопа (у більшості регіонів Південної Америки це Rhodnius prolixus), де утворюються критидіальні форми. У тілі клопа трипаносоми розвиваються впродовж 5-15 днів. Заражений клоп кусає сплячих людей переважно в губи, або внутрішній кут ока (звідси назва «поцілунковий клоп»), при цьому паразити разом з фекаліями клопа потрапляють у ранку від укусу або місце розчухування. Можуть проникати не тільки через ушкоджену шкіру, але і крізь неушкоджені слизові оболонки. Описано вкрай рідкі випадки зараження американським трипаносомозом при переливаннях крові, трансплацентарно, статевим шляхом і при контакті з хворими тваринами.

Інвазійна форма — метациклічні трипаносоми. З місця укусу вони з кров'ю розносяться по організму.

Циркуляція Trypanosoma cruzi в природі.

Патогенез[ред. | ред. код]

Локалізація[ред. | ред. код]

При хворобі Шагаса уражаються клітини внутрішніх органів. У них трипаносоми перетворюються в лейшманіальні форми, починають розмножуватися поділом, руйнують клітини (подібно токсоплазмозу). Паразити, що звільнилися, перетворюються в критидіальні, а згодом трипаносомні форми, що циркулюють у крові і є джерелом зараження переносника. Трипаносомні форми у крові не розмножуються.

Макропрепарат ураженого серцевого м'язу (міокардит) при хворобі Шагаса.

Патогенна дія[ред. | ред. код]

Патогенна дія пов'язана переважно з дією лейшманіальних форм: руйнування клітин нервової системи, скелетних і гладеньких м'язів, серцевого м'яза, клітин системи мононуклеарних фагоцитів. Розвиваються запальні реакції, алергійні й автоімунні процеси в уражених органах.

Розширення стравоходу у хворого на пізню стадію хвороби Шагаса (рентгенографія з наповненням барієм).

Клінічні прояви[ред. | ред. код]

Описано гостру і хронічну форми хвороби. Основні прояви — гарячка і збільшення лімфатичних вузлів у гострій стадії, ураження серця і травної системи — в хронічній.

Хворий з гострими проявами хвороби Шагаса — помітні збільшені шийні лімфовузли.

Гостра форма розвивається переважно у дітей. Інкубаційний період триває 5-14 діб. На місці укусу утворюється первинний афект — шагома, що нагадує фурункул, але не нагноюється і розсмоктується. При проникненні збудника крізь кон'юнктиву виникає симптом Романьї (однобічний тяжкий кон'юнктивіт, периорбітальний набряк із ураженням повіки, запалення слізної залози та збільшення лімфатичних вузлів), збільшення печінки і селезінки, міокардит. У багатьох хворих на шкірі грудей з'являється висип у вигляді дрібних плям, що зберігаються впродовж 9-10 днів, можуть бути набряки стоп, стегон, обличчя. Часто через 20−30 днів хворі помирають від менінгоенцефаліту або серцево-судинної недостатності. Хронічну форму спостерігають у дорослих (первинно) або вторинно, що є результатом гострого американського трипаносомозу. Вона може перебігати з переважним ураженням серцево-судинної системи.

Іншими симптомами проявами є міокардит, збільшення печінки і селезінки.

Діагностика[ред. | ред. код]

Лабораторну діагностику проводять мікроскопією мазка і товстої краплі крові, пунктату лімфовузлів і спинномозкової рідини.

Лікування[ред. | ред. код]

Профілактика[ред. | ред. код]

Основну роль у боротьбі з хворобою віддають поліпшенню соціально-побутових умов життя населення, а також дезінсекція, знищення заражених тварин.

В ендемічних районах необхідно обстежувати всіх хворих з явищами кардіоміопатії і розширення інших внутрішніх органів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]