Аналітичний центр CEDOS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аналітичний центр CEDOS
Логотип українського аналітичного центру CEDOS.png
Абревіатура CEDOS
Засновано 2009
Правовий статус громадська організація
Розташування Україна Україна, Київ
Офіційні мови українська, англійська
Директорка Анастасія Безверха
Дочірні Mistosite, Profrights.org
Колишні назви Центр дослідження суспільства
Веб-сайт cedos.org.ua

Громадська організація «Центр дослідження суспільства» (ГО «ЦЕДОС»), відома також як Аналітичний центр CEDOS — незалежний, позапартійний, некомерційний аналітичний центр з вивчення соціальних проблем. Діє з 2009 року. Досліджує державну політику та суспільні процеси у сферах освіти, міграції та міського розвитку з метою формування прогресивних інституцій та посилення участі громадян у прийнятті рішень. CEDOS робить акцент на необхідності дискусій щодо шляхів розвитку України, виступає за соціально орієнтовану, прогресивну економіку та політику.

Місія[ред.ред. код]

Місія CEDOS — створення методологічно обґрунтованого, критичного, рефлексивного знання для активістів суспільних рухів, журналістів, експертів, політиків, дослідників та широкої громадськості.

Як зазначено на офіційному сайті CEDOS,

« Ми досліджуємо державну політику та суспільні процеси у сферах освіти, міграції та міського розвитку з метою формування прогресивних інституцій та посилення участі громадян у прийнятті рішень. Ми робимо акцент на необхідності дискусій щодо шляхів розвитку України, виступаємо за соціально орієнтовану, прогресивну економіку та політику.[1]  »

Матеріали, викладені на сайті аналітичного центру, дозволяється використовувати без зміни змісту та відповідно до правил, опублікованих на сайті.

Історія[ред.ред. код]

Центр заснований у 2009 році молодими аналітиками та дослідниками, вихідцями з Києво-Могилянської Академії та інших провідних університетів України і світу.

До 2014 року його очолювала Інна Совсун; після її призначення заступницею міністра освіти Тарас Доронюк став операційним директором, Єгор Стадний був призначений керівником освітніх програм, а пізніше виконавчим директором.

Також, у 2014 році команда моніторингу та аналітики колективних протестів в Україні покинула Центр дослідження суспільства.

18 лютого 2015 року CEDOS запустив новий проект — Mistosite — аналітичний інтернет-журнал про місто, майданчик для публікації дослідницьких матеріалів, платформа для комунікації ініціатив, активістів, дослідників та всіх, хто цікавиться розвитком міста[2].

У квітні 2015 року відбувся ребрендинг Центру дослідження суспільства, який з 20 квітня 2015 почав називатись Аналітичним центром CEDOS[3].

З 2014 року по вересень 2016 року CEDOS мав двох директорів: Єгор Стадний – виконавчий директор, Тарас Доронюк – операційний директор. Згодом було змінено організаційну структуру, за якою є лише один директор. З березня 2017 за рішенням наглядової ради директором центру було обрано Анастасію Безверху.

Напрямки досліджень[ред.ред. код]

 • Освіта. CEDOS є одним з провідних аналітичних центрів в галузі вищої освіти в Україні. У своїй роботі CEDOS досліджує економіку освіти, умови праці і навчання викладачів і студентів, вивчає глобальні тенденції та місцеві практики. Мета аналітичного центру – сприяти розвитку якісної освіти, котра буде доступна кожному та забезпечуватиме розвиток критичного мислення й отримання необхідних знань[4]. В межах напрямку реалізовуються такі проекти: Моніторинг процесу реформування вищої освіти в Україні[5], Рейтинг прозорості національних ВНЗ[6], Розробка нової моделі державного замовлення на підготовку фахівців[7], Дослідження професійного та соціально-економічного становища викладачів[8] та інші.
 • Міграція. CEDOS вивчає проблеми, пов'язані з трудовою міграцією, політекономією міграції, неврегульованою міграцією, криміналізацією мігрантів, інтеграцією біженців та мігрантів та законодавчим регулюванням міграції[9]. Від початку окупації АР Крим CEDOS постійно моніторив ситуацію з внутрішньо переміщеними особами (ВПО), наполягав на розрізненні понять біженців та ВПО, та регулярно публікував і продовжує публікувати унікальні та вичерпні звіти щодо розвитку подій, рекомендації щодо розробки програми інтеграції ВПО.
 • Місто. Центр досліджує міську та державну містобудівну політику, пострадянські трансформації українських міст, взаємозв'язок міських програм розвитку, інтересів великого бізнесу та реальних потреб мешканців. CEDOS також вивчає інструменти та способи демократичних перетворень міського простору, вдосконалення місцевого самоврядування та посилення впливу міських спільнот на містобудівну політику. Аналітичний центр співпрацює з міськими урбаністичними ініціативами та рухами, досліджує потреби міських спільнот та актуальний світовий досвід[10]. Одним з проектів напрямку є моніторинг розподілу та використання бюджету Києва та Програми економічного і соціального розвитку міста[11]. З лютого 2015 вся аналітика з напрямку місто розміщується на сайті проекту Mistosite.

Колишні напрямки досліджень[ред.ред. код]

 • Дискримінація. CEDOS розробляв питання соціальних та економічних підвалин національної, гендерної та расової дискримінації в Україні, питання взаємозалежності дискримінації та суспільного усторою і соціальної структури, аналіз етнонаціональної політики та (анти)дискримінаційного законодавства. ЦДС здійснював дослідження зв'язків між гендерною відмінністю та нерівністю, зокрема на аналіз традиційних гендерних ролей та нерівності на ринку праці, у структурах влади, в сфері освіти та охорони здоров'я[12]. Також проводилися дослідження інституційної дискримінації та зв'язку між соціально-економічними структурними чинниками дискримінації та місцем індивіда в контексті дискримінаційних практик[13].
 • Протести. Проект моніторингу протестів, репресій і поступок «Ukrainian Protest and Coercion Data» з кінця вересня 2009 року створював базу даних усіх (незалежно від тематики та чисельності) фактичних протестних подій, позитивних та негативних реакцій на них, їхньої форми, учасників, цілей, вимог, місця і часу проведення тощо, які відбуваються в реальному часі на території України і про які з'являлися інформаційні повідомлення у веб-медіа. Окрім створення бази даних протестів для різноманітних дослідницьких задач, основними цілями проекту було посилення уваги до низових соціально-економічних протестів з боку широкої громадськості, журналістів, науковців, політиків та аналітична підтримка захисту права на свободу зібрань в Україні у співпраці з правозахисною кампанією «За мирний протест!» та інших суспільних рухів і активістських видань. Керівник напрямку — Володимир Іщенко[14]. У 2014 році група дослідників, яка займалася цим напрямком перейшла в Центр соціальних і трудових досліджень[15].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Про нас CEDOS
 2. Mistosite
 3. Центр дослідження сусіпльства тепер CEDOS. Аналітичний центр CEDOS
 4. Освіта. Центр дослідження суспільства
 5. Реформа вищої освіти. Центр дослідження суспільства
 6. Рейтинг прозорості національних ВНЗ. Центр дослідження суспільства
 7. Реформа державного замовленя. Центр дослідження суспільства
 8. Соціально-економічний та професійний портрет українського викладача. Центр дослідження суспільства
 9. Міграція. Центр дослідження суспільства
 10. Місто. Центр дослідження суспільства
 11. Моніторинг бюджету Києва. Центр дослідження суспільства
 12. Гендер та соціальні інститути. Центр дослідження суспільства
 13. Інституційна дискримінація. Центр дослідження суспільства
 14. Проект моніторингу протестів, репресій і поступок. — Центр дослідження суспільства
 15. [1]

Посилання[ред.ред. код]