Чалідзе Валерій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Валерій Миколайович Чалідзе (* 1938, Москва, РРФСР) — російський фізик, публіцист, активний радянський правозахисник; американський видавець, редактор, історик, автор численних публікацій. Навчався в Московському і Тбіліському університетах.

Закінчив Тбіліський університет за спеціальністю «фізика». Кандидат наук. Працював начальником відділу НДІ в Тбілісі.

З 1969 по 1972 рр. був видавцем самвидавівського журналу «Громадські проблеми». У 1972 на запрошення виїхав до США для читання лекцій. Під час перебування в США був позбавлений радянського громадянства, залишився в еміграції. Живе у Вермонті, (США). У 1990 році радянське громадянство було повернуте.

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Є автором численних публікацій, зокрема кількох монографій, з математики і математичній фізиці.

Громадянська діяльність[ред.ред. код]

Звертався до Генерального прокурора СРСР Руденко 13 травня 1970 разом M.О. Леонтовичем, А.Д. Сахаровим, В.Ф. Турчиним з «Скаргою в порядку нагляду» на ухвалу Ташкентського міськсуду і Верховного суду УзССР у справі Петра Григоренка, відомості про реакцію прокурора відсутні.

Виступив в листопаді 1970 року з ініціативою створення Комітету прав людини в СРСР з метою вивчення проблем прав людини в СРСР. До Комітету увійшли А.Д. Сахаров і А.І. Твердохлєбов, а потім І.Р. Шафаревич; експертами Комітету стали О.С. Єсенін-Вольпін і Б.М. Цукерман.

Посилання[ред.ред. код]