Інтернет-ЗМІ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Журналістика
Шаблон Шаблони · Категорія Категорія · Портал

Інтернет-ЗМІ (інтернет-медіа) — інформаційний сайт, який регулярно оновлюється і виконує функцію медіа, користується певною популярністю і авторитетом (має свою постійну аудиторію).

Історія[ред. | ред. код]

Сайт медіа-компанії Weekend City Press Review «Weekend city press review» першим у Великій Британії почав подавати бізнес-новини в Інтернеті: перша така публікація з'явилась у 1995 р. Сама медіа-компанія Weekend City Press Review[en] була заснована в 1991 р., що вказано на шапці сайту.

Оперативність[ред. | ред. код]

Більшість інтернет-ЗМІ оновлюється щодня, кількість новин доходить до кількох сотень. Завдяки такій оперативності, інтернет-ЗМІ часто використовуються як джерела інформації для звичайних ЗМІ.

Жанри інтернет-ЗМІ[ред. | ред. код]

Інтернет можна розглядати як медіа-середовище, аналогічне телебаченню, радіо та пресі. В інтернеті існує багато медіа різних напрямків. Деякі з них зареєстровані як звичайні ЗМІ, але це поки що швидше виняток, ніж правило. Як і друковані видання, інтернет-видання керуються принципами журналістики.

Багато друкованих («офлайнових») газет і журналів мають свої представництва в інтернеті. Вони викладають там матеріали своїх випусків, а іноді навіть створюють самостійне інтернет-видання. За жанрами інтернет-видання не відрізняються від офлайнових (від англ. off line — поза мережею) — є новинні, літературні, науково-популярні, дитячі, жіночі сайти тощо.

Опитування показують, що довіра інтернет-аудиторії до інформації, отриманої з інтернету, вища, ніж довіра до інших інформаційних носіїв.

Зростання популярності інтернет-ЗМІ[ред. | ред. код]

В усьому світі зараз спостерігається тенденція падіння тиражів щоденних друкованих засобів інформації та зростання кількості відвідувань інтернет-ЗМІ. Це пов'язано з тим, що інтернет стає все доступнішим і швидшим, а також свідчить про те, що люди дедалі більше звертаються за новинами до інтернет-ЗМІ, які оперативно подають новини в режимі реального часу, на відміну від щоденних газет, які поступово занепадають.

Популярність інтернет-ЗМІ[ред. | ред. код]

Популярність інтернет-ЗМІ вираховується за допомогою рейтингових систем — спеціалізованих сайтів, які збирають та обробляють статистику відвідувань інших сайтів.

На сторінках інтернет-ЗМІ, зареєстрованого в рейтинговій системі, може бути встановлений лічильник, який рахує кількість відвідувань. Виходячи з цих даних вираховується рейтинг інтернет-ЗМІ. Чим популярніше сторінка, чим більше відвідувачів на неї заходили, тим вище у рейтингу вона розташована.

Рейтинг характеризує привабливість матеріалів інтернет-ЗМІ для масової аудиторії, але не свідчить про її змістовність і корисність для читачів та впливовість на цільові аудиторії.

Також рейтинг інтернет-ЗМІ важливий для рекламодавців.

Моніторинг інтернет-ЗМІ[ред. | ред. код]

Зростання популярності інтернет-ЗМІ як авторитетних джерел інформації у 2000-х роках привернуло до них особливу увагу з боку різних категорій користувачів — починаючи з пересічних читачів та закінчуючи великими комерційними корпораціями. Це призвело до збільшення попиту на послугу професійного моніторингу цих мас-медіа, поруч з традиційними та електронними ЗМІ. Так, база досліджуваних джерел одного з провідних моніторингових агентств містить понад 8 тисяч інтернет-ресурсів.

Через швидке розповсюдженню інформації, особливості формату та відсутність географічних обмежень збір та аналіз даних в інтернет-ЗМІ потребують використання спеціальних технологій.

Зазвичай для моніторингу інформації, розміщеної у онлайн-медіа, використовуються особливі технічні засоби (програми). Разом з тим, аналіз отриманої інформації потребує залучення професійних спеціалістів.

Україна[ред. | ред. код]

В українському медійному інтернет-просторі можна відокремити три види Інтернет-видань:[1]

Законодавче регулювання діяльності медіа в інтернеті в Україні[ред. | ред. код]

В Україні реєстрація медіа в інтернеті регулюється Законом України "Про медіа".

Медіа, що є аудіовізуальними медіа реєструються в порядку реєстрації аудіовізуальних медіа;

Безпаперова преса може зареєструватися добровільно як онлайн-медіа

Блогери можуть за бажанням зареєструватися як онлайн-медіа, тобто вони прирівнюються до них.

Колишні інформаційні агентства мають перереєструватися до 31 березня 2024 року. Основна форма, яку вони можуть обрати є онлайн-медіа. Діяльність зі здачі прес-зал інформаційним агенством законом про медіа не регулюється.

Інтернет-ЗМІ в Україні[ред. | ред. код]

Українське інтернет-ЗМІ — це інтернет-видання, що публікує новини, статті, оновлення та будь-яку супутню інформацію українською мовою, незалежно від фізичного розташування серверів, на яких розміщено сайт, чи країни, в якій зареєстровано це інтернет-видання. Наприклад, інтернет-ЗМІ української діаспори, що базується в Чикаго, США чи Українська Газета, що базується в Римі, Італія також є українськими інтернет-ЗМІ. В той самий час є багато новинних сайтів, що фізично розташовані в Україні, але не мають україномовної версії сайту. Так, наприклад, у дослідженні українських інтернет-ЗМІ Львівського Національного Університету у 2004 році висновок дослідників був наступним:

Мовний аспект. Окрім проблеми легалізації, українські інтернет-видання мають, на наш погляд, велику проблему мовного характеру; зважаючи на це, більшість із них варто називати "інтернет-виданнями України", бо українського, окрім вказівки на домен UA і частково тематики публікацій, в них дуже мало.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Львівський національний університет імені Івана Франка: Українські Інтернет-Видання: Комунікативно-Лінгвістичні Та Правові Аспекти (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 30 липня 2013. Процитовано 5 вересня 2012.
  2. Новини - останні новини України та світу сьогодні - OBOZREVATEL.
  3. Новини - останні новини України та світу сьогодні - OBOZREVATEL.