Якоб Баккер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Якоб Баккер (Якоб Адріанс Баккер)
нід. Jacob Adriaenszoon Backer
Автопортрет , малюнок 1638 р.
При народженні Jacob Adriaenszoon Backer
Народження 1608(1608)
Гарлінген
Смерть 27 серпня 1651(1651-08-27)
  Амстердам
Національність нідерландець
Країна Нідерланди Нідерланди
Жанр побутовий жанр, портрет, парадний портрет, пасторальна картина
Діяльність художник
Напрямок реалізм, караваджизм, бароко
Роки творчості 1627—1650
Відомі учні Abraham Lambertsz van den Tempeld
Твори Portrait of a Boy in Grayd, Portrait of a Mand і Shepherd with fluted
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Міннеаполіський інститут мистецтваd, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Ґетті, Національний музей Швеції, Музей мистецтва Метрополітен[1], Королівський музей витончених мистецтв, M Leuvend, Гравюрний кабінет (Дрезден), Museum Catharijneconventd, Амстердамський музейd, Центральний музей Утрехта, Fries Museumd, Figge Art Museumd, Бостонський музей образотворчих мистецтв, Мауріцгейс, Рейксмузей, Бруклінський музей, Державний музей мистецтв, Музей мистецтв Філадельфії, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Ермітаж, Музей образотворчих мистецтв, Національний музей у Варшаві, Музей мистецтв Індіанаполіса, Музей історії мистецтв, Берлінська картинна галерея, Fralin Museum of Artd, Державні художні зібрання Дрездена, Королівські музеї витончених мистецтв[2], Ackland Art Museumd[3], Музей образотворчих мистецтв, Francisque Mandet Museumd, Зібрання Воллеса, Музей фюрера, Баварські державні колекції картинd, Національний музей старовинного мистецтва, Абатство Волберн, Музей Вальрафа-Ріхарца, Монреальський музей красних мистецтв, Музей герцога Антона Ульріха, Королівський замок на Вавелі, Ліонський музей красних мистецтв, Hatton Galleryd, Holburne Museumd, Мистецька галерея Йоркаd і Ашмолеан музей

CMNS: Якоб Баккер у Вікісховищі

Якоб Баккер, повне ім'я Якоб Адріанс Баккер (нід. Jacob Adriaenszoon Backer; 1608, Гарлінген — 27 серпня 1651, Амстердам) — нідерландський художник першої половини XVII ст. Створював портрети одинарні, групові і парадні, картини побутового і міфологічного жанру, сценки з театральних вистав.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з родини пекаря. Народився в місті Гарлінген. 1611 року родина переїхала до Амстердама.

Син батьківський бізнес не успадкував, а подався в художники. Відомо, що 1627 року він відбув до міста Леуварден, аби навчатись у художника Ламберта Якобса (1558—1636), майстра релігійного живопису. В майстерні Ламберта Якобса познайомився із іншим учнем — Говертом Флінком. Обидва належали до релігійного братства меннонітів.

1633 року обидва покинули майстерню Ламберта Якобса і переїхали до Амстердама. Відома доля Говерта Флінка, що став учнем Рембрандта. Відомостей про стажування Якоба Баккера у майстерні Рембрандта не знайдено, але в деяких творах Якоба Баккера відчутні впливи ранніх картин уславленого художника. Відомо, що працьовитий і швидкий на виконання картин Баккер мав бізнесові справи з торговцем картинами Гендріком Уленбюрхом.

Відомостей про життєвий шлях художника в Амстердамі практично не збережено. Є свідчення, що він мав майстерню, де працював разом із небожем на ім'я Адріан Баккер, який теж був художником-портретистом. Художник не встиг одружитися до сорокарічного віку, не мав власного будинку і не був помічений у жодному скандалі.

Помер у Амстердамі 1651 року. Поховання відбулося у так званій Північній церкві (Норденкерк — Noorderkerk).

Творчий спадок[ред. | ред. код]

«Невідома пані з перлами і квітами у зачісці», до 1650 р.

Художник мало прожив і помер у віці 42 роки., проте залишив помітний творчий спадок навіть з урахуванням знищених чи неатрибутованих йому картин. Кількість портретів роботи художника, що збереглися, дорівнює сімдесяти (70), серед котрих чотири — групові. За свідченнями Йоахима Зандрарта він встигав за день створити один новий портрет (з руками та відтворенням сукні і хутра, якщо то був жіночий портрет), розробивши і використовуючи нову і швидку художню техніку. Загальна кількість створених картин майстра перевищує сто сорок (140) за 20 років роботи.

На відміну від низки голландських майстрів Якоб Баккер тяжів до композицій з однією фігурою, трактуючи її у пасторальному чи побутовому плані. Ознакою творчої манери Якоба Баккера були точність у портретах, відсутність помітної ідеалізації чи компліментарності в них, стилістика караваджизму в голландському її варіанті, ігнорування дріб'язкових деталей, чим постійно грішили мало обдаровані голландські митці.

Він не створював нудних і дещо порожніх нідерландських пейзажів — навіть на тлі власних картин.

Вибрані твори[ред. | ред. код]

« Офіцери та стрільці загіну капітана Корнеліса Де Графа та лейтенанта Гендріка Лоуренца», 1642

Галерея вибраних творів[ред. | ред. код]

«Венера і Адоніс», до 1650. музей замку Фесеньє

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.metmuseum.org/art/collection/search/335048
  2. https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/backer-jacob-adriaensz-1
  3. https://ackland.emuseum.com/people/8208/jacob-adriaensz-backer/objects
  4. Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1. Л., " Аврора ",1976, с. 97
  5. а б Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1. Л., " Аврора ", 1976, с. 97
  6. Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1., " Аврора ",1976, с. 97

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wilhelm Adolf Schmidt: Backer, Jakob. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 1, Duncker & Humblot, Leipzig 1875, S. 757.
  • Гос. Эрмитаж. «Западноевропейская живопись», каталог 1. Л.: Аврора,1976.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Якоб Баккер