Шеньчжоу (космічний корабель)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Shenzhou spacecraft diagram.png

Шеньчжоу (Китайською 神舟; піньїнь: Shén Zhōu) — «Священний корабель») — космічна програма Китайської Народної Республіки, яка почала розроблятися з 1992 року.

Космічні кораблі «Шеньчжоу» виводяться на орбіту ракетою-носієм сімейства «Великий похід» CZ-2F (Чанчжен-2F), розробленою спеціально для пілотованих кораблів. Довжина CZ-2F — 58.3 м, стартова маса — 479.8 т, паливо — несиметричний диметилгідразин (НДМГ, «гептил»), окислювач — азотний тетраоксид (АТ, «аміл»).

Здійснені польоти[ред. | ред. код]

20 листопада 1999 у 6 годин 30 хвилин проведений успішний запуск «Шеньчжоу-1», корабель вийшов на орбіту і зробив 14 витків навколо Землі, повертальна капсула корабля благополучно приземлилася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії 21 листопада в 3 години 41 хвилину.

10 січня 2001 року, 1 година 00 хвилин, проведений успішний запуск «Шеньчжоу-2», корабель був на орбіті 7 днів, всього зробив 108 витків навколо Землі, в другій половині дня 16 січня капсула корабля приземлилася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії.

25 березня 2002 року, 22 години 15 хвилин, проведений успішний запуск «Шеньчжоу-3», корабель літав на орбіті 7 днів, всього зробив 108 витків навколо Землі, 1 квітня повертальна капсула корабля успішно приземлилася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії.

30 грудня 2002 року, 0 годин 40 хвилин, проведений успішний запуск «Шеньчжоу-4», корабель знаходився на орбіті 7 днів, всього зробив 108 витків навколо Землі, 5 січня 2003 року в 19 годин 18 хвилин капсула корабля успішно повернулася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії.

15 жовтня 2003 року, 9 годин 00 хвилин, проведений успішний запуск «Шеньчжоу-5» з космонавтом (китайською — тайконавт) на борту, корабель вийшов на орбіту і зробив 14 витків навколо Землі, 16 жовтня в 6 годин 23 хвилини капсула корабля успішно повернулася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії, космонавт Ян Лівей самостійно вибрався з капсули, почуваючи себе в прекрасній фізичній формі. Китай став третьою державою після Радянського Союзу і США, яка успішно відправила людину до космосу.

12 жовтня 2005 року, 9 годин 00 хвилин, проведений успішний запуск «Шеньчжоу-6», корабель подорожував на орбіті 5 днів, зробивши 77 витків навколо Землі. Двоє космонавтів Фей Цзюньлун і Не Хайшен в орбітальному відсіку і в повертальній капсулі здійснили ряд наукових дослідів. 17 жовтня в 4 години 33 хвилини капсула корабля успішно повернулася на заданий посадочний майданчик у Внутрішній Монголії, двоє космонавтів самостійно вийшли з капсули, фізично обидва відчували себе добре.

Китайський пілотований космічний апарат «Шеньчжу-7» був запущений з трьома космонавтами на борту з космодрому Цзюцюань (провінція Ганьсу) 25 вересня 2008 р. 27 вересня китайський космонавт Чжай Чжиган зробив вихід з космічного корабля, ставши першою в історії КНР людиною, що побувала у відкритому космосі. 28 вересня екіпаж китайського корабля «Шеньчжу-7» успішно приземлився в степах Внутрішньої Монголії. Третя китайська експедиція в космос завершилася успішно.

«Шеньчжоу-8» — безпілотний космічний апарат. Перший із цієї серії кораблів, обладнаний двома стикувальними вузлами. Запуск відбувся 31 жовтня 2011 року. Відповідно до програми польоту було здійснено два стикування корабля з першою китайською орбітальною станцією «Тяньгун-1». 17 листопада спускний апарат повернувся на Землю.

«Шеньчжоу-9» — четвертий пілотований космічний корабель КНР. Запущений 16 червня 2012 року та повернувся на Землю 29 червня 2012 року. Другий за рахунком із серії «Шеньчжоу» кораблів, котрі обладнані стикувальним вузлом. Екіпаж корабля складався з трьох осіб. Продовжено формування пілотованого комплексу і здійснено доставку і повернення вантажів для національної космічної станції.

«Шеньчжоу-10» — п'ятий пілотований космічний корабель КНР серії «Шеньчжоу». Запущений 11 червня 2013-го року[1][2]. Третій за рахунком із серії «Шеньчжоу» кораблів, обладнаних стикувальним вузлом. Екіпаж корабля складався з трьох осіб. Вдруге в китайській космонавтиці в польоті брала участь жінка[3], здійснено пілотоване стикування. Повернення корабля з екіпажем на Землю відбулося 26 червня 2013 року.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]