Хвороба Шагаса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хвороба Ша́гаса
Chagoma.jpg
Гостра стадія хвороби Шагаса, видно набряк в області правого ока (симптом Романьї).
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B57
MedlinePlus 001372
eMedicine med/327
MeSH D014355

Хвороба Ша́гаса, або американський трипаносомо́з — трансмісивне паразитарне захворювання людини і тварин, яку спричинює Trypanosoma cruzi — представник паразитичних найпростіших класу джгутикових з роду Трипаносома. Входить до клінічної групи трипаносомозів, куди відносять й африканський трипаносомоз.

Історія[ред.ред. код]

Регіони поширення американського трипаносомозу.

Хворобу як і її збудника вперше описав 1909 року в Бразилії бактеріологом і гігієністом Ка́рлосом Ша́гасом.

Поширення[ред.ред. код]

Поширена в Центральній і Південній Америці, головним чином серед бідних верств населення, що проживають в примітивних житлах, в яких мешкають переносники хвороби — кровососучі клопи, головним чином тріатоміди.

Карлос Шагас — першовідкривач американського людського трипаносомозу.

Морфологія[ред.ред. код]

Характерна риса — наявність джгутикових трипаносомних і безджгутикових лейшманіальних форм паразитів в організмі людини і тварини. Трипаносомні форми — видовжені, частіше вигнуті у вигляді літери S, розміром 15-20 мкм. Ундулююча мембрана вузька, з вільним джгутиком, кінець якго становить приблизно 1/3 довжини тіла. Виявляється у крові. Лейшманіальні форми — округлі, роміром 2,5-6,5 мкм, кругле ядро і маленький овальний кінетопласт, джгутик відсутній.

Trypanosoma cruzi в серцевому м'язі мавпи (патоморфологічний препарат).

Життєвий цикл: хребетні хазяїни — люди, броненосці, опосуми, лисиці, мавпи, деякі домашні тварини (собаки, кішки, свині). Безхребетний хазяїн і специфічний переносник — тріатомовий клоп.

Американський трипаносомоз — трансмісійне захворювання. З кров'ю інфікованого хазяїна-живителя трипаносоми потрапляють у середню кишку клопа, де утворюються критидіальні форми. У тілі клопа трипаносоми розвиваються впродовж 5-15 днів. Заражений клоп кусає сплячих людей переважно в губи, або внутрішній кут ока (звідси назва «поцілунковий клоп»), при цьому паразити разом з фекаліями клопа потрапляють у ранку від укусу або місце розухування. Можуть проникати не тільки через ушкоджену шкіру, але і крізь неушкоджені слизові оболонки.

Інвазійна форма — метациклічні трипаносоми. З місця укусу вони з кров'ю розносяться по організму.

Циркуляція Trypanosoma cruzi в природі.

Джерело[ред.ред. код]

Джерело інфекції — хворі на дану хворобу дикі і домашні тварини й людина. Зараження відбувається при попаданні збудника з фекаліями клопів через пошкоджені ділянки шкіри або слизисті оболонки очей, носа, порожнини рота.

Клінічні прояви[ред.ред. код]

Описано гостру і хронічну форми хвороби. Основні прояви — гарячка і збільшення лімфатичних вузлів в гострій стадії, ураження серця і травної системи — в хронічній.

Хворий з гострими проявами хвороби Шагаса — помітні збільшені шийні лімфовузли.

Гостра форма розвивається переважно у дітей. Інкубаційний період 5-14 діб. На місці укусу утворюється первиний афект — чагома, що нагадує фурункул, але не нагноюється і розсмоктується. При проникнені збудника крізь кон'юктиву виникає однобічний набряк лімфатичних вузлів, збільшення печінки і селезінки, міокардит. У багатьох хворих на шкірі грудей з'являється висип у вигляді дрібних плям, що зберігаються впродовж 9-10 днів, можуть бути набряки стоп, стегон, обличчя. Часто через 20−30 днів хворі помирають від менінгоенцефаліту або серцево-судиної недостатності. Хронічну форму спострерігають у дорослих (первинно) або вторино, що є результатом гострого трипаносомозу. Вона може перебігати з переважним ураженням серцево-судиної системи.

Іншими симптомами є гарячка, міокардит, збільшення печінки і селезінки. Лабораторну діагностику проводять мікроскопією мазка і товстої краплі крові, пунктату лімфовузлів і спиномозкової рідини.

Макропрепарат ураженого серцевого м'язу (міокардит) при хворобі Шагаса.
Розширення стравоходу у хворого на пізню стадію хвороби Шагаса (рентгенографія з наповненням барієм).

Локалізація[ред.ред. код]

При хворобі Шагаса уражаються клітини внутрішніх органів. У них трипаносоми перетворюються в лейшманіальні форми, починають розмножуватися поділом, руйнують клітини (подібно токсоплазмозу). Паразити, що звільнилися, перетворюються в критидіальні, а згодом трипаносомні форми, що циркулюють у крові і є джерелом зараження переносника. Трипаносомні форми у крові не розмножуються. Описано вкрай рідкі випадки зараження американським трипаносомозом при переливаннях крові, трансплацетарно, статевим шляхом і при контакті з хворими тваринами.

Патогенна дія[ред.ред. код]

Патогенна дія пов'язана переважно з дією лейшманіальних форм: руйнування клітин нервової системи, скелетних і гладеньких м'язів, серцевого м'яза, клітин гістіофагоцитарної системи. Розвиваються запальні реакції, алергійні й автоімунні процеси в уражених органах.

Запобігання[ред.ред. код]

Основну роль в боротьбі з хворою грає поліпшення соціально-побутових умов життя населення, а також дезинсекція, знищення заражених тварин.

В ендемічних районах необхідно обстежувати всіх хворих з явищами кардіоміопатії і розширення внутрішніх органів.

Посилання[ред.ред. код]

Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.