Броньовані десантно-штурмові катери проекту 58503

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший «Кентавр» для Військово-Морських Сил ЗС України спущено на воду.jpg
Проект
Назва: Броньовані десантно-штурмові катери «Кентавр»
Будівники: Завод «Кузня на Рибальському»
Оператори: Україна Україна
Попередник: проект 58155 «Гюрза-М»
Підкласи: 58503 «Кентавр-ЛК»
Будівництво: з 2016 року
Будується: 1
Заплановано: 8
Побудовано: 2
Основні характеристики
Тип: десантно-штурмовий катер
Водотоннажність: 47 т
Довжина: 24,3 м
Ширина: 4,8 м
Осадка: 1,0 м
Двигуни: ГЕУ 2 дизелі
Швидкість: не менше 35 вуз., макс. до 50 вуз.
Дальність
плавання:
500 миль (11 вуз.)
Автономність: 5 діб
Екіпаж: 5 осіб
Навігаційне та
радіолокаційне обладнання:
 • Навігаційна РЛС
 • Оптико-електронна система спостереження
 • Датчики виявлення лазерного випромінювання
Озброєння:

2 бойових модуля в складі: 12,7-мм кулемет, 40-мм гранатомет.

2х1 80-мм РЗСВ
Бронювання:
 • ходова рубка
 • моторний відсік
 • десантний відсік

Броньовані десантно-штурмові катери проекту 58503 [1](шифр «Кентавр-ЛК») — тип броньованих десантно-штурмових катерів, створених в дослідно-проектному центрі кораблебудування в Миколаєві. Оригінально проект мав номер 58181 (шифр «Кентавр»), і мав за базу малі броньовані артилерійські катери проекту 58155 «Гюрза-М»,[2] проте був удосконалений за час будівництва.

Призначений для несення патрульної служби на річках і прибережних морських акваторіях, доставки та висадки десантів.[3]

Історія[ред. | ред. код]

Технічний проект катеру 58181 було виконано та захищено дослідно-проектним центром кораблебудування у 2015 році.[4] Проект розроблений в ініціативному порядку під керівництвом головного конструктора С. В. Кривка.[5] За словами директора-генерального конструктора ДП «Дослідно-проектний центр кораблебудування» Олександра Жолобова[2]:

« До розробки проекту десантно-штурмового катери нас підштовхнула ситуація, пов'язана з необхідністю посилення наших Військово-Морських Сил і здатністю забезпечити асиметричну відповідь на російську агресію. Восени минулого року, коли ми брали участь в перезакладені броньованих катерів «Гюрза-М» на заводі «Ленінська кузня», у нас народилася ідея створити на базі проекту 58155 дещо інший тип катера, який дозволить в захищеному варіанті транспортувати підрозділ морської піхоти. »

Опрацювання проекту були виконані протягом кількох тижнів а їхні результати у форматі аналітичної записки були представлені представникам різних відомств всіх рівнів, включно з керівництвом Міністерства оборони України та ДК «Укроборонпром», Командування Військово-Морських Сил[2].

Порівняно з іноземними аналогами, «Кентавр» матиме найбільшу місткість десанту та дальність плавання, але при цьому він не поступатиметься швидкістю перед ними. Катер виготовлений зі сталі, що значно підвищує його захищеність[6].

Штурмовий катер «Кентавр» має броньовану рубку для п'яти членів екіпажу, в якій розташовані всі навігаційні прилади, засоби зв'язку і спостереження, прилади управління енергетичною установкою і комплекс управління бойовими модулями[7].

Конструкція «Кентавра» дозволяє використовувати його не лише в морі, а й на річках, де багато рослинності. Фахівці Державного підприємства «ДПЦК» сховали гвинти у спеціальні тунелі, що дозволяє зберегти їхню цілісність[6].

Також передбачена можливість перетворення десантно-штурмового катера «Кентавр» в катер спеціального призначення або вогневої підтримки. Для цього катер оснащують модифікованою системою «Град»[6]. Він здатен вирішувати завдання вартової служби, перевозити особовий склад, висаджувати десант, проводити вогневу підтримку, використовуватися як швидкісний плавзасіб для спеціальних операцій[7].

24 травня 2016 року було укладено договір на побудови перших двох катерів проекту 58181.[8]

ДПЦК у 2016 році проводилися роботи (витрачено 76,45 тис. грн) щодо забезпечення закладки катерів проекту 58181 «Кентавр» на ПАТ «Завод «Ленінська кузня» (зараз «Завод «Кузня на Рибальському»), зокрема велись переговори щодо укладання договору на розроблення робочої конструкторської, приймально-здавальної та експлуатаційної документації та договірного технічного проекту десантно-штурмового катеру «Кентавр».

Виконання цих робіт було включено до фінансового плану підприємства на 2017 рік. Але договір між ДП «ДПЦК» та ПАТ «Завод «Ленінська кузня» так і не було укладено. Зазначається, що розроблені документи планується використати при закладені катеру під час будівництва для іншого замовника.

Десантні катери, які для ВМСУ виробляє завод «Кузня на Рибальському», зокрема із заяв головного конструктора заводу Сергія Білозубенка, «Кузня» вважає їх власним проектом – проект 58503, шифр «Кентавр-ЛК».

Зацікавленість у будівництві катерів "Кентавр" проекту 58181 на власних потужностях Уральського заводу «Зеніт» проявив Казахстан. Таке листування проводилося в 2018 році.[9]

Проект 58503[ред. | ред. код]

14 вересня 2018 року було проведено урочисту церемонію спуску на воду головного катера першої серії. Катер було збудовано вже за доопрацьованим проектом, що дістав номер 58503.[10] Хрещеною матір'ю катера стала Народний депутат України Ірина Фріз. Музичний супровід заходу здійснював військовий оркестр українських ВМС. Представник духовенства отець Михаїл освятив катер і екіпаж. Командиром першого десантно-штурмового катера став старший лейтенант Сергій Одинець. Офіцер Військово-Морських Сил ЗС України в 2014 році, будучи курсантом III-го курсу Академії ВМС ім. П. С. Нахімова, не зрадив Військовій присязі на вірність Українському народові, вийшов на материкову Україну й продовжив навчання у військово-морському навчальному закладі. Після випуску продовжив службу в бригаді надводних кораблів національного флоту.[11]

20 вересня було спущено на воду другий катер серії. Хрещеною матір'ю катера та берегинею його екіпажу, стала старшина Юлія Мединська, яка проходила службу в феодосійському 1-му батальйоні морської піхоти. У 2014 році Юлія не зрадила присязі й вийшла на материкову частину де продовжила службу.[12]

19 листопада 2018 року новозбудовані десантно-штурмові катери для продовження випробувань прибули до Одеси. До цього було завершено заводські випробування нових бойових одиниць на Київському суднобудівному заводі ПрАТ "Завод «Кузня на Рибальському», де їх було побудовано на замовлення Міністерства оборони України для Військово-Морських Сил ЗС України.[13]

В грудні 2018 року морські піхотинці зі складу 36-ї бригади морської піхоти розпочали випробування десантно-штурмових катерів проекту «Кентавр-ЛК», які незадовго до того прибули до Одеси на випробування. Морські піхотинці в складі взводу перевіряли десантомісткість з розміщенням особового складу, спорядження та боєприпасів на борту десантно-штурмового катеру.[14]

20 лютого 2019 року десантно-штурмовий катер типу «Кентавр-ЛК», що проходить програму випробувань, з метою тренування вийшов у море з підрозділом морської піхоти на борту. На поширених відео та фото вже можна було помітити у десантному відсіку катеру обшивку. Окрім випробувань в Одесі також здійснюється дообладнання катерів. По завершеню ходових випробувань, катери ще мають пройти державні випробування[15].

Конструкція[ред. | ред. код]

На початок будівництва проект десантно-штурмових катерів був доопрацьований виробником, а в його конструкцію було внесено низку змін. Модернізований проект отримав шифр «Кентавр-ЛК» та новий проектний номер — 58503[10].

Максимальна швидкість у 50 вузлів досягається завдяки встановленій парі водометних рушіїв виробництва компанії Hamilton Jet з Нової Зеландії.

Варіант озброєння для ВМС ЗС України передбачає встановлення:

 • двох пускових установок 80-мм реактивної системи залпового вогню
 • двох бойових модулів з кулеметами калібром 12,7 мм та 40 мм гранатометом
 • систему для димових завіс.

На десантно-штурмових катерах встановлені твердотільна радіолокаційна станція DRS4D-NXT, яка має максимальний діапазон дальності у 36 морських миль та мінімальний діапазон дальності у 20 метрів. Дана РЛС дозволяє супроводжувати одразу до 100 цілей.

Також на катері встановлений супутниковий термінал Iridium Pilot, що дозволяє одночасно забезпечувати до трьох незалежних ліній зв'язку та постійне підключення до мережі передачі даних зі швидкістю до 134 кбіт/сек.

Для захисту катерів під час стоянки очікується встановлення на всі «Кентаври» гідроакустичних станцій. Спочатку розглядався варіант встановлення вітчизняної ГАС «Тронка», але вона не видала очікуваних від неї результатів під час випробувань, тому було обрано ГАС з Німеччини Cerberus[16].

Ця станція дозволяє виявляти водолаза з аквалангом замкнутого циклу в радіусі у 700 метрів та в автоматичному режимі сповіщати оператора. Також вона має такі характеристики:

 • Робочі температури: від -2° до 35 °C;
 • Робочі глибини: від 2 до 50 метрів;
 • Кут огляду по горизонталі: 360°.

Тактико-технічні характеристики[ред. | ред. код]

Технічні характеристики катерів типу «Кентавр»:[3][17]

 • Загальні кораблебудівні характеристики:
  • Довжина, найбільша: 24,3 м
  • Ширина, найбільша: 4,8 м
  • Осадка, максимальна: 1,0 м
  • Водотоннажність, повна: 47 т
  • Автономність: 5 діб
  • Екіпаж: 5 осіб
 • Енергетична установка та швидкість:
  • ГЕУ: 2 дизелі
  • Максимальна швидкість: до 50 вуз (не менше 35 вуз.)
  • Дальність плавання: не менше 500 миль (11 вуз.)
 • Радіотехнічні засоби:
  • Навігаційна РЛС
  • Оптико-електронна система спостереження
  • Датчики виявлення лазерного випромінювання
 • Озброєння:
  • 2 бойових модуля в складі: 12,7-мм кулемет, 40-мм гранатомет
  • Відповідальні приміщення (ходова рубка, моторний відсік, десантний відсік) захищені кулестійкою сталлю
  • 2 мобільні РСЗВ під авіаційний некерований реактивний снаряд С-8[7]
  • Кілька одиниць ПЗРК «Ігла»
  • Постановник димової завіси
  • Пристрої для встановлення морських мін
 • Десантомісткість: до 36 осіб.

Перелік катерів проекту[ред. | ред. код]

В квітні 2016 року планувалося закласти 3 катери типу «Кентавр» на заводі «Кузня на Рибальському» в Києві[18]. 24 травня 2016 року стало відомо, що Міністерство оборони України уклало з ПАТ «Завод „Кузня на Рибальському“» контракт на будівництво двох катерів проекту 58181 «Кентавр». Згідно оновлених планів, надалі, протягом наступних трьох років заплановане будівництво ще двох десантних катерів щороку[8].

28 грудня 2016 року відбулась закладка перших двох катерів цього проекту, при цьому в їхнє озброєння та комплектацію були внесені зміни з метою підвищення бойового потенціалу[19]. Спуск на воду відбувся у вересні 2018 року[20].

Проте через брак деяких агрегатів відбулись затримки з термінами будівництва. Та за словами командувача ВМС України Ігоря Воронченка ці проблеми вдалось вирішити.[21][22]

14 вересня 2018 року відбулася урочиста церемонія спуску на воду першого з двох катерів,[23] а 20 вересня другого.[12][24]


Назва Бортовий № Виробник Заводський № Дата закладки Спуск на воду Введення до складу Флот Стан
БДШК-01 «Кузня на Рибальському» 01032 28.12.2016[19] 14.09.2018[23] ВМС України спущений на воду, на випробуваннях
БДШК-02 «Кузня на Рибальському» 01033 28.12.2016[19] 20.09.2018[12] ВМС України спущений на воду, на випробуваннях.
БДШК-03 «Кузня на Рибальському» 8.02.2019[25] ВМС України Будується[26][27]
БДШК-04 «Кузня на Рибальському» ВМС України Підписано контракт в 2018 році. Заплановано на 2019[26][27]
«Кузня на Рибальському» ВМС України Заплановано на 2019
«Кузня на Рибальському» ВМС України Заплановано на 2019
«Кузня на Рибальському» ВМС України Заплановано на 2020
«Кузня на Рибальському» ВМС України Заплановано на 2020

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У Києві на воду спустили перший бойовий катер "Кентавр": чим він особливий?. BBC News Україна (en-GB). 2018-09-14. Процитовано 2018-10-10. 
 2. а б в «Кентавр». Штрихи до зовнішності. MILITARY NAVIGATOR. 15 липня 2015. Процитовано 19 квітня 2016. 
 3. а б Десантно-штурмовий катер проекту "Кентавр". Ukrainian Military Pages. 16 вересня 2015. Процитовано 19 квітня 2016. 
 4. DEFENSE EXPRESS №6-7 за 2015 год. Issuu (en). Процитовано 2018-09-21. 
 5. Кривко Сергій Володимирович
 6. а б в Броньований катер “Кентавр” – нова розробка для ВМС.. Народна Армія. Міністерство Оборони України. 22 липня 2015. Процитовано 19 квітня 2016. 
 7. а б в НА СТОЛИЧНОМУ ЗАВОДІ ЗАКЛАДУТЬ ТРИ ДЕСАНТНО-ШТУРМОВІ КАТЕРИ ДЛЯ ВМС УКРАЇНИ. Defense Express. 21 квітня 2016. Процитовано 21 квітня 2016. 
 8. а б Міноборони уклало контракт на будівництво двох десантних катерів «Кентавр». Ukrainian Military Pages. 24 травня 2016. 
 9. Казахстан планує виробляти десантні катери «Кентавр». Процитовано 2019-02-13. 
 10. а б Що відомо про нові “Кентаври”. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2018-09-14. Процитовано 14 вересня 2018. 
 11. Перший «Кентавр» для Військово-Морських Сил ЗС України спущено на воду. http://www.mil.gov.ua/. Міністерство оборони України. 2018-09-14. Процитовано 14 вересня 2018. 
 12. а б в Другий десантний «Кентавр» спущено на воду. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-09-20. Процитовано 20 вересня 2018. 
 13. До Одеси для продовження випробувань прибули катери Кентавр. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-19. Процитовано 19 листопада 2018. 
 14. Морпіхи випробовують «Кентаври». https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2018-12-04. Процитовано 3 грудня 2018. 
 15. «Кентавр-ЛК» вийшов у море з морською піхотою. Ukrainian Military Pages. 2019-02-20. 
 16. Відео: МБАКи та Кентаври отримають німецькі гідроакустичні станції. Український мілітарний портал. 2018-12-14. Процитовано 2019-01-05. 
 17. Що відомо про нові “Кентаври”. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2018-09-14. Процитовано 14 вересня 2018. 
 18. На столичному заводі закладуть ще три катери для ВМС України: цього разу десантно-штурмових. Військова панорама. 19 квітня 2016. Процитовано 19 квітня 2016. 
 19. а б в У Києві закладено два десантно-штурмові катери типу «Кентавр» для Військово-Морських Сил. Ukrainian Military Pages. 28.12.16. 
 20. Цього літа планують закласти першу «Лань» та спустити на воду «Кетаври» для ВМСУ. Ukrainian Military Pages. 2018-03-26. 
 21. Проблеми із будівництвом десантних катерів для ВМСУ вирішені – Воронченко. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-07-01. Процитовано 1 липня 2018. 
 22. Триває будівництво чергового артилерійського і нових десантних катерів для ВМСУ – Ігор Воронченко. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2018-08-20. Процитовано 20 серпня 2018. 
 23. а б Нові одиниці для флоту: сьогодні на воду будуть спущені “Кентаври”. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2018-09-14. Процитовано 14 вересня 2018. 
 24. “Кентаври” для ВМС ЗС України: на воду спущено ще один десантно-штурмовий катер. https://navy.mil.gov.ua/. ВМС України. 2018-09-20. Процитовано 23 вересня 2018. 
 25. InfoResist.org (2019-02-08). Для ВМС начали строить еще два боевых катера | ФОТО. InfoResist (ru-RU). Процитовано 2019-02-08. 
 26. а б ВМС замовили Гюрзи та Кентаври. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-12-11. Процитовано 11 грудня 2018. 
 27. а б Інформаційний огляд на ранок 11.12.2018. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 2018-12-11. Процитовано 11 грудня 2018. 

Посилання[ред. | ред. код]

Відео