Хусеїн Рифки Кримський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хусейін Рифки
Народився 1750-ті
Кримське ханство
Помер 1817(1817)
Медіна, Османська імперія
Країна Османська імперія
Національність кримський татарин
Діяльність математик
Галузь математика
Діти Емін-паша

Хусейін Рифки Тамані ібн Мухаммад ібн Кирим Гази (Hussein Ryfky Tamani ibn Muhammad ibn Kyrym Ghazi) — видатний учений-математик кінця XVIII — початку XIX століття, державний діяч Османської імперії в період реформи Нізам-і Джедід. Виходець з Кримського ханства. Хусейін Рифки Кримський на початку XIX століття протягом одинадцяти років був башходжою, керував Султанським сухопутним військово-інженерним училищем (Мюхендісхане-і Беррі-і Хумаюн, Mühendishẩne-i Barrỉ-i Hümấyủn) в Стамбулі. Батько Емін-паші.

Біографія

[ред. | ред. код]

Хусейін Рифки Тамані народився на Таманському півострові — провінції Кримського ханства в 1750-х роках, але точна дата його народження невідома. Про життя ученого до 1793 року відомо мало. Буюк Хусейін-ефенді, як його поважно називали, згадується як видатний математик того часу. Про багатогранність його знань свідчить володіння іноземними мовами: крім османської він знав арабську, перську, англійську, французьку, італійську та латину.

Навесні 1794 року він призначений екінджи-халіфом, тобто другим асистентом, у Мюхендісхане-і Хумаюн. А з 1801 став там ходжею-викладачем. Після реорганізації училища у 1806 році призначений башходжою — фактично керівником навчального закладу. На цій посаді перебував протягом одинадцяти років, суміщаючи адміністративні функції з педагогічною роботою і науковою діяльністю: робота в Султанському училищі передбачала в першу чергу викладацьку діяльність і підготовку відповідної навчальної літератури. Для оптимізації навчального процесу Хусейін Рифки використовував досвід роботи передових на той час європейських військових навчальних закладів. Перекладаючи роботи західних вчених він перепрацьовував вихідні матеріали, дотримуючись при цьому традицій класичної османської науки, додаючи свої власні дослідження.

Як учений Хусейін Рифки Тамані синтезував наукові підходи західної та османської науки. Його праці стали наріжним каменем у фундаменті османської математичної науки початку XIX століття. Він зробив переклад на османську мову праць європейських учених, а також власних наукових досліджень з геометрії, інженерної та військової справи, астрономії, географії та інших наук. Його підручники стали практично на сторіччя основою при вивченні точних наук у військових навчальних закладах Османської імперії. Більшість праць Хусейіна Рифки пов'язана з практичним застосуванням геометрії в різних галузях.

Відомі праці Хусейіна Рифки Тамані:

Збереглися також сім рукописів Тамані османською і арабською мовами: османською — Usủl-i Istihkấmất («Принципи фортифікації»), Müselesất-i Müsteviye («Основи планометрії»), Usủl-i Inṣa-i Tarik («Принципи будівництва доріг»), Humbara Cedveli («Артилерійські таблиці», є рукопис і арабською), Irtifa Risalesi («Про кути піднесення») — арабською та інші.

Високо оцінюючи професіоналізм Хусеїна Рифки султан Селім III доручав йому ведення переговорів з західними партнерами щодо закупівлі технологічного обладнання. А вільне володіння мовами дозволяло йому реалізуватись на дипломатичному терені. Продовжував наукову і адміністративну діяльність Хусейін Кримський і після повалення Селіма III, за правління Мустафи IV і Махмуда II.

Помер Хусейін Рифки Тамані ібн Кирим Гази невдовзі після відвідання ним Мекки, у 1817 році в Медіні, де і похований.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Усеинов Мемедула Адилович. Математик Хусейн Рыфкы Тамани ибн Мухаммад ибн Кырым Гази // Золотоордынское обозрение. — 2015. — Т. 03 — История. Исторические науки, № 3. — С. 143-150. УДК:929.23 (рос.)
  • Фатіма Османова (27.08.2015). Видатні кримські татари Османської імперії. Іслам в Україні — islam.in.ua. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 6.05.2017.
  • Хусейин Рыфкы Крымский. Іслам в Україні — islam.in.ua. 27.08.2015. Архів оригіналу за 29 вересня 2018. Процитовано 6.05.2017. (рос.)
  • Нариман Абдульваап (10.07.2016). Крымские татары в общественно-политической жизни Османской империи. Авдет — avdet.org. Архів оригіналу за 26 червня 2020. Процитовано 6.05.2017. (рос.)